İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?


72
704 Paylaşım, 72 points

İş arayan insanlar, en kolay ve doğru şekilde iş bulabilmek için İŞKUR kaydı yaptırmalıdır. İŞKUR kaydı, iş arayanlara en kolay şekilde iş alanı yaratmayı sağlar. İŞKUR kaydı olanlara iş arayan kayıt belgesi verilir. Bu yazımızda İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır sorularına cevap vereceğiz.

İŞKUR üzerinde işi arayan kişilere İŞKUR belgesi verilir. İŞKUR üyeliği olan kişilere verilen bu kayıt belgesi sayesinde işe girişlerde İŞKUR kaydı olduğu kanıtlanabilir. İŞKUR iş arayan kayıt belgesi, işe giriş sırasında işverenin çalışanını sigortalı olarak göstermesi ve bu sigortanın devlet tarafından karşılanabilmesi için önemlidir.İŞKUR İŞ ARAYAN KAYIT BELGESİ NEDİR?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi, adından da anlaşılacağı gibi iş arayanlara verilen özel bir belgedir. 2017 yılından bu yana İŞKUR kaydı olan her işsize bu belge verilmektedir. İŞKUR iş arayan kayıt belgesine sahip olan kişilerin işe girmesi durumunda sigorta ödemelerinin tamamı devlet tarafından yapılır. Bu nedenle işverenler işe alacakları personelden mutlaka İŞKUR iş arayan kayıt belgesini talep ederler.

İŞKUR İŞ ARAYAN KAYIT BELGESİ NASIL ALINIR?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi almak için öncelikle iş arayan kişinin İŞKUR kaydı yaptırmış olması gerekir. İŞKUR kaydı yaptırmak için işsiz olan kişilerin en yakın İŞKUR şubesine gitmesi ya da internet adresi üzerinden üyelik başlatması gerekir. Üyelik işlemi sırasında gerekli olan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması zorunludur. Ancak imza kısmının düzenlenmesi aşamasında mutlaka bir İŞKUR merkezine gitmek ve başvuru formunu imzalamak gerekecektir.

İŞKUR üyelik kaydı için TIKLAYIN

İŞKUR üyeliğinin ardından merkeze iş arayan kayıt belgesi talebinde bulunmak gerekir. Bu belge İŞKUR kaydı olan kişilere kimlik karşılığında dakikalar içerisinde verilecektir. İŞKUR iş arayan kayıt belgesi almak için internet de kullanılabilir. Ancak sistemin bazen sorun çıkarması nedeniyle en yakın İŞKUR merkezine giderek almak çok daha doğru olacaktır.

İŞKUR İŞ ARAYAN KAYIT BELGESİ NE İŞE YARAR?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi, işe girişlerde çok gerekli belgelerden birisidir. 2017 yılında yürürlüğe giren karar kapsamında İŞKUR iş arayan kayıt belgesine sahip olan personeli işe alan işverenlerden sigorta ödemesi talep edilmemektedir. Devlet, işverenlerin işe aldığı personelde İŞKUR iş arayan kayıt belgesi olması durumunda bu personele ait sigorta ödemesinin tamamını karşılamaktadır. Bu nedenle son yıllarda işe giriş işlemleri sırasında ilk istenen belgelerden birisi İŞKUR iş arayan kayıt belgesidir.

Bir personel iş başvurusundan olumlu yanıt aldığında işe başlamak için İŞKUR iş arayan kayıt belgesini mutlaka hazırlamalıdır. Bu belge İŞKUR merkezleri üzerinden kimlik gösterilerek hemen temin edilebilir. İŞKUR iş arayan kayıt belgesi sahibi olan kişilerin işe alım süreçleri, belgeye sahip olmayanlardan çok daha hızlı ve olay olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir