İştirak Nafakası Nedir Kimler Alır?


53
514 Paylaşım, 53 points

İştirak nafakası, boşanma davaları ile birlikte sıklıkla duyulan bir nafaka türüdür. İştirak nafakası genel olarak velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine açılır ve ergen olmayan çocuk lehine bir talep olmaksızın hükmedilen bir nafakadır. Bu yazımızda İştirak Nafakası Nedir Kimler Alır sorusuna cevap vereceğiz.

İştirak nafakasında eşlerde kusur aranması gibi bir durum yoktur. Bu nafakanın temel amacı, ergen olmayan çocuğun sağlıklı barınmasını, eğitim masraflarının karşılanmasını sağlamak için velayeti almayan taraftan maddi destek talep etmektir.İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

İştirak nafakası, boşanma davalarında velayeti almayan tarafın ergen olmayan çocuğunun temel masraflarını karşılamak adına kazancı oranında gerçekleştireceği ödemedir. Bu tür nafakalarda eşler ile ilgili bir sorun ya da kusur bulunmasına bakılmaz. Nafakanın nedeni evlilikten dolayı var olan çocukların ihtiyaçlarının rahat karşılanabilmesidir.

İştirak nafakasında ergin olmayan çocuğun sağlıktan eğitime kadar her türlü masrafının karşılanması için velayeti alan taraf kadar almayan tarafın da görevlendirilmesi sağlanır. Bu amaçla velayeti almayan taraf masraflara ortak olmak adına nafaka ödemek zorundadır.

İŞTİRAK NAFAKASI NASIL ÖDENİR?

İştirak nafakası, mahkeme tarafından boşanma kararının kesinleşmesi sonrasında ödenmeye başlar. Bu ödeme kararın verilmesine kadar olan sürede tedbir nafakası olarak gerçekleştirilir. İştirak nafakasının belirlenmesinde Aile Mahkemesi görevlidir.

Türk Medeni Kanunu kapsamında eşlerin boşanması ile birlikte evlilikten doğan çocukların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirmeleri ve ihtiyaçlarının eksiksiz olarak karşılanması için iştirak nafakası verilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nda iştirak nafakası ile ilgili olarak ‘Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderine gücü oranında katılmak zorundadır’ şeklinde açıklama bulunmaktadır.

İŞTİRAK NAFAKASINDA HANGİ MASRAFLAR KARŞILANIR?

İştirak nafakası kapsamında ergin olmayan çocukların temel bazı masrafları karşılanmaktadır. İştirak nafakasında hangi masraflar karşılanır sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Sağlık Giderleri
 • Eğitim Giderleri
 • Yiyecek Giderleri
 • Giyecek Giderleri
 • Barınma Giderleri
 • Sosyal Giderler
 • Benzeri giderler

İŞTİRAK NAFAKASINI KİMLER TALEP EDEBİLİR?

İştirak nafakasını kimler talep edebilir sorusunun cevabı şöyledir; boşanma davası sonucunda çocuğun velayetini alan taraf, velayeti almayan taraf aleyhinde çocuğun giderlerine katılması için talepte bulunabilir.

İştirak nafakasını talep edebilecek kişiler şu şekilde sıralanır;

 • Fiili olarak çocuğa bakan eş,
 • Çocuğa atanan kayyım,
 • Vasi,
 • Ayırt etme gücüne (temyiz kudretine) sahip çocuk

İŞTİRAK NAFAKASI NASIL HESAPLANIR?

İştirak nafakası hesaplaması, çocuğun yaşına, eğitimine ve ekonomik koşullara göre belirlenir. Çocuk için iştirak nafakası bağlanması anne ve babanın mali durumuna göre belirlenir. İştirak nafakası, çocuğun da gelirinin olması durumunda buna göre değişiklik gösterecektir.

İlköğretim çağındaki çocuklar ile lise ya da üniversite çağındaki çocuklar için alınacak olan iştirak nafakası farklılık gösterecektir. Kararlaştırılan nafaka miktarı mali durumu iyi olan ebeveyn ve mali durumu kötü olan ebeveyn için aynı derecede olmayacaktır.

Mahkeme sırasında hakim, tüm şartları göz önünde bulundurarak ödenecek iştirak nafakasının miktarını belirler. Bunun yanı sıra ilerleyen yıllarda iştirak nafakasında ne kadar artış olacağı da hakim tarafından belirlenmektedir. Hakimin belirlediği zam oranı kapsamında nafakayı ödeyen tarafın şartlarında değişim olması durumunda nafaka uyarlama davasının açılması da mümkündür.

İŞTİRAK NAFAKASI KAÇ YAŞINA KADAR ÖDENİR?

İştirak nafakası ödemesi 18 yaşına kadar gerçekleştirilir. İştirak nafakası alan çocuğun evlenmesi de nafakanın kesilmesine neden olmaktadır. Ancak çocuğun ergin olmasına rağmen eğitimi devam ediyorsa o zaman eğitimi süresinde iştirak nafakası ödemesi devam eder.

İŞTİRAK NAFAKASI ÖDENMEZSE NE OLUR?

İştirak nafakasının ödenmemesi durumunda icra yolu ile tahsil edilmektedir. Nafakanın tahsil edilmesi aşamasında tahsilat işini kolaylaştırmak için bazı tedbirlerin alınması da mümkündür. İştirak nafakası icra dosyaları İflas Kanununa göre ilk sırada yer alır. Bu nedenle iştirak ödemesini yapmayan kişinin sahip olduğu mallar icra yolu ile satılarak ödeme işlemi gerçekleştirilir.

İştirak nafakasını ödemeyen kişi emekli ise emekli maaşına haciz konur. Çalışan ise nafaka miktarının tamamı aylık maaşından kesilir. Maaşlı çalışan kişinin maaşında haciz olması durumunda ise iştirak nafakası ödemesine öncelik verilecektir. nafaka borçlusu, borcunu ödememekte ısrarcı olursa 3 aya kadar hapis cezası da alabilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
514 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir