İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?


96
991 Paylaşım, 96 points

Sosyal devlet olma yolunda devletin atmış olduğu adımlardan birisi de, işsizlik maaşı olmuştur. İşsizlik maaşı alma şartları sağlandığı takdirde, her Türk vatandaşının bu maaşı alması mümkündür. Bu yazımızın devamında, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Gibi sorulara, kapsamlı cevaplar vereceğiz.

SGK kapsamında bir yerde çalışırken işten çıkanları kapsayan işsizlik maaşını alabilmek için, kişinin birtakım şartları sağlayabilir olması gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz şartları sağlayamayan kişilerin, işsizlik ödeneği almaları mümkün değildir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Öncelikle işsizlik maaşı alma şartları hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra, işsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusuna cevap verelim.İşsizlik maaşı almak için SGK’nın aramış olduğu ilk şart, kişinin işten çıkarılmış durumda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işten çıkarılma sebepleri arasında, kesinlikle yüz kızartıcı bir suçun olmaması da, işsizlik maaşı alma şartları arasında yer almaktadır.

Kendi isteğiniz dışında işten ayrılmış olmakta, aranan şartlar arasındadır. Yani bu maddeye göre kişi işten kendi ayrılmamış olup, işveren tarafından işten çıkarılmış olmalıdır.

Kişinin işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün içerisinde, aynı iş yerinde bir fiil SGK kapsamında çalışmış olması da, işsizlik maaşı alma şartları arasındadır.

İşsizlik maaşı alabilmek için ilgili kurumların aradığı son şartsa, kişinin son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigortası primini ödemiş olması gerekmektedir.

Bu şartları sağladıktan sonra önemli bir husus ise, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen giderek ya da internet ortamından işsizlik maaş başvurusunu yapmış olması gerekir.

Yukarıda yazan şartların tamamını sağlayan herkes, işsizlik maaşı almaya hak kazanmış demektir. Burada unutulmaması gereken bir noktaysa, başvuru yaptığınızda herhangi bir işte SGK’lı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR

İşsizlik maaşı alabilmek için, toplamda 3 evrak istenmektedir. Bu evraklar nüfus cüzdanı, işten ayrıldıktan sonra işverenin hazırlamış olduğu işten çıkarılma beyanı ve işsizlik maaş başvurusu formunun doldurulmuş halidir.

Tüm evrakları temin ettikten sonra, kişi İŞKUR’a giderek ya da İŞKUR internet sitesi üzerinden başvurusunu yapabilir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SÜRESİ NE KADARDIR?

İşsizlik maaşı süreleri, aşağıdaki gibidir.

600 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere 180 gün,

900 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere 240 gün,

1080 gün SGK’lı çalışarak işsizlik primi ödeyenlere ise 300 gün,

İşsizlik maaşı verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşı hesaplamaları, kişinin son 4 ayda almış olduğu maaş ortalamasına göre belirlenmekte ve damga vergisi kesildikten sonra verilmektedir. Buna göre son 4 aylık maaşları aşağıdaki tutarlarda olan kimseler, damga vergisi kesildikten sonra net olarak şu maaşları almaktadır.

Son 4 ay asgari ücretle çalışanlar, 1015,59 TL

Son 4 ay 3500 TL maaşla çalışanlar, 1389,37 TL

Son 4 ay 600 TL maaşla çalışanlar, 2031,19 TL işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
991 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
69
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
71
Helal Olsun!
lol lol
113
lol
Aşk Aşk
117
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
70
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
31
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. şükür adam akıllı birisi cevap vermiş nereye karma karışık şeyler. Peki aylık 8 gün sgk primim yatsa işsizlik maaşım kesilir mi? yoksa ona göre mi alabilirim acaba

  2. 32 yaşındayım sol ayağımdan doğuştan engelliyim ayakta duramıyorum sürekli olarak oturmam gerekiyor bu durumdan dolayı çalışamıyorum maddi ve manevi olarak çok zor bir durumdayım sizden ricam bu msj okuduktan sonra bana dönüş yaparsanız yardımcı olursanız çok sevinirim.

  3. 1 senedir işsizim kavga nedeniyle fabrikamız kapandı ben çalışamıyorum ban yardımçı olursanız çok mutlu olurum

  4. Devlet üstüne düşen görevi bir nebze yapıyor ama işçi ile işverenin arasındaki sorunlara kulak tıkıyor ben 7 yıldır bir yerde çalışıyorum ama son iki senedir sigortamı ödemiyor bildiğiniz hangi yer varsa şikayet ettim ama sonuç yok benim gidip mahkeme açmaktan başka çarem yok! Devlet işvereni kokmuyor,işçinin ezilmesine göz yumuyor bu Turkiyenin çoğu yerinde böyle yani sosyal devlet olması için önce adaleti sağlaması ve denetim şart