İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar


55
534 Paylaşım, 55 points

Ülkemizde işsizler için belirlenmiş süre dahilinde iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarını karşılaması için işsizlik maaşı ödemesi yapılır. İşsizlik maaşı, İŞKUR tarafından sağlanan bir devlet desteğidir. İşsizlik maaşı alan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarında kredi çekme şansı da bulunur. Bu yazımızda İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

İşsizlik maaşı, işten ayrılmış ya da çalışmayan kişilere devlet tarafından sağlanan bir gelirdir. İşsizlik maaşı, devlet tarafından belirlenmiş süre dahilinde verilir. Bu desteğin amacı, ekonomik dengeyi sağlamaktır. Çalıştığı iş yerinden ayrılan bir kişi, İŞKUR üzerinden yaptığı başvuru sonrasında işsizlik maaşı almaya başlar. İşsizlik maaşı alabilmek için kurumun belirlediği şartlara uygun olmak gerekir. Şartlara uyan başvurular olumlu değerlendirilerek gerekli ödeme yapılır.İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı almak isteyen bir kişi, çalıştığı iş yerinden ayrıldıktan sonra İŞKUR müdürlükleri ya da resmi internet sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilir. Başvuru sonrasında kurum tarafından kişinin sigorta bilgileri incelenir ve uygun görülmesi durumunda işsizlik maaşı bağlanır. İşsizlik maaşı alabilmek için kişinin işten ayrıldıktan sonraki 30 günlük süre içerisinde başvuruda bulunması gerekir.

İŞSİZLİK MAAŞINA KREDİ VERİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı alan birçok kişi, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi talebinde bulunabilirler. İşsizlik maaşı kredisi almak için belirlenmiş bazı şartlara uygun olmak gerekir. Öncelikle işsizlik maaşı alan kişinin herhangi bir iş yerinde en az 4 ay boyunca sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Bu şarta uygun olan kişi, işsizlik maaşını kullanarak bankalardan kredi başvurusunda bulunabilir. Devletin verdiği işsizlik maaşı bazı bankalarca teminat olarak kabul edilerek kredi talebi onaylanacaktır. Ancak ne yazık ki her banka işsizlik maaşına kredi vermeye yanaşmaz. Bu nedenle işsizlik maaşına kredi çekmek isteyen bir kişinin öncelikle bankaları araştırması gerekir.

BANKALAR İŞSİZLİK MAAŞINA NEDEN KREDİ VERMEK İSTEMEZ?

Bazı bankalar, işsizlik maaşı alan kişilere kredi vermeye çok yanaşmaz. Bankaların bu tutumundaki temel neden güvenilir bulmamalarıdır. Çekilen kredinin ödenememesi ihtimaline karşı bankalar kendilerini garantiye almak için ciddi teminatlar talep edebilir. Teminat ile başvuruda bulunan kişiler, işsizlik maaşına kredi çekmek konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Bunun yanı sıra devletin vermiş olduğu işsizlik maaşını başlı başına bir teminat olarak görüp krediyi onaylayan bankalar da bulunmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞINA KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar şu şekilde sıralanabilir;

  • İş Bankası
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Denizbank
  • QNB Finansbank

İŞSİZLİK MAAŞINA KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar belirlendikten sonra kredi işlemlerine geçilmelidir. İşsizlik maaşına kredi nasıl çekilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; çalıştığı iş yerinde en az 120 gün sigortalı olarak çalışmış ve ardından ayrılarak işsizlik maaşı almaya başlamış olan kişiler öncelikle işsizlik maaşlarını aldıkları banka hesaplarının aktif olduğunu göstermelidir. İşsizlik maaşının düzenli ödendiğini belgeleyen kişilere bankalar kredi çıkartacaktır. Kısacası işsizlik maaşına kredi almak için öncelikle kişinin işsizlik maaşı aldığını belgelemesi gerekir. Bankaya bu belge sunulduktan sonra kredi işlemleri başlatılacaktır.

Bankalar, işsizlik maaşı kredi başvurusunda bulunan kişilerin ne kadar süre ile ne tutarda işsizlik maaşı alacağını inceler. Bu inceleme sonucunda verilecek kredinin nasıl şartlarda ödenebileceğini belirleyerek kişilere bir ödeme planı sunar. İşsizlik maaşı alan kişi bu şartları kabul ederse banka tarafından talep edilen kredi onaylanacaktır.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMESİ NE KADAR SÜRER?

İşsizlik maaşı almaya başlamış olan bir kişi, devlet tarafından belirlenmiş süre boyunca bu ödemeyi alır. İşsizlik maaşı ödeme süreleri şu şekilde belirlenmiştir;

  • 600 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 6 ay boyunca
  • 900 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 8 ay boyunca
  • 1080 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 10 ay boyunca

İşsizlik maaşı ödemeleri çalışılan iş günü göz önünde bulundurularak 6 – 10 ay arasında gerçekleştirilir. Bankalar da bu durumu göz önünde bulundurarak işsizlik maaşına kredi vermektedir. Örneğin; 10 ay boyunca 1300 TL işsizlik maaşı alacak olan bir kişinin 10 bin TL’lik kredi başvurusu onaylanarak hemen verilecektir. Bu şartlara sahip bir kişinin bankadan daha yüksek bir kredi talebinde teminat göstermesi gerekir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir