İş Mülakatına Girerken En Sık Yapılan Hatalar Hangileridir


78
764 Paylaşım, 78 points

İş mülakatı, bir işe girişin en önemli aşamasıdır. İşveren ve adayın yüz yüze gerçekleştirdiği görüşme sırasında işin alınıp alınmayacağı konusunda kesin karara varılır. Bu nedenle iş arayan kişilerin mülakata çok iyi hazırlanması ve dikkatli davranması gerekir. Bu yazımızda İş Mülakatına Girerken En Sık Yapılan Hatalar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Mülakat, iş başvurusu yapan kişilerin en heyecanlandıkları aşama olarak gösterilebilir. Mülakat aşaması ne kadar başarılı olursa, adayın işe girme şansı o kadar yüksek olacaktır. Mülakat aslında sanıldığı kadar zorlu ve korkutucu bir aşama değildir. Mülakata girecek olan adayların en sık yapılan yanlışlar hakkında bilgi sahibi olması ve bu hataları yapmamaya özen göstermesi başarılı sonuç almasına yardımcı olacaktır.İŞ MÜLAKATINA GİRERKEN EN SIK YAPILAN HATALAR HANGİLERİDİR?

İş mülakatlarının başarısızlıkla sonuçlanmasında başlıca etken, adayların yaptıkları basit hatalardır. Adaylar, mülakat aşamasında biraz daha dikkatli davranarak olumlu dönüş alma şanslarını daha da artırma şansına sahip olurlar. İş Mülakatına Girerken En Sık Yapılan Hatalar şu şekilde sıralanır;

  • Kendini olduğundan fazla göstermek
  • Ödevini yapmamak
  • Cevapları uydurmak
  • Hiç soru sormamak
  • Gereksiz yere özür dilemek
  • Yanlış tokalaşmak
  • Mevcut işveren hakkında şikayet etmek
  • Sürekli Evet – Hayır demek
  • Cevaplara fazla çalışmak
  • Telefona bakmak

İŞ MÜLAKATINDA KENDİNİ OLDUĞUNDAN FAZLA GÖSTERMEK

İş mülakatında kendini olduğundan fazla göstermek, yapılacak ilk hatalardan birisidir. Mülakata girecek olan adaylar bu aşama ile ilgili çevrelerinden sessiz kalmamaları ve kendilerini göstermeleri ile ilgili tavsiyeler alırlar. Ancak bu durumun sınırını iyi ayarlamak gerekir. İş mülakatına giren bir aday kendisini gereksiz yere öne çıkartarak ve kendisini çok fazla ifade ederek işverenin olumsuz düşünmesine neden olacaktır. İşveren, kendisini olduğundan fazla gösteren adayların ego şov yaptığını düşünerek olumsuz geri dönüş yapabilir. Bu nedenle adayın kendinden emin ancak ölçülü ifadeler kullanması gerekir.

İŞ MÜLAKATINDA ÖDEVİNİ YAPMAMAK

İş mülakatında ödevini yapmamak ve hazırlıksız gitmek de hatalar arasında gösterilebilir. Bir iş başvurusunda bulunan adayın sosyal medya ve teknolojinin nimetlerinden yararlanarak ön hazırlık yapması, şirket ve iş hakkında bilgi sahibi olması çok daha olumlu bir izlenimi sağlar. Ödevini yapmadan hazırlıksız giden kişiler bir adım geride kalacaklardır.

İŞ MÜLAKATINDA CEVAPLARI UYDURMAK

İş mülakatında cevapları uydurmak, fark yaratmak adına sıklıkla düşülen hatalar arasındadır. Bir aday her soruya cevap vermek zorunda olduğunu aksi durumda şansının azalacağını düşünerek hata yapar. Her sorunun cevabı olmak zorunda değildir. Bu nedenle adayın emin olmadan sırf cevap vermiş olmak için cevapları uydurması büyük hata olacaktır.

İŞ MÜLAKATINA HİÇ SORU SORMAMAK

İş mülakatında hiç soru sormamak, hatalardan birisi olarak gösterilebilir. Mülakat asla tek taraflı bir görüşme olarak değerlendirilmemelidir. Adayların da işveren kadar soru sorma hakkı vardır. Bir aday, mülakat sırasında iş hakkında sorular sorabilir. İşverenler, iş hakkında soru soran ve bilgi almak isteyen adaylara karşı daha ilgili yaklaşımda bulunurlar. Bu sayede bir adım öne çıkmak mümkün olacaktır.

İŞ MÜLAKATINDA GEREKSİZ ÖZÜR DİLEMEK

İş mülakatında gereksiz özür dilemek, yapılacak hatalar arasında yer alır. Mülakat sırasında hata yapmak elbette ki doğaldır. Adayın dili sürçebilir, kendisini doğru şekilde ifade edemeyebilir, yanlış ve uygun olmayan bir cümle kurabilir. Böyle durumlarda özür dilemek doğru hareket olacaktır. Ancak adayı sürekli gereksiz yere özür dilerse işverenin gözünde zayıf ve güçsüz birisi olarak nitelendirilecektir. Bu nedenle adayların sadece gerekli olduğunda özür dilemesi daha doğru olur.

İŞ MÜLAKATINDA YANLIŞ TOKALAŞMAK

İş mülakatında yanlış tokalaşmak, çok etkili olmamakla birlikte yapılan hatalar arasında yer alır. Güçlü ve etkili bir iletişim için doğru tokalaşmak çok önemlidir. Aday, işverenin elini çok güçlü ve uzun süre sıkmamalı ve aynı şekilde güçsüz bir tokalaşma da sağlamamalıdır. Kısa ve kendinden emin tokalaşmalar göz teması ile yapılırsa oldukça etkileyici olacaktır.

İŞ MÜLAKATINDA MEVCUT İŞVERENİ ŞİKAYET ETMEK

İş mülakatında mevcut işvereni şikayet etmek, sıklıkla yapılan hatalardan birisidir. Aday, çalıştığı yeri ya da işverenini memnun olmadığı şeklinde ifade edebilir ancak bu çok kısa süreli olmalıdır. İşverene yönelik kullanılan ifadeler yeni işverenin de olumsuz etkilenmesine neden olabilir. İşveren, sırf işvereninden memnun olmadığı için iş görüşmesine gelmiş bir aday hakkında olumlu düşünmeyecektir.

İŞ MÜLAKATINDA SÜREKLİ EVET – HAYIR DEMEK

İş mülakatında sürekli evet – hayır demek, yapılacak hatalardan birisidir. Adayın her sorulan soruya evet ya da hayır şeklinde cevap vermesi ve kendisini, kişiliğini anlatmaması, işverenin gözünde olumsuz etkiye neden olacaktır. İşveren, sadece evet ve hayır diyen adayları parlak olmayan aday sınıfında değerlendirir.

İŞ MÜLAKATINDA CEVAPLARA FAZLA ÇALIŞMAK

İş mülakatında cevaplara fazla çalışmak, adayın çok fazla pratik yaptığını gösterir. Aday sorulacak sorulara ve nasıl cevap vermesi gerektiğine elbette hazırlanmalıdır. Ancak fazla çalışılmış cevaplar ezbere hemen cevap vermek ve doğallıktan uzaklaşmak anlamına gelir. Bu da işverenin hoşuna gitmeyen davranışlar arasındadır.

İŞ MÜLAKATINDA TELEFONA BAKMAK

İş mülakatında telefona bakmak, yapılacak büyük hatalardan birisidir. Mülakata giren bir aday, tamamen ortama odaklı olmalıdır. Bu nedenle telefonun mümkünse tamamen kapatılması ve ele alınmaması doğru olacaktır. Mülakat sırasında adayın telefonuna bakması, kötü bir izlenime neden olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir