İşsizlere Kredi Kartı Veriliyor Mu Hangi Bankalar İşsizlere Verir?


84
835 Paylaşım, 84 points

İşsiz olup da farklı ihtiyaçlarını kullanmak için kredi kartı almak isteyenlerin en sık sordukları soruların başında, işsizlere kredi kartı veriliyor mu? Sorusu gelmektedir. Yazımızda sizin için işsizlere kredi kartı veriliyor mu sorununa cevap arayacağız. Aynı zamanda belirli şartları getiren ancak sabit bir işi olmayanlara kredi kartı veren bankalar ile ilgili bilgiler de vereceğiz.

İŞSİZLERE (ÇALIŞMAYANLARA) KREDİ KARTI VERİLİYOR MU?

Ülkemizde kişilerin dönem dönem işsiz kaldıkları, bilinen bir gerçektir. Bu dönemlerde nakit ihtiyacından ziyade, farklı birçok amaçla kullanmak için işsiz kişiler kredi kartı başvurusu yapmaktadır. Kredi kartı için başvuru yapmayı düşünenlerin sordukları sorulardan birisi de, işsizlere kredi kartı veriliyor mu? Sorusu olmaktadır.

Bankacılık sektöründe ortaya çıkan üst düzey rekabet neticesinde, bankaların işsiz kimselere ve hatta ev hanımlarına kredi verdiğini düşünürsek, işsizlere kredi kartı verdiklerini de rahatlıkla söyleyebiliriz. İşsiz olup da bankalardan kredi kartı alabilmenin de, tıpkı banka kredileri gibi belirti şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler, belirli limitler dahilinde kredi kartı alabilmektedirler. Çalışmayanlara kredi kartı verilmesi için, klasik bankacılık sektörü şartlarının sağlanması gerekmektedir.İŞSİZLERE KREDİ KARTI VERİRKEN BANKALAR NELERE DİKKAT EDER?

Bankaların kredi ve kredi kartı verirken dikkate aldığı, birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunların tamamı, kredi notu puanlama sistemini oluşturmaktadır. Öncelikle bu etkenleri ayrı başlıklar halinde ele alacak olursak, şunları diyebiliriz.

ÖDEME ALIŞKANLIKLARINIZ

Bankalara olan borçlarınızın, son 5 yıl içerisinde nasıl ödendiği kredi ve kredi kartı kullanılması yönünde en önemli etkendir. Borç ödeme alışkanlıklarınızın düzenli bir şekilde olması halinde, bu durum kredi notunuzun artmasına etki edecektir. Bu sayede işsiz olsanız bile, kredi ve kredi kartı kullanma konusunda bankalar size kolaylıklar tanıyacaktır. Kredi notu nasıl artar? Sorusuna cevap verirken, bu konuya tekrardan değineceğiz.

BANKALARA OLAN GÜNCEL BORCUNUZ

Bankalara olan güncel borcunuzda, işsizlere kredi kartı veriliyor mu? Sorusuna verilecek cevaplar arasında belirleyici niteliktedir. Herhangi bir bankaya gelirinize göre risk oluşturacak düzeyde borcunuzun olması, kredi kartı alma olasılığını düşürmektedir. Şayet banka kredi kartı başvurunuzu onaylayacak olsa bile, muhtemelen kredi kartının limitini düşük tutacaktır.

VADELİ MEVDUAT HESABINIZIN OLMASI

Bankaların kredi kartı verirken dikkat ettiği hususlardan birisi de, kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin vadeli mevduat hesabının olup olmasıdır. Kişinin işsiz kalması, vadeli mevduat hesaplarında birikimi olmayacağı anlamına gelmeyeceğinden, vadeli mevduat hesabınızın olması kredi kartı almanıza yarayacaktır. Vadeli mevduat hesabınızda yani bankadaki faiz hesabınızdaki paranın yüksek miktarda olması da, kredi kartı limitinizin yüksek olmasında önemli bir etkendir.

TEMİNAT DURUMU

Bankaların bu konuda dikkat ettiği hususlardan birisi de, bankaların alacaklarının ödenmeme olasılığına karşı teminat verilip verilmediğidir. Ki bu yöntem bankalar açısından neredeyse tüm risklerin, ortadan kalktığı bir yöntemdir. Bu başlık altına yine vadeli mevduat hesabınızı ekleyebileceğimiz gibi, maaşının devlet güvencesinde olan bireyleri de dahil edebiliriz. Örnek olarak emeklilerin maaşlarının devlet güvencesinde olması sebebiyle, bankalar bu bireylere kredi ve kredi kartı verirken büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Emekli maaşı gibi teminat durumunun olması, aynı zamanda kredi notunu artırmanın yolları arasında yer almaktadır.

İşsizlere kredi kartı veriliyor mu? Soran kişilerin, en kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuru da bulunmaları da, daha kolay kartı almalarını sağlayacaktır. Yukarıda saydığımız bankaların kredi kartı verirken dikkat ettiği şeyler, kredi notunu oluşturur demiştik.

Bankalar yukarıdaki sayılanlara bakmak yerine, kredi notu puanlamasına bakarak pratik hareket etme yolunu tercih etmektedirler. Peki bankalarla olan ilişkilerimizde sürekli gündemde olan kredi notu nedir? Neyi ifade eder?

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu; bankaların çeşitli risk faktörlerini değerlendirerek kişilere hizmet sunarken kullanmış olduğu bir puanlama sistemidir, diyebiliriz. Banka müşterisi olsun ya da daha önce bankalarla hiç çalışmamış olsun, herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Bu notun düşük olması halinde bankalara borçlanmanıza neden olacak kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanmanız, oldukça zordur.

Findeks notu yüksek olduğunda ise, bankalardan kefilsiz, gelir belgesiz ve daha yüksek limitlerde kredi ve kredi kartı kullanmanız mümkündür. Çalışmayanlara kredi kartı veriliyor mu? Sorusunun en temel cevabını, kredi notu sistemi oluşturmaktadır.

KREDİ NOTUNA ETKİ EDEN FAKTÖRLER NELERDİR?

 • Bankalara olan güncel borçlarınızın gelirinize göre risk taşıması, kredi notunuzun borcunuz bitene kadar düşmesine neden olmaktadır. Borcunuz azaldıkça, bu yüzden düşen kredi notunuzda yükselmeye başlayacaktır.
 • Son 5 yıl içerisinde bankalarla olan ilişkinizde, kredi notu puanlamasında %35’lik bir etkiye sahiptir. Geri ödemelerinizin düzensiz olması, bu kapsamda kredi notunuzu önemli ölçüde düşürecektir.
 • Vadeli mevduat hesapları, altın hesapları ve bunlara benzer yatırım hesaplarınızın olması ise, kredi notunu artıran faktörler arasındadır. Birikiminizi gören bankalar arası sistem, size olumlu not verecektir.
 • Gelir durumunuzda yine kredi notu nasıl artar? Sorusunun önemli cevaplarından birisidir. Belgelenebilir bir gelirinizin olması, aynı iş yerinde uzun süre SGK’lı çalışıyor olmak gibi hususlar, kredi notunun artmasını sağlamaktadır. Maaşınızın yüksek olması, bu madde kapsamında kredi notunuzun da daha yüksek olması anlamına gelmektedir.

İŞSİZLERE KREDİ KARTI VEREN BANKALAR LİSTESİ

Çeşitli yollarla işsizlere kredi kartı veren bankalar bulunmaktadır. Direk vermeseler de çeşitli limitlerde ve kullanımı kısıtlı olan birçok kart içeriği bulunmaktadır. İşsizlere kredi kartı veren bankalar şunlardır;

 • Anadolu Bank
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • İşbankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankasıdır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
835 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
27
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir