İŞKUR Yurtdışına İşçi Gönderme Şartları Nelerdir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Yurt dışında çalışmak isteyenler için başvurulabilecek en güvenli yol İŞKUR olarak bilinmektedir. İŞKUR, birçok ülkenin iş ilanlarını yayınlayarak kuruma kayıtlı adaylar ile bu bilgileri paylaşmaktadır. Bu yazımızda İŞKUR yurt dışı işçi gönderme şartları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

İşçilere istihdam yaratmak için sürekli olarak fırsatlar sunan İŞKUR, yurt dışı işçi gönderme konusunda da adaylara yardım etmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için adayların İŞKUR kaydının mutlaka olması gerekmektedir. Kayıtlı olan adaylar, kurum üzerinden yurt dışı iş imkânlarına ulaşabilir. İşkur kaydı yapıldıktan sonra işkur bünyesinde yurt dışı  istihdamı yapan şirketler yeni personel ihtiyaçlarını sisteme belirtmekte ve sonrasında ihtiyaçlara yönelik alımlar başlamaktadır.

İŞKUR, günümüzde hem ülke içi hem yurt dışı iş başvurularında en fazla güvenilen ve tercih edilen kurumdur. Bu kuruma kayıt yaptıran herkes, kendisine uygun bir iş bulma şansına sahip olacaktır. İŞKUR üzerinden yurt dışına çıkmak isteyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Ancak kurum üzerinden yurt dışına çıkabilmek için bazı şartlara uygun olmak gerekmektedir.İŞKUR Üzerinden İş Araması Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden yurt dışı iş ilanlarına başvuruda bulunmak için sisteme kayıtlı olmak gerekmektedir. Özellikle yabancı ülkelerde çalışmak isteyen adayların bunu kayıt sırasında belirtmesi sonucunda adaylar yurt dışı firmaları tarafından görülebilmektedir.

İŞKUR üzerinden adayların özgeçmişlerine erişim sağlayabilen yurt dışı firmaları, bu sistem üzerinden isteklerine uygun olan elemanları bulma şansını yakalayacaktır. Bunun için İŞKUR üzerinden yapılan kayıtlarda kişinin en doğru bilgileri girmesi önemlidir. Bilgiler ne kadar doğru verilirse, iş bulma şansı o kadar yüksek olacaktır.

İş Başvurularında Dil Avantajı Var mıdır?

Yurt dışı iş başvurusunda bulunacak olan adayların yabancı dil bilmesi avantajlı bir durumdur. Adayın yabancı dil bilmesi öncelikli olarak seçilmesini sağlayacaktır. Yurt dışı iş alımlarında aranan şartların başında yabancı dil gelmektedir. Her ülke adaylarda kendi ülkesinin resmi dilini ya da en kötü İngilizceyi iyi bilme şartı aramaktadır. Bu nedenle yabancı dil bilen adayların yaptığı başvurular daha kısa sürede ve daha garanti kabul görecektir.

İŞKUR Yurt Dışına İşçi Gönderme Şartları Nelerdir?

İŞKUR üzerinden yurt dışına giderek çalışmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şöyle sıralanabilir;

  • Adayın iş başvurusu yapabilmesi için mutlaka İŞKUR kaydının olması gerekmektedir.
  • Adayın yurt dışı başvurusunun olumlu olması durumunda şirket ile yapacağı görüşmeler İŞKUR tarafından ayarlanır
  • Yurt dışı başvurusu yapılan ülke şartlarının çok iyi araştırılmış olması önemlidir
  • İş başvurusu yapılmış olan ülkenin sunduğu tüm şartları taşımak gerekmektedir
  • İŞKUR üzerinden yapılan yurt dışı iş başvurularında daha detaylı bilgi almak için başvuru yapılan ülkenin büyükelçiliklerinden bilgi almak gerekmektedir.
  • Yurt dışı iş başvurusunda İŞKUR üzerinden sözleşme imzalamak gerekir. Bu sözleşmenin detayları mutlaka öğrenilmelidir.
  • Yurt dışı iş başvuruları ağırlıklı olarak inşaat sektörü üzerine olmaktadır. Bu alanda çalışabilecek olan adayların başvuruda bulunması öncelik sunacaktır.
  • İŞKUR üzerinden Almanya, Rusya, Azerbaycan ve Irak gibi ülkelerde iş bulma şansı bulunmaktadır.

İŞKUR Yurt Dışı İstihdam Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından sağlanan istihdam ile yurt dışına vasıflı ya da vasıfsız personel olarak gitmek için belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Yurt dışına çıkış yapmak isteyen kişilerin bu şartlara uygun olması gerekir. Aksi halde yurt dışında çalışma fırsatı sunulmayacaktır.

İŞKUR üzerinden yurt dışına çıkabilmek için başvuru yapılacak olan şirketin şartlarını bilmek gerekmektedir. Her şirket, kendisine özel şartlar belirlemiştir ve bu şartlara uygun kişileri işe alacaktır. Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin öncelikle İŞKUR kaydı yaptırması gerekir ki kurum üzerinden firmaların şartlarını görebilsin.

İŞKUR üzerinden eleman arayan şirketler, kuruma istedikleri şartları da belirtmektedir. Bu şartlar, kuruma kayıtlı olan tüm iş arayanlar tarafından görülebilir.  İş başvurusu yapacak kişiler, firmaların şartlarına uygun olmaları halinde İŞKUR’a ait resmin internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilir. Yapılan başvuruları değerlendiren firmalar, yine İŞKUR üzerinden kişilerle bağlantıya geçerek taleplerini değerlendirmeye alabilir.

İŞKUR İstihdam Başvurularında Kimlere Öncelik Verilir?

Yurt dışında çalışmak isteyenler İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulunmalıdır. Bu başvuruların sonrasında şartlara uygun olan kişiler arasında öncelik tanınacak olanlar yabancı dil bilenler olacaktır. Yurt dışında çalışmak için yabancı dil bilmek genel olarak gereklidir denebilir. Bu nedenle yabancı dil bilen bir personelin işe alınması bilmeyen bir kişiye oranla daha kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birçok alanda sertifika verilen kurslar açılmaktadır. Özellikle mesleklere yönelik olan bu kurslara katılarak sertifika alan kişilerin başvurularında da öncelik sağlanmaktadır. Bu sertifikaların ve yabancı dil seviyesinin mutlaka İŞKUR üzerinden oluşturulacak olan özgeçmiş kaydında belirtilmesi gerekmektedir. Şirketler yaptıkları incelemelerde yabancı dili olanlara ve meslek konusunda eğitim almış olanlara elbette ki öncelik sunacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
100
Şaşkın
Başarısız Başarısız
66
Başarısız
Komik Komik
51
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
105
Helal Olsun!
lol lol
15
lol
Aşk Aşk
131
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
99
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
63
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir