İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Akbilimde Ne Kadar Para Var?


75
725 Paylaşım, 75 points

Toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbul Kart, içerisinde belirli miktarda para olması durumunda kullanılır. İçi boş olan bir akbil ile yolculuk yapmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle İstanbul Kart kullanıcılarının ne kadar bakiyesi kaldığını sürekli takip etmesi akıllıca olacaktır. Bu yazımızda İstanbul Kart akbil bakiye sorgulama nasıl yapılır, akbilimde (İstanbul Kartımda) ne kadar para var gibi sorulara cevap vereceğiz.

İSTANBUL KART (AKBİL) NEDİR?

İstanbul Kart, toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmak için içine para yüklenerek kullanılan bir kişisel karttır. Bu kartın kullanım koşulları ve abonman bedelleri UKOME tarafından belirlenir. Akbilin kullanılabilmesi için içerisinde mutlaka para olması gerekir. Bakiyesi boş olan bir akbil ile yolculuk yapmak mümkün olmayacaktır.AKBİL (İSTANBUL KART) NASIL ALINIR?

İstanbul Kart, birçok toplu taşıma türünde geçerlidir. Bu nedenle sürekli bu araçları kullanan kişilerin mutlaka sahip olması gerekir. Kullanımı oldukça kolay olan akbile sahip olabilmek için kişinin kimlik kartı ve son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafı ile başvuruda bulunması gerekir.

Akbilin günümüzdeki ismi İstanbul kart olarak bilinir. İstanbul kart başvurusu için öncelikle İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne gidilmesi ya da Online başvuruda bulunmak gerekir.

 

İSTANBULKART (AKBİL) BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

Başvuru için öncelikle siteye üye olmak ve başvuru formunu doldurduktan sonra belirlenmiş ücreti yatırmak gereklidir. Akbil başvuru ücreti yeni aboneler için 10 TL, akbilini kaybetmiş olan aboneler için 20 TL olarak bilinir.

İSTANBUL KART NERELERDE GEÇERLİDİR?

Akbil toplu taşıma olarak bilinen birçok araçta geçerlidir. Akbilin geçerli olduğu toplu taşıma araçları şu şekilde sıralanır;

 • Otobüs
 • Metro
 • Deniz taşımacılığı
 • Teleferik
 • Tramvay

İSTANBUL KART BAKİYE SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Akbilin kullanılabilmesi için içerisinde mutlaka para yüklü olması gerekir. her kullanışta belirlenen ücret kadar bakiye akbilden düşecektir. Bu nedenle yolda herhangi bir sorun yaşamamak için akbil bakiyesi düzenli olarak sorgulanmalıdır.

Akbil bakiye sorgulaması için iki yöntem kullanılabilir. Akbil bakiye sorgulama yöntemleri şu şekildedir;

 • İnternet sitesi üzerinden akbil bakiye sorgulama
 • Mobil uygulama üzerinden akbil bakiye sorgulama

AKBİLİMDE NE KADAR PARA VAR?

Akbilimde ne kadar para var? Sorusuna cevap verebilmek için öncelikle sorgulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. bakiye sorgulama işlemi ile akbil ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür.

İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN AKBİL BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İnternet üzerinden akbil bakiye sorgulama işlemi için öncelikle İstanbulkart web sitesine girmek gereklidir. Siteyi kullanmak için üye olduktan sonra sahip olunan akbil ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkündür. site üzerinden akbil bakiye sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilir.

İNTERNETTEN AKBİL BAKİYE SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN AKBİL BAKİYE SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Mobil uygulama üzerinden akbil bakiye sorgulama, genel olarak daha fazla tercih edilir. Telefon üzerinden kısa sürede bakiyenin görülebilmesi nedeniyle birçok kişi mobil uygulama kullanır. Mobil uygulama ile akbil bakiye sorgulaması için Android ve İOS mağazalarından İstanbulkart uygulmasını indirmek gerekir.

GOOGLE PLAY STORE İSTANBUL KART UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

APPLE STORE İSTANBUL KART UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Uygulamayı indirdikten sonra akbil bakiye sorgulama için izlenmesi gereken adım şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Uygulama mağazadan indirildikten sonra ilk olarak üye olmak gerekir.

 • İkinci Adım

Üyelik işleminin tamamlanmasının ardından sisteme giriş yapılır.

 • Üçüncü Adım

Bakiye sorgulama işlemi için uygulama sayfasının üst kısmında bulunan “Bakiye görüntüleme” menüsüne girilir.

 • Dördüncü Adım

Akbil, NFC özelliğine sahip olan telefonun arka yüzüne yaklaştırılır. Böylece akbil içerisindeki bakiye kolaylıkla görüntülenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
725 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
86
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
124
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
122
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir