Islak Görünümlü Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır


63
624 Paylaşım, 63 points

Son yılın en popüler makyaj trendlerinden birisi de ıslak görünümlü makyaj oldu. Yağlı bir görünüm vermeyen ve cildi olduğundan daha taze ve parlak gösteren ıslak makyaj, tüm kadınların favori makyaj yöntemlerinden birisi haline geldi. Bu yazımızda Islak Görünümlü Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

Islak görünümlü makyaj, son yıllarda en fazla tercih edilen makyaj türlerinden birisi oldu. Başta ünlü kadınlar olmak üzere hemen herkes ıslak makyajı daha çok uygulamaya başladı. Sezonun en gözde makyaj uygulaması olan ıslak makyaj, bazı bölgelerin ön plana çıkarılması temeline dayanıyor.ISLAK GÖRÜNÜMLÜ MAKYAJ NEDİR?

Islak görünümlü makyaj, kadınların yüzlerindeki bazı bölgeleri ön plana çıkartarak ıslak bir görüntüye sahip makyaj yapma tekniğine verilen addır. Bu makyaj tekniğinde özellikle elmacık kemiklerinin üstü, kaşların altı ve burun üstü parlak bir hale getiriliyor.

Islak görünümlü makyaj uygulamasının başlıca amacı, doğal bir görüntü elde etmek. Abartılı makyajdan hoşlanmayanların ilk tercihi haline gelmiş olan ıslak görünümlü makyaj, aslında oldukça kolay uygulanan bir yöntem. Kadınlar ellerinde bulunan makyaj malzemelerini kullanarak kolayca bu yöntemi uygulayabiliyorlar.

ISLAK GÖRÜNÜMLÜ MAKYAJ NASIL YAPILIR?

Özellikle ünlü kadınların yüzlerinde görülen o parlak cildin ve tazeliğin başlıca nedeni ıslak görünümlü makyaj yapıyor olmaları. Islak görünümlü makyaj sayesinde cilt olduğundan daha genç ve sağlıklı görünüyor. Diğer makyaj türlerinde olduğu gibi kat kat kapatıcı ve fondöten kullanımına gerek olmayan bu makyaj uygulamasında sadece belirlenmiş noktaların ön plana çıkartılması gerekiyor.

Islak görünümlü makyaj nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Birinci Adım

Cilde öncelikle aydınlık görünüm verecek bir serum uygulanır. Böylece cildin nemlenmesi sağlanırken makyaj için gerekli aydınlık görünüm de sağlanmış olur.

 • İkinci Adım

Serum uygulamasının ardından fondöten ya da pudra kullanmadan renkli bir nemlendirici ile cilt biraz nemlendirilir. Böylece ufak yüz kusurları da örtülmüş olur.

 • Üçüncü Adım

Nemlendirici uygulamasının ardından elmacık kemiklerinin üst kısmı aydınlatıcı ile daha aydınlık bir görünüme kavuşturulur. Bunun için yanaklardan şakaklara doğru ürün uygulaması gerekir.

 • Dördüncü Adım

Yanakların aydınlatılmasından sonra aynı ürünle dudak üst kısmına da kontör geçilir. Bu sayede dudakların hatları daha belirgin bir hale getirilir.

 • Beşinci Adım

Gözlerin alt kısımları bir üçgen gibi düşünülerek aydınlatıcı uygulanmamalıdır. Bu üçgene aydınlatıcı uygulanması, makyajın doğal görünümünü engelleyecektir.

 • Altıncı Adım

Yüzü renklendirmek için bir aydınlatıcı kullanılarak yanaklar ve şakaklar fırça kullanılarak aydınlatılır. Fırça, aydınlatıcının daha kolay uygulanması ve doğal görünüm elde edilmesi için gereklidir.

 • Yedinci Adım

Aydınlatma işleminin tamamlanması sonrasında gündüze uygun bir makyaj tonu ile göz makyajı yapılmalıdır. Bu aşamada ürünlerin parmak ile göze uygulanması daha doğal bir görüntü sağlayacaktır.

ISLAK GÖRÜNÜMLÜ MAKYAJ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Islak görünümlü makyaj yapmak sanıldığından çok daha kolaydır. Makyajın uygulanması kısa sürede gerçekleşirken kişinin bu konuda gerekli püf noktalarını da bilmesi gerekir. Islak görünümlü makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Islak görünümlü makyaj uygulamasında gözlere yoğun makyaj yapılmamalıdır. Bu tür makyajda yoğun göz makyajı hiç güzel görüntü sağlamaz.
 • Gözlerin daha doğal görünmesi için yüze kullanılan aydınlatıcı fırça yardımı ile göz kapaklarına ve pınarlarına da sürülebilir. Böylece far kullanımına gerek kalmak.
 • Uzun kirpikler, ıslak görünümlü makyajın en güzel yanlarından birisidir. Kirpikler ayrılarak maskara yardımı ile uzatılması güzel bir görüntü sağlayacaktır.
 • Islak görünümlü makyajda dudaklara istenilen renkte ruj uygulanabilir. Sadece çok parlak bir ruj olmamasına dikkat edilmelidir. Islak görünümlü makyajda yüz zaten doğal parlayacağı için dudakların daha mat olması doğru olacaktır.
 • Çok mat rujlardan hoşlanmayanlar yarı mat ya da kadifemsi saten rujlardan tercih edebilirler.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
624 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir