İŞKUR Garantili Meslek Kursu İle 85 TL Kadar Harçlık Veriyor


75
793 Paylaşım, 75 points

Devletin mesleki tecrübeleri artırmak adına hayata geçirdiği meslek eğitimleri ve iş tecrübesine dayalı eğitimlere katılana, İŞKUR tarafından 77 ve 85 TL harçlık veriliyor. İŞKUR meslek kursları için verdiği bu harçlıkla, kişiler hem meslek eğitimi alırken, hem de kazandıkları iş tecrübesinin yanı sıra masraflarını karşılamak için 77 ile 85 TL harçlık almaktadırlar. Devletin İŞKUR aracılığıyla vermiş olduğu İŞKUR garantili meslek kursu harçlığı hakkındaki detaylar, yazımızın devamında yer almaktadır.

İŞKUR İş Garantili Meslek Kursu Nedir?

İŞKUR tarafından verilen iş garantili meslek kursu, işsiz kişilerin meslek edinmelerini sağlamak ve edindikleri meslekte teorik eğitimler almalarına katkı sunmakta olan, devlet destekli programlardan birisidir. Bu programdan yararlanmak isteyenlerin, belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir.Programa Katılım Nasıl Oluyor?

İŞKUR mesleki eğitim programına katılmak için, kişilerde aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır. Bunun yanı sıra kişinin 15 yaşından büyük olması da, aranan diğer şartlar arasındadır.

Programa katılmak için gerekli olan diğer şartlar ise, şunlardır;

  • İşbaşı programı için, kişinin işverenle 1 ve 2 dereceden kan bağının olmaması gerekir.
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak
  • Programa katılmadan önceki 3 ay için, program başvurusu yapan işverenin yanında çalışıyor olmak
  • Programa katılmadan önce ki son 1 ay içerisinde, sigorta priminin yatırılmamış olması
  • Meslek ve iş danışmanlığı hizmetlerinden herhangi birisinden yararlanmış olmak

Mesleki Eğitim Programı Süresi Ne Kadardır?

İmalat ve bilişim sektörlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak programa katılmak mümkündür.

Genel olarak bilişim sistemleri olarak da tabir edebileceğimiz mesleklerde ise, işbaşı eğitim programlarına katılacak kişilerin 18 29 yaş arasında bireyler olması gerekmekte olup, bulut bilişim, siber güvenlik, oyun geliştirme ve kodlama gibi geleceğin meslekleri arasında yer alan bilişim meslekleri için programa katılım süresi en fazla 9 ay olmaktadır.

Program haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlı olup, günlük en az 5 ve en fazla 8 saat olarak verilmektedir.

Ne Kadar Ücret Veriliyor?

Program kapsamında verilen ücretler, katılım sağlanan programa göre değişiklik göstermektedir. İşsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL, öğrenciler için 58,27 TL, diğer katılımcılar için ise 77,70 TL mesleki eğitim programı harçlığı verilmektedir. Ayrıca programa geleceğin meslekleri arasında görülen bilişim sistemleri için başvuru yapan kişiler, 85 TL zaruri gider adı altında ödenek almaktadırlar.

Yani işsizlik ödeneği almayanlar ve öğrenci olmayanlar için ödenecek minimum tutar 77 TL, maksimum tutar ise 85 TL olarak belirlenmiştir.

Bunların yanı sıra programa katılacak olan sanayi sektöründeki kadınların bakmakla yükümlü bulundukları 2 ile 5 yaş arasında çocukları olması durumunda, yukarıda bahsedilen zaruri gider ücretlerine ek olarak aylık 400 TL bakım desteği verilmektedir. Başvuruların İŞKUR üzerinden bizzat yapılması da, mesleki eğitim kurslarına katılma şartları arasında yer almaktadır. Bu kurslardan mezun olan kişilerin iş bulma konusunda büyük avantajlara sahip olduğu bilinmekte olup, İŞKUR tarafından programı tamamlayanlara iş imkanı sağlanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
793 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
94
Şaşkın
Başarısız Başarısız
64
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
91
Helal Olsun!
lol lol
126
lol
Aşk Aşk
116
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
91
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
53
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mrb lütfen bna da yardımcı olur musunuz bn 5 tane çocuğum var bn bez parasini daha borç alıyorum eşim ve bn işsizlik