İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nasıl Alınır?


77
767 Paylaşım, 77 points

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yardıma muhtaç olan ailelere maddi manevi destek vermeye devam ediyor. Yardımların daha hızlı ve kolay yapılması için özel bir çalışma başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım kartı sayesinde çok daha kolay yardım dağıtımı yapmaktadır. Bu yazımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Belediyeler, gerek ilçe gerek il genelinde ihtiyaç sahiplerine destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ de İstanbul’da yaşayan muhtaç ailelerin imdadına koşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardımlarını daha seri ve kolay yapabilmek için özel bir yardım kartı hazırladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı sayesinde ihtiyaç sahibi aileler çok daha kolay yardımlara ulaşabiliyor.İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI NASIL ALINIR? 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nasıl Alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahiplerinin yardımlardan faydalanması için öncelikle yardımlaşma kartı başvurusunda bulunması gerekir. İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu iki şekilde yapılabilir. Bu yollar şu şekildedir;

 • Telefon yoluyla İBB yardım kartı alma
 • Bireysel başvuruyla İBB yardım kartı alma

TELEFON YOLUYLA İBB YARDIM KARTI NASIL ALINIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımı almak için gerekli olan yardımlaşma kartı başvurusu telefon üzerinden gerçekleştirilebilir. Telefon yoluyla İBB yardım kartı başvurusu için 0 212 444 00 93 numaralı telefon aranmalıdır. Bunun yanı sıra vatandaşlar ALO 153 Beyaz Masa Hattı üzerinden de yardım kartı başvurusunda bulunabilir.

BİREYSEL BAŞVURUYLA İBB YARDIM KARTI NASIL ALINIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB yardım karşı başvurusunu bireysel olarak da yapmak mümkündür. Bireysel başvuruyla İBB yardım kartı almak için belediye içerisinde yer alan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezi’ne, muhtarlıklara ya da inceleme merkezlerine bireysel olarak müracaat edilebilir.

 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURUSU ŞARTLARI NELERDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için bazı şartlar aranmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin bu şartlara uyması durumunda yardım kartı verilecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru şartları şu şekildedir;

 • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birine bağlı olmamak,
 • Üzerine kayıtlı olan herhangi bir malı bulunmamak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Bu şartlara uygun olan vatandaşların yardım kartı alma hakkı bulunmaktadır. Yardım kartı almak için ihtiyaç sahiplerinin öncelikle muhtara gitmesi gerekir.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMI NASIL ALINIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımı almak için kişilerin ikamet ettiği yere bağlı muhtara başvuruda bulunması gerekir. Muhtarlık başvuru yapan kişinin muhtaçlık durumunu öğrendikten sonra fakirlik belgesi hazırlanır. Bu belge kaymakamlığa iletilir. Bir kişinin muhtaç olup olmadığına karar vermek tamamen muhtarın elindedir.

Fakirlik belgesi ve dilekçe ile başvuru yapıldıktan sonra kişinin başvurusu hakkında bir değerlendirme yapılır. Başvurusu olumlu değerlendirilen ailelerin evine ziyaret gerçekleştirilir. Bu ziyaret, başvuru tarihinden sonraki 7 – 8 ay içerisinde gerçekleştirilir. Ziyaret sırasında belediye görevlisi evi ve ailenin yaşam şartlarını kontrol eder. Değerlendirmesi olumlu olan ailelere İBB sosyal yardım kartı verilir. Bu kart sayesinde aileler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlardan faydalanma şansına sahip olur.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM BAŞVURU SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru sonucu, başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS ile gönderilir. Arama ile de durum bilgisi verilen kişilere telefonunun olmaması durumunda posta ile bilgilendirme yapılır. Başvurusu olumlu olan ailelerin adresine 14 iş günü içerisinde yardım kartları gönderilir.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM KARTI KİMLERE VERİLİR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı kimlere verilir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Eşi vefat etmiş kadınlar,
 • Çalışıyor olmasına rağmen aile nüfusunun çokluğundan dolayı ailesini doyuramıyor olanlar,
 • Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığı için evin gelir kaynağı kesilmiş olan aileler

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM KARTI NERELERDE GEÇERLİDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım karşı nerelerde geçerlidir sorusunun cevabı şu şekilde verilir;

 • ŞOK,
 • Çağrı,
 • Ucz,
 • Migros,
 • Carrefour,
 • Onur Market,
 • Rammer,
 • Happy Center

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM KARTI LİMİTİ NE KADARDIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım kartı limiti, ailenin maddi durumuna, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. ilk yüklemede 200 TL yüklü olarak gelen kartın aylık yüklemesi ailenin şartlarına göre 50 – 100 – 150 TL olarak değişecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
767 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir