İslam’ın Şartları Nelerdir, İslam’ın 5 Temel Şartı!


77
754 Paylaşım, 77 points

Allah’ın son peygamber olan Hz. Muhammed (SAV) aracılığı ile tüm insanlara gönderdiği son ve en mükemmel din olan İslam’dır. İslam, temelde 5 şarttan oluşmaktadır. Bu yazımızda İslam’ın şartları hakkında geniş bilgi vereceğiz.

İSLAM NEDİR?

Allah, bütün ilahi dinleri ve o dini insanlara anlatacak olan Peygamberleri bir kitap ile yeryüzüne göndermiştir. Gönderilen son peygamber Hz. Muhammed, son din İslam ve son kitap Kur – an’ ı Kerim olmuştur. İslam, insanlara gönderilen son dindir. Bu dine inanan insanlara Müslüman denmektedir.İslam, insanlığa bir rahmet olarak gönderilmiştir. O kadar özeldir ki, kendisinden önce gelen tüm dinleri ortadan kaldırmıştır. İslam dini, Allah’ın emir ve yasaklarını en iyi şekilde yerine getirmeyi sağlamanın yanı sıra, insanların eşit olduğunu da göstermektedir.

İSLAM DİNİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

İslam dini, insanlara her zaman iyiliği, güzelliği, yardımseverliği, dürüstlüğü emretmektedir. Bunun yanı sıra bu özelliklerin karşısındaki tüm kötülükler de İslam dininde yasaklanmıştır. İslam dini ile ilgili tüm bilgiler, Kur – an’ ı Kerim’de geçmektedir.

İSLAMIN ŞARTLARI NELERDİR?

İslam’ın temel şartları 5 tanedir. İslam dinini esas almış olan bir Müslüman, bu 5 şartı mutlaka yerine getirmek zorundadır.

Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Kelime – i Şehadet Getirmek
  2. Namaz Kılmak
  3. Oruç Tutmak
  4. Zekât Vermek
  5. Hacca Gitmek

İSLAM’IN TEMEL 5 ŞARTI

1-Kelime – i Şehadet Getirmek

Kelime – i Şehadet getirmek bir anlamda İslam dinine adım atmak demektir. Müslüman olmak isteyen herkes öncelikle Kelime – i Şehadet getirmelidir. Kelime – i Şehadet; “EŞHEDÜ EN LA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VE RESULÜHÜ” olarak bilinmektedir.

Kelime – i Şehadet’ in anlamı ise; “Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed Aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.” Olarak bilinmektedir.

Kelime – i Şehadet, Hz. Muhammed’in bildiklerinin tamamını kabul etmek, ona inanmak ve söylediklerini beğenmek anlamına gelmektedir. Kelime – i Şehadet getiren bir kişi Müslüman değilse Müslüman olur ve Müslümanların sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilmektedir.

2-Namaz Kılmak

İslam’ın 5 şartından birisi de namaz kılmaktır. Namaz, günde 5 vakit kılınmaktadır. Belirlenmiş olan zamanlarda abdest alarak kılınır. Namaz kılmaz, buluğ çağına gelmiş tüm erkek ve kadın Müslümanlar için farzdır. Âdem Peygamberden bu yana gelen dinlerde sadece bir vakit namaz bulunmaktadır. Ancak Hz. Muhammed’ e ile gönderilen İslam dininde tüm bu namazlar bir araya toplanarak 5 vakit olarak farz edilmiştir. Müslümanların kılması gereken 5 vakit namaz şu şekildedir;

  • Sabah namazı
  • Öğle namazı
  • İkinci namazı
  • Akşam namazı
  • Yatsı namazı

3-Oruç Tutmak

Oruç, kişinin niyet etmesiyle tan yerinin ağarmaya başladığı zamanla başlayan ve güneş batana kadar devam eden süreçtir. Bu süre içerisinde Müslümanlar yemek yemez, bir şey içmez, cinsel ilişkiden, küfürden, yalandan uzak durur. Oruç, her yıl Ramazan ayında 1 aylık sürede tutulmaktadır.

Oruç tutmanın amacı aç ve susuz kalmak değildir. Bu ayda sabrı, şükrü öğrenmek, nefsi terbiye etmek ve aç olan insanların halini anlamaktır.

4-Zekât Vermek

Zekât, maddi durumu iyi olan Müslümanların yardıma muhtaç olan kişilere verdiği sadaka olarak bilinmektedir. Bir Müslüman, borçlarını düştükten sonra alacakları ile birlikte elinde olan paranın kırkta biri değerinde sadaka vermek zorundadır. Zekâtı maddi durumu iyi olanlar vermektedir.

5-Hacca Gitmek

Hac, Müslümanların belirlenmiş özel zamanlarda ibadet etmek amacı ile Mekke’ye gitmesi ve burada dini görevlerini yerine getirmesidir. Hacca gitmek için kişinin maddi durumunun iyi olması gerekmektedir. Borcu olan ya da Hacca gidince ardında bıraktıklarını maddi sıkıntıya düşürecek olan kişilere Hac düşmez. Hacca giden kişinin Kâbe – i Şerifi tavaf etmesi ve Arafat’ta durması farzdır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
123
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir