İslam Dinine Göre Cinsellikte Haram Olan Şeyler Nelerdir


75
715 Paylaşım, 75 points

İslam dininde her konuda olduğu gibi cinsellik konusunda da bazı yasaklar ve haramlar bulunur. Dini yönden eşler arasında yaşanan cinselliğin belirli bir sınırı bulunur. Bu sınırın aşılması durumunda günaha girilir. Bu yazımızda İslam dinine göre cinsellikte haram olan şeyler nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

İslam dini her yönüyle belirli kurallar ve güzellikle getiren bir dindir. Tüm Müslümanlar belirtilmiş olan kurallara, emirlere ve yasaklara uymak zorundadır. Bu emirlere uyulmaması halinde günaha girilir. İslam dini, cinsellik konusunda da bazı yasaklar getirmiştir. Eşler arasında cinsellik yaşanması özellikle soyun devam etmesi ve üreme bakımından önemlidir. Ancak cinsellik konusunda da belirli kurallara uyulması doğru olacaktır. Kurallara uymamak haramı da beraberinde getirir.İSLAM DİNİNE GÖRE CİNSEL HAYATTAKİ YASAKLAR NELERDİR?

İslam dinine göre insanlar ruhi ve manevi olduğu kadar bedeni ihtiyaçlarını da yerine getirmek zorundadır. Ancak bu zorunluluk makul ve dengeli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Dengeli hareket edilmesi gereken konulardan birisi de cinsel hayattır. Cinsel hayat belirlenmiş ölçüler içerisinde yaşanırsa insanların hem günaha girmesi hem de aşırılıktan, sapkınlıktan kurtulması söz konusu olacaktır.

Müslümanlar her konuda olduğu gibi cinsel konularda da haramdan sakınmalıdır. Cinsellikte Allah’ın helal olarak verdiklerinden yararlanmak, cinsel isteği ve bunla ilgili düşünceleri gidermek, karı ve kocanın bu konuda birbirlerine olan haklarını ödemek ve neslin devam etmesini sağlamak yönünden önemli bir kavramdır. Cinsel ilişki, doğru şekilde ve kurallarına uygun olarak yapıldığı zaman ibadet olarak görülür.

İslam dinine göre cinsel hayattaki yasaklar şu şekilde sıralanır;

 • Karı ya da kocanın eşiyle cinsel münasebet sırasında bir başkasını hayal edip onunla sevişiyor gibi düşünmesi günahtır. Eşler sadece birbirlerini düşünerek cinsel ilişkiye girebilir.
 • Karı koca arasında ters ilişki yaşamak en büyük günahlardan birisidir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, arkadan ilişkiyi kesin bir dille yasaklamıştır.
 • Cinsel ilişkide sapkınlığa varacak şekilde aşırıya kaçmak yanlıştır. Cinsel ilişki de edepli ve ahlak kuralları içerisinde yaşanmalıdır.
 • Cinsel ilişki sırasında bedeni arzulara kapılıp eşe eziyet etmek günahtır. Eşler birbirini sevgi ile sarmalı, cinsel ilişkiyi cana eziyet etmeden ve işkence etmeden yaşamalıdır.
 • Cinsel ilişkide bencilce davranmak yanlıştır. Eşlerin birbirlerinin isteklerini bilmesi ve ilişkiyi ona göre yaşaması doğru olacaktır.
 • Kadına adet döneminde cinsel olarak yaklaşmak günahtır.
 • Lohusalık döneminde kadına cinsel olarak yaklaşmak günahtır.
 • Evlenmeden cinsel ilişkiye girmek en büyük günahlardan birisidir.
 • Cinsel ilişki sırasında sürekli konuşmak uygun görülmemiştir.
 • Eşler arasında cinsel ilişki için yasaklı bir gece yoktur. Ancak Cuma geceleri, kandil ve bayramlarda ilişkiye girmemek ve başka bir güne ertelemek doğru olarak görülür.
 • Eşlerin birbirinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamaması günah olarak görülür. Özellikle eşlerin mastürbasyon yapması nedeniyle eşinden uzak durması, cinsel olarak karşı tarafı zorlayacağı için günah sayılır. Ancak eşlerden birisinin zinaya düşme tehlikesi nedeniyle mastürbasyon yapmasında bir sakınca yoktur.
 • Kişilerin eşleri dışında bir kişiye cinsel haz amaçla bakması günahtır. Yabancı kadın ve erkeğin cinsel haz amaçlı olarak birbirine bakması İslam dini açısından yasaklanmıştır. Ancak ani bakışmalarda herhangi bir sakınca yoktur.
 • Oral yolla cinsel ilişkiye girmek, cahiliye dönemi cinsel ilişkisi olarak sayılır. İslam dinine göre oral yolla sevişme ile ilgili herhangi bir yasak yoktur. Ancak taraflardan birisinin oral ilişki sırasında boşalması, yasak olarak belirtilir.
 • Cinsel ilişki sırasında eşlerin üstünün açık olması uygun karşılanmaz. İlişki sırasında eşlerin üstlerini ince de olsa bir örtü ile kapatması İslam dinine göre uygundur.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
715 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
98
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
54
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
27
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
113
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir