İsimden Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?


55
555 Paylaşım, 55 points

Bir kişinin adres bilgilerine ulaşmak için isim ve soy isim bilgilerini bilmek yeterli olmaktadır. İsimden adres sorgulama işlemi yapılarak istenilen kişinin nerede oturduğuna dair bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır. Bu yazımızda isimden adres sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vereceğiz.

İsimden adres öğrenmek, bir kişi hakkında bilgi alabilmenin en kolay yollarından birisidir. Eski bir dost, bir okul arkadaşı, bir akraba ile ilgili bilgi almak için adres sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Adres sorgulama işlemi için kişinin sadece isim soy isim bilgilerini bilmek yeterli olacaktır.

İsimden Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsimden adres sorgulama işlemi için birden fazla yol kullanılabilmektedir. Hangi yöntem kullanılarak sorgulama yapılırsa yapılsın, istenilen bilgilere kolaylıkla ulaşmak mümkün olacaktır. İsimden adres sorgulama için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir;  • C. kimlik numarası ile adres sorgulama işlemi
  • E – devlet sistemi üzerinden adresi sorgulama işlemi

İsimden adres sorgulama yöntemlerini biraz daha detaylı inceleyelim…

T.C. Kimlik Numarası İle Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir kişinin adres bilgilerine ulaşmak için kullanılan yöntemler arasında en kolay olanı T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmaktır. T.C. kimlik numarası ile adres sorgulama yapmak için genel olarak YSK resmi sitesi kullanılmaktadır. YSK üzerinden T.C. kimlik numarası ile adres bilgisi sorgulaması için https://www.ysk.gov.tr sitesinden işlem yapmak gerekmektedir.

YSK üzerinden T.C. kimlik numarası kullanarak adres sorgulaması yapmak için sisteme kişiye ait T.C. kimlik numarası girilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonucunda kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer ile ilgili bilgilere değil ikamet ettiği adrese ait bilgilere ulaşmak mümkündür. Kişinin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için aranan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 18 yaşından küçük kişilerin T.C. kimlik numarası ile adres sorgulaması yapılamamaktadır.

E – Devlet Sistemi Üzerinden Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsimden adres sorgulama yapmanın bir diğer yolu e – devlet sistemini kullanmaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kişinin e – devlet girişi yapması gerekmektedir. E – devlet sistemi üzerinden adres sorgulaması yapmak için izlenecek yol şu şekildedir;

  • E – devlet üzerinden sisteme giriş yapılır
  • Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifre girmek gerekmektedir
  • E – devlet üzerinden her gün sadece bir sorgulama işlemi yapılabilmektedir
  • E – devlet üzerinden adres bilgisi araştırılan kişiye ait isim ve soy isim bilgileri girilmelidir
  • Kişiye ait bilgileri sisteme girdikten sonra sorgulama işlemi yapılarak istenilen kişinin adres bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
555 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
150
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
115
Helal Olsun!
lol lol
27
lol
Aşk Aşk
16
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
113
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
75
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. e devlet üzerinden isim soyisim girerek adres sorgulama yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim