İş Arayana 100 TL İş Bulana 507 TL İstihdam Yardımı Yapılacak!


82
824 Paylaşım, 82 points

Devlet, istihdam yardımı çerçevesini her gün biraz daha genişletiyor. İşsizlerin iş sahibi olmasını sağlamak ve bu konuda istihdam yaratmak adına çalışmalar gerçekleştiren devlet, iş arayanlar ve iş bulanlar için istihdam yardımı hazırladı. Bu yazımızda İş Arayana 100 TL İş Bulana 507 TL İstihdam Yardımı hakkında bilgi vereceğiz.

İstihdam yardımı, çok fazla kişi tarafından bilinmese de iş arayan ve yeni iş bulan ihtiyaç sahipleri için oldukça önemli bir sosyal yardımdır. İhtiyacı olduğu için sosyal yardım alan ve bu süreçte iş arayan kişilere yönelik olarak hazırlanan istihdam yardımı kapsamında hem iş bulanlara hem de işi arayanlara devlet tarafından ödeme yapılacak.İŞ ARAYANA 100 TL İŞ BULANA 507 TL İSTİHDAM YARDIMI YAPILACAK!

Türkiye’de ortalama 3 milyon ev sosyal yardım paketlerinden yararlanıyor. Her ay düzenli olarak yapılan yardımlar sayesinde ihtiyaç sahipleri biraz olsun rahat yaşamlarını sürdürebilmektedir. İstihdam yardımı, sosyal yardım alan ve iş arayan ihtiyaç sahiplerine yönelik sunulan ve en az bilinen devlet yardımıdır.

İstihdam yardımları genel olarak ele alındığı zaman üç şekilde uygulanır. Devlet tarafından verilen istihdam yardımı şekilleri şunlardır;

  • İş görüşmesine yönelik istihdam yardımı
  • İşe alındıktan sonra verilen istihdam yardımı
  • İşe başlayanlara devam eden sosyal yardımlar

İŞ GÖRÜŞMESİNE YÖNELİK İSTİHDAM YARDIMI NEDİR?

İş görüşmesine yönelik istihdam yardımı, devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahiplerinin iş bulma aşamasında ihtiyaç duydukları nakit yardıma denir. Bu yardım kapsamında kişinin iş görüşmesine gitmesi, iş başvurusu için istenen sağlık raporu, fotoğraf gibi belgelerin teminini sağlaması için devlet tarafından 100 TL yardım sağlanır. Bu istihdam yardımı yılda 3 kereye mahsus olmak üzere verilir. Bu yardım sayesinde iş arayan ancak maddi sıkıntıları nedeniyle başvuru ve evrak temininde zorlanan kişilere destek verilmektedir.

İŞE ALINDIKTAN SONRA VERİLEN İSTİHDAM YARDIMI NEDİR?

İşe alındıktan sonra verilen istihdam yardımı, 16 yaşından büyük ihtiyaç sahiplerinin bir işe girmesinin ardından verilen devlet yardımına denir. Bu istihdam yardımı yılda bir kere olmak üzere asgari ücretin 3/1’i oranında verilir. Bu rakam 507 TL olarak belirlenmiştir. 507 TL’lik istihdam yardımı sayesinde işe girenler ilk ay yol ve yemek ücretlerini çok daha kolay karşılayabilirler.

İŞE BAŞLAYANLARA DEVAM EDEN SOSYAL YARDIMLAR NEDİR?

İşe başlayanlara devam eden sosyal yardımlar, ihtiyaç sahibi olduğu için devletten sosyal yardım alan ve bu sürede işe alınarak düzenli olarak çalışmaya devam eden kişilere yönelik verilen devler yardımıdır. İşe başlayan ihtiyaç sahipleri, düzenli olarak çalışmaya devam etmeleri durumunda kömür, eğitim ve gıda gibi sosyal yardımlardan faydalanmaya devam etme hakkına sahip olurlar. Bir işe girdikten sonra düzenli olarak çalışan ihtiyaç sahipleri, sosyal yardım aldığı için iş aramayan ya da bulunan işleri beğenmeyen ihtiyaç sahiplerinden daha öncelikli olarak istihdam yardımı alabilir.

İSTİHDAM YARDIMI KAPSAMINDA İŞVERENE DE TEŞVİK VERİLİYOR

İhtiyaç sahiplerine yönelik hazırlanan istihdam yardımı kapsamında devlet tarafından işverenlere de teşvik sunuluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ihtiyaç sahibi olup sosyal yardım alan kişilere iş alanı sağlayan işverene devletten destek veriliyor. Bu kapsamda sosyal yardım alan kişilere iş fırsatı sunan işveren, bir yıl boyunca prim ödemesi gerçekleştirmiyor. Prim ödemeleri işveren adına devlet tarafından gerçekleştiriliyor.

İşveren, sosyal yardım alan kişilere sağladığı iş fırsatı sayesinde hem eleman sayısını artırmış oluyor hem de bir yıl süre ile sigorta primi ödemek gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
824 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir