İstenmeyen SMS’lerden Nasıl Kurtuluruz?


55
535 Paylaşım, 55 points

Cep telefonu kullanan hemen herkes zaman zaman telefonuna gelen istenmeyen mesajlarla karşılaşabilirler. İstenmeyen mesajlar, telefon sahipleri için rahatsızlık verici bir durumdur. Bu mesajlardan kurtulmak isteyenler, bunu nasıl yapacaklarının yollarını aramaya başlarlar. Bu yazımızda İstenmeyen SMS’lerden Nasıl Kurtuluruz? Sorusuna cevap vereceğiz.

İstenmeyen mesajlar, özellikle son yıllarda telefon sahiplerinin en fazla şikayet ettiği durumlardan birisi haline geldi. Firmalardan atılan reklam mesajları, kullanıcıların rahatsızlık duymaya başlamasına neden oldu.İSTENMEYEN SMS’LERDEN NASIL KURTULURUZ?

Ülkemizde bir süre önce firmaların gönderdikleri reklam ve bilgilendirme mesajlarının rahatsızlık vermesi nedeniyle bu tür mesajlarına bazı düzenlemeler getirilse de birçok kişi hala kendisine gönderilen bu istenmeyen mesajlardan rahatsızlık duyuyor.

İstenmeyen SMS’lerden Nasıl Kurtuluruz sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

  • İstenmeyen mesajlara ret ya da iptal yazarak kurtulmak
  • İstenmeyen mesajları B kodu ile engelleme
  • İstenmeyen mesajları telefondan engelleme
  • İstenmeyen mesajları e – devlet üzerinden şikayet etme

İSTENMEYEN MESAJLARA RET YA DA İPTAL YAZARAK NASIL KURTULURUZ?

İstenmeyen mesajlara RET ya da İPTAL yazarak kurtulmak, kullanılabilecek ilk yöntemlerden birisidir. Firmalar, yaptıkları kampanyalar ya da indirimler ile ilgili olarak sürekli abonelerine mesaj atarlar. 1 Mayıs 2015 yılında yapılan E – Ticaret Kanunu üzerinde düzenlemenin ardından, telefon kullanıcılara izinli pazarlama hakkı verilmiştir.

Telefon sahipleri istenmeyen mesajlardan kurtulmak için mesaj atarak talepte bulunabilirler. Bunun için mesaj gönderen firmaların mesajlarının sonunda istemeyen tüketicilere yönelik bir ret numarası belirtmesi gerekmektedir. Kendisine gönderilen mesajı bir daha almak istemeyen telefon sahibi, mesaj bölümünden RET ya da İPTAL yazarak firma tarafından verilmiş numaraya mesaj atarak firmanın mesaj numaraları listesinden çıkma hakkına sahiptir.

İSTENMEYEN MESAJLARI B KODU İLE ENGELLEME NASIL YAPILIR?

İstenmeyen mesajları B kodu ile engellemek, kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. B kodu ile engelleme işlemi için firmaların mesajlarının sonunda bulunan ve B harfi ile başlayan kod kullanılmaktadır.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından verilen bu kodlar, firmalar tarafından mesaj sonuna eklenmek zorundadır. İstenmeyen mesaj alan kullanıcılar, telefonlarının mesaj ayarları bölümünde yer alan “ İfade Engelleme” bölümüne mesajda yer alan B harfi ile başlayan kodu yazarak bu firmadan SMS gönderilmesini engelleyebilirler.

İSTENMEYEN MESAJLARI TELEFONDAN ENGELLEME NASIL YAPILIR?

İstenmeyen mesajları telefondan engellemek, kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Hem Android hem de İOS işletim sistemli telefonlarda mesaj engelleme özelliği bulunmaktadır.  Kendisine gönderilen bir mesajı bir daha görmek istemeyen kullanıcı, bu yöntemle istediği zaman mesajı engelleyebilir.

İstenmeyen mesajı telefondan engellemek için gönderilen mesajın üzerine basılı tuttuktan sonra açılan panel üzerinde yer alan “Engelle” butonuna basmak gerekir. Butona basıldıktan sonra gelen bu mesaj engellenenler listesine alınır ve bir daha bu numaradan mesaj gönderilmesi mümkün olmaz.

İSTENMEYEN MESAJLARI E – DEVLET ÜZERİNDEN ŞİKAYET ETMEK NASIL YAPILIR?

İstenmeyen mesajları e – devlet üzerinden şikayet etmek, kullanılabilen yöntemlerden birisidir. İstenmeyen mesajların engellenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yarasından Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) hazırlanmıştır. Bu sistem üzerinden e – devlet şifresi ile giriş yaparak firmayı şikayet etmek ve gelen mesajları engellemek mümkündür.

İstenmeyen mesajları e – devlet üzerinden şikayet etmek isteyen bir telefon kullanıcısı, öncelikle TİSS resmi internet sitesine giriş yapmalıdır. Siteye girişin ardından e – devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giren kullanıcı, “Kısa Mesaj Şikayeti Yap” seçeneği üzerinden kendisine gönderilen mesaj ile ilgili bilgileri girerek şikayet işlemini tamamlayabilir. TİSS sistemi, kendisine gönderilen şikayetin ardından firmayı takibe alarak bir daha şikayette bulunan kişiye mesaj gönderip göndermediğini takibe alacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
535 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir