İŞKUR TYP Temizlik Personeli Alımı

İŞKUR, herhangi bir uzmanlığı bulunmayan işsiz adayların geçici de olsa iş bulmalarını sağlamak amacı ile hazırladığı Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında işçi alımlarına devam ediyor. Program dâhilinde iş alanı sağlanan alanlardan birisi ise temizlik ve çevre düzenleme alanı. Temizlik ve çevre düzenleme alanında düzenli olarak işçi alımları gerçekleştiriliyor. Bu yazımızda İŞKUR TYP kapsamında temizlik personeli alım şartlarını ve başvuru detaylarını sizlerle paylaşacağız.

İŞKUR TYP Temizlik Personeli Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından hazırlanmış olan program kapsamında işe alınacak olan temizlik personelinde aranan şartlar şunlardır;

  • İŞKUR’a internet üzerinden ya da il müdürlüklerinden özgeçmiş ile kayıt yaptırmış olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir yerden aylık ödemesi almıyor olmak
  • Açık öğretim dışında herhangi bir kurumda öğrenci olmamak
Bu şartlara uygun olan adaylar, İŞKUR üzerinden gerçekleştirecekleri başvuru ile işe alım için ilk adımı atabilir. Yapılan başvurunun ardından uygun görülen adaylar, temizlik personeli olmak için belirlenmiş iş alanlarına yerleştirileceklerdir. Toplum Yararına Program kapsamında yerleştirmesi yapılan temizlik personeli, işe alındığı kurumda en fazla 9 ay süre ile çalışma hakkına sahip olacaktır. Bu süre boyunca aylık maaş alacak olan temizlik personeli, sürenin dolması ile birlikte 3 aylık bekleme aşamasına geçecektir. Bu sürenin dolması ile birlikte temizlik personeli olmak için ikinci bir başvuruda bulunma hakları bulunmaktadır.TYP Temizlik Personeli Çalışma Şartları Nedir?

İŞKUR tarafından düzenlenen bu program kapsamında farklı alanlarda temizlik personeli olarak görevlendirilecek olan personel, haftalık olarak 45 saat çalışmak zorundadır. Bu çalışma süresi boyunda her ay 2.020 TL tutarında maaş ödemesi yapılacaktır. İŞKUR, çalışma süresi boyunca personelin vergi ve sağlık primleri için de 1.113 TL ödeme gerçekleştirmektedir.

TYP Temizlik Personel Nerelerde Görevlendirilir?

Toplum Yararına Program kapsamında temizlik personeli olma hakkını kazanan adaylar, belirlenmiş olan kurumlarda görev alacaklardır. Bu kapsamda çalışacakları muhtemel alanlar;

  • Çevre temizliği
  • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okulların temizliği
  • Park temizliği
  • Vadi ve dere temizliği
  • Kültürel miras yenilenmesi ve temizliği

TYP Temizlik Personeli İzin Süresi Ve Devamlılık Süresi Nedir?

İŞKUR programı kapsamında temizlik personeli olarak bir işe yerleştirilmiş olan adaylar, çalıştığı kuruma bilgi vermek ve kurumdan onay almak şartı ile 14 gün ücretsiz izin kullanma hakkına sahip olacaktır. Söz konusu dönem boyunca temizlik personeline herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.