İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal devlet olma yolunda devletin atmış olduğu adımlardan birisi de, işsizlik maaşı olmuştur. İşsizlik maaşı alma şartları sağlandığı takdirde, her Türk vatandaşının bu maaşı alması mümkündür. Bu yazımızın devamında, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Gibi sorulara, kapsamlı cevaplar vereceğiz.

SGK kapsamında bir yerde çalışırken işten çıkanları kapsayan işsizlik maaşını alabilmek için, kişinin birtakım şartları sağlayabilir olması gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz şartları sağlayamayan kişilerin, işsizlik ödeneği almaları mümkün değildir.

  • İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Öncelikle işsizlik maaşı alma şartları hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra, işsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusuna cevap verelim.

İşsizlik maaşı almak için SGK’nın aramış olduğu ilk şart, kişinin işten çıkarılmış durumda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işten çıkarılma sebepleri arasında, kesinlikle yüz kızartıcı bir suçun olmaması da, işsizlik maaşı alma şartları arasında yer almaktadır.

Kendi isteğiniz dışında işten ayrılmış olmakta, aranan şartlar arasındadır. Yani bu maddeye göre kişi işten kendi ayrılmamış olup, işveren tarafından işten çıkarılmış olmalıdır.

Kişinin işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün içerisinde, aynı iş yerinde bir fiil SGK kapsamında çalışmış olması da, işsizlik maaşı alma şartları arasındadır.

İşsizlik maaşı alabilmek için ilgili kurumların aradığı son şartsa, kişinin son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigortası primini ödemiş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağladıktan sonra önemli bir husus ise, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen giderek ya da internet ortamından işsizlik maaş başvurusunu yapmış olması gerekir.

Yukarıda yazan şartların tamamını sağlayan herkes, işsizlik maaşı almaya hak kazanmış demektir. Burada unutulmaması gereken bir noktaysa, başvuru yaptığınızda herhangi bir işte SGK’lı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

  • İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR

İşsizlik maaşı alabilmek için, toplamda 3 evrak istenmektedir. Bu evraklar nüfus cüzdanı, işten ayrıldıktan sonra işverenin hazırlamış olduğu işten çıkarılma beyanı ve işsizlik maaş başvurusu formunun doldurulmuş halidir.

Tüm evrakları temin ettikten sonra, kişi İŞKUR’a giderek ya da İŞKUR internet sitesi üzerinden başvurusunu yapabilir.

  • İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SÜRESİ NE KADARDIR?

İşsizlik maaşı süreleri, aşağıdaki gibidir.

600 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere 180 gün,

900 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere 240 gün,

1080 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere ise 300 gün,

İşsizlik maaşı verilmektedir.

  • İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşı hesaplamaları, kişinin son 4 ayda almış olduğu maaş ortalamasına göre belirlenmekte ve damga vergisi kesildikten sonra verilmektedir. Buna göre son 4 aylık maaşları aşağıdaki tutarlarda olan kimseler, damga vergisi kesildikten sonra net olarak şu maaşları almaktadır.

Son 4 ay asgari ücretle çalışanlar, 1015,59 TL

Son 4 ay 3500 TL maaşla çalışanlar, 1389,37 TL

Son 4 ay 600 TL maaşla çalışanlar, 2031,19 TL işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.