İşsiz Annelere Harçlık Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsiz anneleri sevindirecek müjdeli haber İŞKUR’dan geldi. Herhangi bir meslek sahibi olmayan ya da sahip olduğu meslek ile ilgili bir iş bulamayan anneler için kolları sıvayan İŞKUR, Annelere Harçlık uygulaması kapsamında, işsiz annelere günlük 80 TL olmak üzere aylık 2400 TL maaş bağlanacağını açıkladı. İşsiz annelere harçlık ile ilgili tüm detayları sizin için hazırladık.

İŞKUR, işsiz anneler için istihdam yaratmak ve onlara kolaylık sağlamak adına oldukça önemli bir işe imza attı. İşsiz annelere harçlık projesi kapsamında meslek eğitim kursları hazırlayan İŞKUR, anneleri hem meslek sahibi yapacak hem de onlara bu süre içerisinde maaş ödeyecek.

Anne Harçlığı Nasıl Alınır?

Anne projesi adı altında başlatılan bu uygulama ile 0 – 15 yaş arası çocuk sahibi olan ancak bir mesleği bulunmayan ya da sahip olduğu meslek ile çalışma imkânına sahip olamamış olan annelere destek verilecek. İşsiz anneler, İŞKUR üzerinden yapacakları başvuru sayesinde hem meslek eğitim kurslarına katılabilecek hem de günlük 80 TL olmak üzere aylık 2400 TL maaş alabilecek.

Anne harçlığı almak isteyen annelerin yapması gereken ilk şey, 81 ilde bulunan İŞKUR il müdürlüklerine giderek 0 – 15 yaş arası çocuk sahibi olduğunu belgesiyle sunmak ve başvuruda bulunmak olacak. İşsiz anneler, İş Kulübü bulunan illerde öncelikle bu kulüplere katılacak, İş Kulübü bulunmayan illerde ise meslek danışmanlığı merkezlerinden yararlanılabilecek.
Anne Harçlığı Desteği Almak için Gerekli Şarlar Nelerdir?

Anne harçlığı projesinden yararlanmak isteyen annelerin şu şartlara uyması gerekmektedir;

  • 0 – 15 yaş arası çocuğu bulunmak
  • Düzenlenmiş olan meslek eğitim kurslarına devamlı olarak katılım sağlamak
  • Eğitim kurslarına katılmadan önce iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmış olmak
  • Eğer çocuk sahibi değilse evlat edinmiş olmak
  • Çocuğu olduğuna dair belgeyi İŞKUR’a teslim etmek.

İşsiz Annelere 400 TL Kreş Yardımı

İşte Anne Projesi kapsamında harçlık alacak ve bir meslek sahibi olacak annelere İŞKUR’dan bir müjdeli haber daha geldi. 0 – 15 yaş arası çocuğu olup programdan yararlanmak isteyen ancak okul çağından küçük çocuğu bulunan annelere kreş desteği de sağlanacak. Bu kapsamda meslek eğitim kursuna katılacak olan annenin kreş çağındaki çocuğuna 400 TL kreş yardımı yapılacak. Yapılacak bu yardımla birlikte okul çağından küçük çocuğa sahip olan annelerin aylık alacakları maaş 2800 TL’ye yükselecek.
Anne harçlığı alacak olan annelerin katılacağı meslek eğitim kurslarında 3 ay kursa devam zorunluluğu bulunacak. Programlar haftanın 6 günü, günlük 5 – 8 saat arasında gerçekleştirilecek. Böylelikle işsiz anneler, anne harçlığı adı altında 3 aylık dönemde 7200 TL maaş almış olacak.

Diğer Bir Konumuz Olan İşkurdan Annelere 2400 TL Yardım Konumuz da ilginizi çekebilir.