İnternet Kota Sorgulaması Nasıl Yapılır, Ne Kadar İnternetim Kaldı?


88
864 Paylaşım, 88 points

İnternet kullanıcılarının en büyük korkularından birisi, kullandıkları internetin kotasını aşmaktır. İnternet kotasını aşmak, kişiye ekstra ücret olarak yansıyacaktır. Birçok internet kullanıcısı bu durumda olmak istemez. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılması gereken internet kotasını sorgulamaktır. Bu yazımızda internet kota sorgulamasının nasıl yapılabileceğini detaylı olarak anlatacağız.

Günümüzde internet olmayan ev kalmamış durumda. Birçok ev interneti artık kotasız olarak kullanıcılara sunulurken hala kotalı internet kullanan kişiler de bulunuyor. Hal böyle olunca bu kişilerin aklında kota aşım endişesi oluşmaya başlıyor.

Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?İnternet kotası sorgulaması her operatör için farklı şekilde yapılmaktadır. Kotalı internet satışı yapan operatörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türk Telekom Kota sorgulama
 • Turkcell Superonline kota sorgulama
 • Turknet kota sorgulama
 • D – Smart kota sorgulama
 • Turksat kota sorgulama

Türk Telekom Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom kotalı internet kullanan aboneler, kota sorgulama işlemlerini birden fazla yolla gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra kotası bulunan ancak internet hızı düşmüş olan aboneler de AKK sorgulaması yapabilirler. Adil Kullanım Kotası da kota sorgulama işlemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türk Telekom aboneleri kota sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirler;

 • Online işlemler menüsü üzerinden
 • Türk Telekom çağrı merkezi üzerinden

Online İşlemler Menüsü Üzerinden Kota Sorgulama

Türk Telekom aboneler, kota sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun için kullanılan internet adresi; https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ olarak söylenebilir. Bu internet adresi üzerinden kota sorgulama menüsüne giriş yaparak hem internet kotası sorgulaması hem de AKK durum sorgulaması yapılabilmektedir.

Türk Telekom Çağrı Merkezi Üzerinden Kota Sorgulama

Türk Telekom abonelerinin kota sorgulama için kullanabilecekleri diğer bir seçenek ise çağrı merkezi olarak gösterilebilir. Türk Telekom’a ait olan 444 1 444 numarası üzerinden kota sorgulaması yapmak mümkündür.

Turkcell Superonline Kota Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Turkcell ve Superonline işbirliği ile kullanıcılara sunulan internet paketleri içerisinde kotalı internetler de bulunmaktadır. ADSL internet kullanıcıları, kota sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilecektir. Turkcell Superonline kota aşım bilgisini öğrenmek için kullanılacak adres; https://www.superonline.net/ olarak gösterilebilir. Bu adres üzerinden ADSL / fiber İnternet Bilgileri menüsünden kota sorgulama işlemi yapılabilir.

Turknet Kota Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Turknet kullanan aboneler, kotalı internet kullanımlarında aşım durumu yaşarlarsa aşım miktarı kadar ekstra ücretlendirilmektedir. Bu ücret tüm vergiler dâhil en fazla 116 TL olarak yansımaktadır. Turknet aboneleri kota sorgulama işlemlerini internet sitesi üzerinden yapabilmektedir. Bunun için kullanılabilecek adres; https://turk.net/online-islemler/login olarak bilinmektedir. Bu internet sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapan aboneler, İnternet Kullanım Kota Sorgulama sekmesi üzerinden kota sorgulama işlemini gerçekleştirebilecektir.

D – Smart Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?

D – Smart aboneleri, adil kullanım kotası bulunan internet paketleri kullanmaktadır. Bu paketler belirli bir kullanımın ardından hız düşürülme işlemine girmektedir. D – Smart abonelerinin kullanım hızları ve kota dolum sonrası hızları şu şekilde sıralanabilir;

 • 8 Mpbs hız – 3 Mpbs hıza
 • 10 – 16 Mpbs hız – 5 Mpbs hıza
 • 24 Mpbs hız – 8 Mpbs hıza
 • 25 – 50 Mpbs hız – 16 Mpbs hıza
 • 100 Mpbs hız – 24 Mpbs hıza

D – Smart aboneleri kota sorgulama işlemlerini internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bu işlem için kullanılabilecek adres; https://www.dsmart.com.tr/internet olarak bilinmektedir. D – Smart aboneleri, SMS ile de kota sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bunun için AKN yazıp 2850’ye SMS atmak yeterlidir.

Turksat Kota Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Turksat kullanıcıları kota sorgulama işlemini internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bu işlem için kullanılabilecek adres; https://online.turksatkablo.com.tr olarak bilinmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
864 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
99
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir