İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek


69
721 Paylaşım, 69 points

Corona virüsle mücadele döneminde işten çıkartılan vatandaşlara karşı İŞKUR üzerinden işsizlik maaşı ödemeleri başladı. İşsizlik maaşı alabilmek için başvuruda bulunan vatandaşlara bazı zamanlarda olumlu cevap verilmiyor. İşsizlik maaşı reddedilen vatandaşlara yönelik devletten farklı destekler sunuluyor. Bu yazımızda İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek başlığının detaylarını anlatacağız.

Çalıştığı iş yerinden kendinden kaynaklı olmayan nedenlerden dolayı çıkartılan çalışanlar, İŞKUR üyeliğinin ardından işsizlik maaşı almaya başlamaktadır. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için başvuruda bulunan adayların belirlenen şartlara uygun olması gerekir. Şartlara uygun olmayan vatandaşların işsizlik maaşı başvurusu reddedilmektedir.İŞSİZLİK MAAŞI REDDEDİLEN VATANDAŞLARA OTOMATİK DESTEK

Corona virüs sürecinde çok sayıda çalışan iş yerinin kapanması nedeniyle işsiz kalmakla yüz yüze geldi. İşsiz kalan ya da ücretsiz izne çıkartılan çalışanların İŞKUR’ a gerçekleştirdikleri başvurular sorucunda birçok kişi işsizlik maaşı almaya hak kazandı.

İşsizlik maaşı başvuruları ne yazık ki her çalışan için olumlu cevaplanması. Şartlara uygun olmayan çalışanların işsizlik maaşı başvurusu reddedildi. Devlet, işsizlik maaşı reddedilen vatandaşlar için otomatik destek sürecini başlattı.

İŞSİZLİK MAAŞI REDDEDİLEN VATANDAŞLARA OTOMATİK DESTEK NEDİR?

İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek, işsizlik maaşı alma hakkını kazanmamış olan işsizlere devlet tarafından verilen destek ödemesidir. Bu ödeme her ay 1177 TL olacak şekilde işsiz kalan vatandaşlara ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlara verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Desteğinden yararlanmak için başvuran kişilerin 15 Mart tarihi sonrasında işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Belirlenen tarih sonrasında işten çıkartılanların işsizlik maaşı için başvuruda bulunmasına gerek kalmazken, bu vatandaşların direk devlet desteğinden yararlanma hakkına sahip olduğu açıklandı.

İŞSİZLİK MAAŞI REDDEDİLEN VATANDAŞLARA OTOMATİK DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANILIR?

İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Desteğinden yararlanmak için Corona virüs nedeniyle işten çıkartılmış olan kişinin başvuruda bulunması gerekir. Başvurular, işsiz kalan kişinin işvereni tarafından sağlanmaktadır.

İşveren, Corona virüs sürecinde işten çıkarmak zorunda kaldığı çalışanları için SGK’ ya bildirimde bulunarak aylık 1177 TL devlet desteğinden yararlanmasına zemin hazırlayacaktır. SGK üzerinden yapılan başvuru kapsamında işveren çalışanına izin verdiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar bildirimde bulunmak zorundadır.

İŞSİZLİK MAAŞI REDDEDİLEN VATANDAŞLARA OTOMATİK DESTEK ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek ödemesi nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Corona virüs nedeniyle çalışanını işten çıkarmak zorunda kalan işveren, belirlenen süre içerisinde durumu SGK’ ya bildirmelidir. SGK’ ya bildirimin ardından belirli bilgileri SGK ile paylaşan işveren, bu sayede işten çıkardığı çalışanının zorlu süreçte devlet desteğinden yararlanmasını sağlayacaktır.

İşverenin başvurusu sırasında SGK’ ya işten çıkartılan kişinin ücretsiz izne ayrıldığı gün sayısı, işçinin T.C. kimlik numarası, IBAN numarası ve cep telefonu numarası bilgileri verilmelidir. Bu bilgilerin SGK’ ya iletilmesinin ardından 15 Mart tarihi sonrasında işten çıkartılmış olan çalışanlara devletten aylık 1177 TL devlet desteği ödemesi başlatılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek, 17 Temmuz tarihine kadar geçerli olmaktadır. Ancak Corona virüs sürecinin durumuna göre bu sürenin 3 ay daha uzatılması da söz konusudur. Bu süre boyunca işten çıkartılmış ya da ücretsiz izne çıkartılmış olan çalışanlara devlet tarafından aylık 1177 TL devlet destek ödemesi devam edecektir. Devletten destek ödemesi alan kişilerin bu sürede herhangi bir işe giriş yapmaları durumunda devletten verilen aylık 1177 TL destek ödemesi otomatik olarak kesilecektir. İşsizlik Maaşı Reddedilen Vatandaşlara Otomatik Destek alma hakkı kazanmış olan işsizler, her ayın 8’ inde ödemelerini alma hakkına sahip olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
721 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
85
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir