İslam Dininde Yasaklar Nelerdir?


47
454 Paylaşım, 47 points

İslam dininde uyulması gereken bazı kurallar ve yerine getirilmesi gereken emirler bulunur. Her Müslüman Kur’an – ı Kerim’de yapılması açık şekilde belirtilmiş olan şeyleri yapmamak ve yapanları uyarmakla yükümlüdür. Bu yazımızda İslam Dinindeki yasaklar hakkında bilgi vereceğiz.

İslam dini, Müslümanlara birçok yasak getirmiştir. Bu yasakların nedeni, Müslümanları haramdan ve kötülüklerden uzak tutmak, namuslu, ahlaklı ve günahsız insanlar olmalarını sağlamaktır. Günah işlememek ve İslam dininde yasaklı olan şeyler yapmamak, Müslümanlar için farz kılınmıştır.İSLAM DİNİNDE YASAKLAR NELERDİR?

Allah, kulları için bazı şeyleri yasak kılmıştır. Müslümanlar için yasaklananlar Kur’an – ı Kerim’de açık şekilde belirtilir. İslam dininde yasaklar şunlardır;

ALLAH’A ŞİRK KOŞMAK

Şirk, Allah’a ortak koşmaktır. Şirk koşmak, Kuran’da kesin bir dille yasaklanmıştır. Şirk girilebilecek en büyük günah ve insanı küfre kadar götüren bir sapıklıktır. Allah tekdir ve eşi benzeri yoktur. Allah’a şirk koşanlar, ağır gazaba uğrayacaktır.

HAKSIZ YERE CANA KIYMAK

Geçerli bir nedeni olmadığı sürece Allah’ın haram kıldığı bir canı öldürmek de dinimizce yasaklanmıştır. Geçerli nedenden kasıt, kişinin kendi isteği ile değil mahkeme kararı ile belirlenecektir. Allah’ın yarattığı cana kimsenin kıyma hakkı yoktur. Haksız yere cana kıymak, işlenebilecek en büyük günahlardan birisidir.

İNTİHAR ETMEK

Allah’ın yarattığı cana kıyamamak nasıl günah ise intihar etmek de aynı şekilde günahtır. Dinimizce bir kişinin hangi sebeple olursa olsun kendisini öldürmesi yasak ve çok günahtır.

YOKSULLUK KORKUSU İLE ÇOCUKLARINI ÖLDÜRMEK

Bir kişinin yoksulluk nedeni ile çocuklarına zarar vermesi, en büyük günahlardan birisidir. Özellikle cahiliye dönemlerinde bu nedenle kız çocukları öldürülmüştür. Aynı şekilde hamile olan kadınlarında herhangi bir sağlık sorunu olmadan kürtaj yaptırmaları günahlardan birisidir.

 

ZİNA ETMEK

Zina, çok çirkin ve kötü bir iştir. En büyük günahlar arasında yer alır. Müslümanların zinadan ve zinaya götüren sebeplerden uzak durması gerekir.

LİVATA YAPMAK

Erkeklerin erkeklerle cinsel ilişkiye girmesi anlamına gelen livata, İslam dinindeki büyük günahlardan birisidir. İlk kez Lut kavminde görülmüştür. Kuran’da livata çok çirkin ve çok günah olarak belirtilir.

EVLENİLMESİ HARAM KİŞİLERLE EVLENMEK

Kuran’da insanların evlenebilecekleri kişiler belirtilmiştir. Bazı kişiler arasındaki evlilikler ise haram kılınmıştır. Müslümanların evlenmelerinin haram olduğu kişiler şunlardır;

 • Annesi
 • Kızı
 • Kız kardeşi
 • Halası
 • Teyzesi
 • Erkek kardeşinin kızı
 • Kız kardeşinin kızı
 • Süt annesi
 • Süt kız kardeşi
 • Eşinin annesi
 • Üvey kızı
 • Gelini

MUAYYEN GÜNLERİNDE KADINLARA YAKLAŞMAK

Kadınların her ay gördüğü adet kanaması döneminde eşlerin yaklaşması da günahtır. Erkekler, eşleri temizlenene kadar yaklaşmamalıdır.

FAİZ YEMEK

Faiz, İslam dini için oldukça günahtır. Faiz yiyen kişilerin kabirlerinden şeytan çarpmasından hırpalanmış şekilde kalkacağı söylenir. Faiz, kesin bir dille yasak olarak gösterilmiştir.

HAKSIZ YERE YETİM MALI YEMEK

Yetimin malına göz dikmek, en büyük günahlardan birisidir. Yetim malı yiyenler için doyasıya ateş yemiş tabiri kullanılır. Bu kişilerin cehenneme gireceği belirtilmiştir.

İÇKİ İÇMEK – KUMAR OYNAMAK

Kuran’da içki içmek, kumar oynamak, fal bakmak gibi işlerin çok günah olduğu açıkça belirtilmiştir. Sarhoşluk veren her türlü içecek dinimizce günahtır. Kumar ise en kötü alışkanlıklar arasında gösterilmektedir.

İFTİRA ATMAK

Müslümanların birbirlerine yapmadıkları bir iş üzerinden iftira atması da en büyük günahlardan birisidir. İftira atan kişilerin apaçık günaha girdiği belirtilmiştir.

FİTNEYE SEBEP OLMAK

Fitne, dinimizce adam öldürmekten çok daha fazla günahtır. Kuran’da açıkça fitneden kaçınılması gerektiği belirtilmiştir.

YALAN SÖYLEMEK

Yalan söylemek, gerçeğin üstünün örtülmesi anlamına geleceği için çok günahtır. İslam dininde bir konuda bilgi sahibi olmayan insanların günaha girmemek için susmasının daha doğru olacağı belirtilmiştir.

YALAN YERE YEMİN ETMEK

Bir Müslümanın başka bir Müslümana yalan yere yemin etmesi, günahlardan birisidir. Müslümanlar her zaman doğru ve dürüst olmak zorundadır.

GIYBET YAPMAK

Gıybet, dinimizce en büyük günahlardan birisidir. Kuran’da gıybet, ölü kardeşinin etini yemekle bir tutulmuştur. Gıybet yapanların bolca tövbe etmesi gerekir.

KİBİRLENMEK

Kibir, kişinin kendisini fazlasıyla beğenmesi ve diğer insanları daha düşük görmesidir. Kibir, dinimizde yasaklananlar arasındadır.

MÜSRİF OLMAK

Elinde olanı çok fazla saçıp savuran kişiler de İslam dininde yasaklanmıştır. Malını fazla savuran kişiler, şeytana yaklaşmış olurlar. Doğru olan ihtiyaç dahilinde harcamaktır.

CİMRİ OLMAK

Çok fazla eli sıkı olmak da İslam’ın yasakları arasındadır. Müsrif olmak gibi cimri olmak da yanlış bir tutum olarak görülür.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

47
454 Paylaşım, 47 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
122
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
53
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
54
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
14
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir