İp Adresi Gizleme Nasıl Yapılır?


50
484 Paylaşım, 50 points

Telefon ve bilgisaar kullanıcıları, istedikleri zaman İp adresini gizleme hakkına sahiptir. İp adresini gizlemek, kullanıcının izini kaybettirmesi anlamına gelmektedir. Birçok kullanıcı İp adresini gizlemek istemesine karşılık bu işlemi nasıl yapacağını bilemez. Bu yazımızda İp Adresi Gizleme Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

İp adresi, kullanıcılar için bir posta adresi gibi düşünülebilir. İp adresi üzerinden kullanıcının adresi kolaylıkla görülebilir. İnternet sağlayıcıları ip adresi üzerinden girilen web sitelerini takip edebilirken web yöneticileri ise kullanıcının coğrafi konumunu rahatlıkla tespit edebilirler.İP ADRESİ GİZLEME NASIL YAPILIR?

İp adresini gizlemek isteyen kullanıcılar için güvenli yöntemler bulunmaktadır. İp adresini gizlemek için en güvenli yol, VPN indirmek olarak gösterilebilir. VPN, ip adresini gizlemek için kullanılabilecek en doğru yöntemlerin başında gelmektedir.

Piyasada birçok VPN bulunmaktadır. Bu durum kullanıcıların hangi VPN daha güvenlidir sorusunu sormasına ve seçim yapmakta zorlanmasına neden olur. Ücretsiz olarak indirilebilen birçok VPN güvenilir olarak kullanılabilmektedir.

İp Adresi Gizleme Nasıl Yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Güvenilir VPN kullanmak
  • Proxy kullanmak
  • TOR kullanmak
  • Cep telefonu ağlarını kullanmak
  • Başka birinin ağını kullanmak

İP ADRESİ GİZLEMEK İÇİN GÜVENİLİR VPN KULLANMAK

İp adresi gizlemek için güvenilir VPN kullanmak, doğru tercihlerden birisi olacaktır. İp adresi gizlemek için kullanılabilecek güvenli VPN’ ler şu şekilde sıralanır;

  • Express VPN: DNS sızıntı koruması ve Ağ Kilidi durdurma anahtarı, bağlantınız koptuğunda bile IP adresinizi korur.
  • Nord VPN: Anonim kalmanız için (Çin’de bile) binlerce karıştırılmış sunucu ama sunucu hızı ExpressVPN’e kıyasla bazen biraz daha yavaş olabilir.
  • CyberGhost VPN: OpenVPN, L2TP-IPsec ve PPTP gibi birinci sınıf güvenlik protokolleri ama Çin’de çalışmıyor.
  • Private VPN: Kayıt tutmuyorlar ama bu listedeki diğer VPN’lere daha az sunucu seçeneğine sahipler.
  • IP Vanish VPN: Temel güvenlik özellikleri ve 10 cihaza kadar destek ama Netflix gibi yayın sitelerini bazen açamayabiliyor.

İP ADRESİ GİZLEMEK İÇİN PROXY KULLANMAK

İp adresi gizlemek için Proxy kullanmak, doğru tercihlerden birisi olacaktır. Proxy sunucuları, İp adresini etkin şekilde gizlemek için kullanılabilir. Bu yöntemde internet bilgi paketleri farklı varış yerlerine bağlanır. VPN kadar hızlı olmayan bu yöntemde çok fazla güvenlik protokolü ve şifreleme bulunmamaktadır. Proxy sunucuları sahtecilik içermez. Sadece uygulama başına kullanıcı trafiğinin arasına girerek ip adresinin gizlenmesini sağlamaktadır.

İP ADRESİ GİZLEMEK İÇİN TOR KULLANMAK

İp adresi gizlemek için Tor kullanmak, doğru tercihlerden birisi olacaktır. Açık adı The Onion Router olarak bilinen TOR, kullanıcıları anonim olarak gönüllü çalışan sunuculara bağlamaktadır. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet sayesinde kullanıcıların ip adresleri kısa sürede gizlenmiş olacaktır. Farklı domain adlarına sahip olan bu sistemde kullanıcılar rastgele sunucu ağlarına bağlanmaktadır. TOR sistemi geniş çaplı erişim ağına sahiptir. Ancak bu özelliği sayesinde suç faaliyetlerinin de çoğunlukla gerçekleştirildiği alan olarak bilinir. Bu nedenle kullanımı konusunda çok dikkatli davranmak doğru olacaktır.

İP ADRESİ GİZLEMEK İÇİN CEP TELEFONU AĞLARINI KULLANMAK

İp adresi gizlemek için cep telefonu ağlarını kullanmak, doğru tercihlerden birisi olacaktır. Bir kullanıcı İp adresini gizlemek istiyorsa, mobil cihazına ait olan verileri kullanabilir. Böylece tamamen farklı bilgiler ile işlemlerini gerçekleştirebilir. Özellikle acil durumlarda ve İp adresine saldırı durumu söz konusu olduğunda bu yöntemi kullanmak akıllıca olacaktır.

İP ADRESİ GİZLEMEK İÇİN BAŞKA BİRİNİN AĞINI KULLANMAK

İp adresi gizlemek için başka birinin ağını kullanmak, doğru tercihlerden birisi olacaktır. Kullanıcı, karmaşık indirme işlemlerinde ya da uygulama yüklerken ip adresini gizlemek istiyorsa, özellikle havalimanı, otel ve kafe gibi ortamların ağlarına bağlanarak işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu sayede kullanıcı kendi ip adresinin haricinde başka bir adres üzerinden işlemlerini gerçekleştirmiş olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

50
484 Paylaşım, 50 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir