İş Beğenmeyene Sosyal Yardım Yapılmayacak!


62
594 Paylaşım, 62 points

Devlet, ihtiyaç sahiplerine her türlü maddi desteği sunuyor. Özellikle iş sahibi olmayan kişilerin kolay iş alabilmeleri için her türlü kolaylığı sağlayan devlet, yeni bir düzenlemeye gitti. Bu kapsamda artık İŞKUR tarafından sunulan iş tekliflerini kabul etmeyen kişilere sağlanan sosyal yardımlar kesilecek. Bu yazımızda kesilecek sosyal yardımlar ile ilgili bilgi vereceğiz.

Devletin sunduğu yardımlar ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapan ancak İŞKUR’un bulduğu işleri 3 kez kabul etmeyen kişilere devlet yardımlarının bir yıl süreyle kesilmesi kararı alındı.KİMLERE VERİLEN DEVLET YARDIMI KESİLECEK?

İş sahibi olmayan kişilerin İŞKUR üzerinden yaptıkları başvurular ile iş sahibi olması oldukça kolay. İŞKUR, bünyesinde kayıtlı olan tüm işsizlerin vasıflarına uygun olan ilanları yönlendiriyor. Sisteme kayıtlı işsizler ise kendilerine gelen iş tekliflerini değerlendiriyor. Bu kapsamda devlette iş bulana kadar işsizlerin birçok sıkıntısını gidermek adına maddi yardımlarda bulunuyor.

Ancak son yapılan incelemelerde İŞKUR üzerinden verilen iş fırsatlarının birçok kişi tarafından reddedildiğinin tespit edilmesinin ardından devlet yardımları ile ilgili önemli bir karar alındı. Meclis’ten geçen ve Resmi Gazetede yayımlanan karara göre bundan sonra İŞKUR tekliflerini kabul etmeyen kişilere devlet yardımı verilmeyecek.

İŞSİZLERE VERİLEN DEVLET YARDIMLARI NELERDİR?

İşsizlere sunulan birbirinden önemli devlet yardımları bulunuyor. İşsizlere verilen devlet yardımları şu şekilde sıralanıyor;

 • Gıda yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Doğum yardımı
 • Yaşlı bakım yardımı
 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kömür yardımı
 • Çocuk yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Engelli yardımı

Söz konusu yardımlar, kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda devlet tarafından veriliyor. Ancak bu yardımlardan yararlanabilmek için kişilerin İŞKUR tarafından belirlenen iş kollarında çalışması gerekiyor.

DEVLET YARDIMI KESİLME ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet yardımı alan kişilerin İŞKUR tarafından yönlendirilmesi ile işe girişler oldukça kolay hale geliyor. Birçok firma ile bağlantıda olan İŞKUR, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda iş arayanlara uygun iş fırsatları sunuyor. Bu iş fırsatlarından yararlanan kişiler, hem iş sahibi oluyor hem de devlet desteklerinden yararlanıyor. Ancak bazı kişiler var ki İŞKUR üzerinden yönlendirilen iş fırsatlarını reddetmeyle birlikte devlet yardımlarından yararlanmaya devam ediyor.

Bu duruma el atan devlet, yeni kararı kapsamında artık İŞKUR iş tekliflerini reddeden kişilerin aldığı yardımları kesme kararı aldı. İş bulamadığı için maddi sıkıntı yaşayanların bu sıkıntısını gidermek amacı ile yardımda bulunulduğu biliniyor. Buna rağmen iş beğenmeyen ve çalışmak istemeyen kişiler, artık devlet yardımlarından yararlanamayacak.

Meclis’ten geçen karara göre İŞKUR tarafından sunulan iş tekliflerini 3 kere reddeden kişiler, bugüne kadar altıkları devlet yardımlarından vazgeçmek zorunda kalacak. Devlet, 1 yıl süre ile bu kişilerin aldığı tüm devlet yardımlarını kesecek.

Devlet Resmi Gazetede yayımlanan kararın ardından iş tekliflerini reddeden kişilere vereceği yardımları bir süreliğine duraklatacak. Kesilecek devlet yardımları arasında aile yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı gibi önemli yardımlar da bulunuyor. Devlet yardımından yararlanmak isteyen kişilerin tek yapması gereken, İŞKUR tarafından kendilerine sunulan tüm iş ilanlarını değerlendirmek. İlanları değerlendiremeyen kişiler, 1 yıl süre ile devlet desteği alamayarak maddi sıkıntı yaşamaya mahkum olacak.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
594 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir