İphone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme


57
557 Paylaşım, 57 points

iPhone kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından birisi herhangi bir nedenden dolayı silinen fotoğrafları nasıl getireceklerini bilememeleridir. iPhone telefonlarda silinen fotoğrafları geri getirmek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir aslında. Bu yazımızda fotoğrafları nasıl geri getirebileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Günümüzde cep telefonları en önemli parçalarımızdan biri haline geldi. Birçok işimizi yaptığımız bu teknolojik cihazlar, fotoğraf makinelerinin yerini de uzun süre önce almayı başardı. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekme şansını sunan telefonlar ile çekilen fotoğraflar, anıların saklandığı en büyük depolar haline geldi.

Ancak bazı durumlarda bilerek silinen ya da yanlışlıkla silinmiş olan fotoğraflar, telefon kullanıcısı için istenmeyen bir durum olabiliyor. Büyük pişmanlık yaşayan telefon sahibi, fotoğrafları nasıl geri getirebileceğinin yollarını aramaya başlıyor.iPhone Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirmenin Yolları Nelerdir?

iPhone telefonlarda silinen fotoğrafları geri getirmek üç farklı şekilde yapılabilir. Bunlar;

 • Recently Deleted Özelliği ile Geri Getirme
 • Yedekleme Yöntemi ile Geri Getirme
 • Yedeksiz Kurtarma

Bu üç yöntemi biraz daha detaylı inceleyelim…

Recently Deleted Özelliği ile Geri Getirme

iPhone kullanıcıları farklı nedenlerden dolayı telefonda kayıtlı fotoğrafları silmiş olabilir. Bu tür hatalardan geri dönülmesi adına iPhone kullanıcılarına yeni bir özellik sunuldu. iOS 8 işletim sistemi ile getirilen Recently Deleted özelliği sayesinde son silinmiş olan fotoğrafları 30 gün boyunca saklamaya devam ediyor. Bunun için özeli bir klasör açan iPhone, silinen tüm fotoğrafları bu klasöre yedekliyor ve 30 gün boyunca muhafaza ediyor. 30 gün sonunda geri alınmayan fotoğraflar tamamen siliniyor. Bu özelliği kullananların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır;

 • Bu özellik sadece telefon sahibinin sildiği fotoğrafları kayıt etmektedir. Bu klasörden de silinen fotoğrafları geri getirmek mümkün olmayacaktır.
 • 30 gün içerisinde geri alma işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Yapılmaması halinde fotoğraflar kalıcı olarak silinecektir.
 • Bu özellik sadece Camera Roll dosyasındaki fotoğrafların silinmesi sonucu kullanılmaktadır. Bunun dışındaki klasörlerden silinen fotoğraflar geri getirilemeyecektir.

Recently Deleted özelliği ile silinmiş olan bir fotoğrafı geri getirmek için öncelikle fotoğraf uygulamasına girilir. Son silinenler klasöründe bulunan fotoğraflardan geri getirilmek istenenler belirlenir. Fotoğraf seçildikten sonra sağ alt köşede bulunan ‘kurtar’ (Tap on Recover) tuşuna basmak yeterli olacaktır.

Yedekleme Yöntemi ile Geri Getirme

iPhone marka telefonlarda fotoğrafları geri getirmenin en kolay ve bilindik yolu, yedekleme yapmaktır. Bunun için iCloud ya da iTunes uygulamaları kullanılmaktadır. Bir fotoğrafı sildikten sonra geri getirmek istendiği zaman Apple’ ın ilk soracağı şey fotoğrafın yedeklenip yedeklenmediği sorusu olacaktır. Eğer yedekleme yapıldıysa fotoğrafları geri getirmek oldukça kolay olacaktır.

Silinen Fotoğrafları iTunes Yedeklemesi Üzerinden Geri Getirmek

Silinen fotoğrafları iTunes üzerinden yedekleme yapanlar için geri getirme yöntemi şu şekilde söylenebilir;

 • Öncelikle Phone Rescue uygulaması Windows ya da Mac bilgisayara kurulur
 • iPhone telefon bilgisayara bağlanır.
 • iTunes yedekleme üzerinden ‘kurtar’ seçeneğine basılarak sağ üst köşeden ileri butonuna tıklanır.
 • Açılacak olan listeden iTunes yedeklemesi seçilir ve devam edilir.
 • Tüm verileri tarama işleminin ardından geri getirilecek olan fotoğraflar seçilir.
 • Fotoğraflar seçildikten sonra cihaza (To Device) tuşuna basılır ve fotoğraflar bilgisayara indirilir.
 • Ardından bilgisayar üzerinden telefona yükleme gerçekleştirilir.

Silinen Fotoğrafları iCloud Yedeklemesi Üzerinden Geri Getirmek

Silinen fotoğrafları iCloud üzerinden yedekleme yapanlar için geri getirme yöntemi şu şekilde söylenebilir;

 • Öncelikle Phone Rescue İOS veri kurtarma aracı Windows ya da Mac bilgisayara yüklenir.
 • Yükleme işleminin ardından iPhone bilgisayara bağlanır.
 • iCloud yedeklemesinden ‘Kurtar’ seçeneği seçilir ve sağ alt köşeden ilerle butonuna basılır
 • Apple ID ve parolası girilir
 • iCloud yedeklemesi öncesinde ‘İndir’ butonuna basılır ve indirilmesi istenilen fotoğraflar seçilir.
 • Yedekleme indirildikten sonra fotoğraflar bilgisayar üzerinden telefona geri yüklenebilir.

Silinen Fotoğrafları Yedeksiz Kurtarma

Diğer yöntemlerle fotoğrafları geri getirmeyi başaramayan kullanıcılar son bir şansa daha sahip olacaktır. Phone Rescue iOS Veri Kurtarma Aracı ile silinmiş olan fotoğraflar yedekleme olmadan da geri getirilebilecektir. Ancak bu işlem öncesinde kullanıcıların bilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır;

 • Silinmiş fotoğrafları geri getirmek için kullanılan araçlar genel olarak ücretlidir. Bunun için bir miktar ödeme yapmak gerekir.
 • Telefondan silinmiş olan verilerin üzerine yeni yüklenen veriler yazılacaktır. Bu durum fotoğrafların tamamen kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle kurtarma işlemi boyunca telefonu uçak modunda tutmak akıllıca olacaktır.
 • Fotoğraf kurtarma yazılımları genel olarak bilgisayarlara göre hazırlanmıştır. Bu nedenle mutlaka önce bilgisayara indirmek gerekir. Bilgisayara yüklenen fotoğraflar sonrasında telefona geçirilebilecektir.
 • Fotoğraf geri getirme işleminde çok fazla seçenek olması sanılanın aksine sıkıntılı bir durumdur. Seçenek arttıkça en iyi yöntemin bulunması zorlaşacaktır. Bu nedenle az ve öz uygulama bilmek en doğrusu olacaktır.
 • Her yolun denenmesine rağmen fotoğraflar kurtarılamadı ise büyük ihtimalle üzerine başka bir veri eklenmiştir. Bu durumda fotoğrafı kurtarmak asla mümkün olmayacaktır.
 • Fotoğrafların kaybedilmemesi için mutlaka yedeklenmiş olması gerekmektedir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
557 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
75
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
123
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir