İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir?


84
825 Paylaşım, 84 points

Ülkemizde işsizlerin en büyük yardımcısı olan kurumların başında İŞKUR geliyor. Türkiye İş Kurumu olarak bilinen İŞKUR, işsiz kişilerin uygun yerlere yerleştirilmesi için işçi ve işveren arasında önemli bir köprü görevini görüyor. İŞKUR, işsizlerin kısa sürede iş sahibi olabilmesi adına belirli aralıklarla Toplum Yararına Program (TYP) uygulamasını sunuyor. Bu yazımızda İŞKUR TYP başvuruları nasıl yapılır ve aranan şartlar nelerdir sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak vereceğiz.

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

İŞKUR tarafından hazırlanmış olan Toplum Yararına Program, özellikle işsizlik oranının artış gösterdiği dönemlerde iş alımlarının daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu program kapsamında işsizlere geçici gelir sağlanması ve destek verilmesi de sağlanmaktadır.Toplum Yararına Program, özellikle herhangi bir iş dalında uzmanlığı bulunmayan ve iş bulmakta zorlanan kişilerin kısa süreli de olsa bir iş sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu programa dâhil olmak isteyen adayların öncelikle başvuruda bulunması gerekmektedir.
İŞKUR TYP Başvuruları Nasıl Yapılır?

İŞKUR tarafından hazırlanmış olan TYP başvurusu için öncelikle adayın internet üzerinden İŞKUR’a ait resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunması gerekmektedir. İŞKUR sistemine özgeçmişleri ile kayıt yaptıran adaylar, TYP sistemine dâhil olma şansına sahip olacaktır. Bu program tüm işsizler için geçerli değildir. Programa dâhil olabilmek için bazı şartlara uymak gerekmektedir. İşte o şartlar;

 • İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Emekli, dul ve yetim ya da malul aylığı almıyor olmak
 • Açık öğretim haricinde öğrenci olmamak
 • Herhangi bir kurumdan sosyal maddi yardım almıyor olmak

İŞKUR TYP Adayları Nasıl Belirlenir?

Şartlara uygun olan adayların İŞKUR üzerinden gerçekleştirecekleri başvurunun ardından uygun görülen adaylar noter kurası ile seçilerek liste oluşturulmaktadır. Seçilerek listeye girmeyi başaran adaylar, geçici olarak bir işe yerleştirilecektir. İşe yerleştirilen adaylar burada en fazla 9 ay süre ile çalışma hakkına sahip olur. 9 ayını tamamlayan adaylar 3 aylık bekleme süresinin ardından bir kez daha Toplum Yararına Program’a başvuru hakkı kazanır.

İŞKUR TYP Adayları Ne Kadar Maaş Alır?

İŞKUR tarafından düzenlenen bu programa dâhil olma hakkı kazanan adaylar, çalıştıkları geçici işlerde aylık olarak asgari ücret olan 2.020 TL maaş alırlar. Bununla birlikte adayların vergi ve sosyal güvenlik primleri için 1.113 TL ödemesi de yapılır.

TYP Başvurusu ile Hangi Alanlarda İşe Girilir?
Toplum Yararına Program kapsamında işe yerleştirilecek olan adayların geçici olarak görev yapacakları alanlar şu şekildedir;

 • Çevre temizliği
 • Kurumsal altyapı yenilenmesi çalışması
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okulların bakım, onarım ve temizlik işleri
 • Restorasyon çalışmaları
 • Ağaçlandırma çalışmaları
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve derelerin ıslahı
 • Erozyonu engelleme çalışmaları

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
825 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir