İnternet Bankacılığında Neler Yapılabilir?


62
605 Paylaşım, 62 points

Gelişen teknolojiyi hizmet kapsamına dahil eden bankacılık sektörü, neredeyse normal şubelerden verilen hizmetlerin tamamını, internet bankacılığı üzerinde sunmaya başladı. Yazımızın devamında, internet bankacılığında neler yapılabilir? Sorusunun cevabını, geniş kapsamlı olarak değerlendirdik.

İnternet Bankacılığında Neler Yapılabilir?

Oldukça geniş kapsamlı hizmetlerin yapıldığı internet bankacılığı sisteminde, fatura ödemelerinden faturasız hattınıza TL yüklemesine kadar, birçok işlemi oldukça avantajlı olarak gerçekleştirmek mümkündür. Aşağıda verdiğimiz internet bankacılığında yapılan işlemler, bankaların internet şubelerinde sıklıkla yapılan işlemlerdir. • EFT ve Havale Gönderimi

Bankaların internet şubeleri üzerinden rahatlıkla havale ve EFT gönderimi yapmak, internet bankacılığında neler yapılabilir? Sorusuna verilecek başlıca cevaplar arasındadır. Zira fiziki banka şubelerinde olduğu gibi, bankaların internet şubelerinde yapılan işlemler arasında da EFT ve havale gönderimi ilk sırada yer almaktadır.

Üstelik bu işlemleri yapabilmek için, herhangi bir zaman kısıtlamanız bulunmamaktadır. Mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler, bankaların mesaisi başlar başlamaz gönderilirken, havaleler ise gece yarısı dahi olsa dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır.

Bunların dışında düzenli ödemeleriniz için verebileceğimiz otomatik havale ve EFT talimatları sayesinde, artık ödemelerinizin günü dert olmaktan çıkmaktadır. Verilen talimat doğrultusunda, sistem hesabınızdan para çıkışını otomatik olarak yapmaktadır.

 • Harç, Vergi, Fatura Ödemeleri ve TL Yüklemeleri

İnternet bankacılığında neler yapılabilir? Sorusunun cevapları arasında belki de en güzel olanı tüm fatura ödemelerinin, birkaç tıklamayla rahatlıkla yapılmasıdır. Faturaların yanı sıra okul harçları, trafik cezaları ve vergi borçları gibi kurum ödemelerini, yine dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.

Bankaların internet şubesinden yapılan işlemler arasında, dilediğiniz faturasız cep telefonu operatörüne TL yüklemesi de yapmak mümkündür. Tüm bunları yaparken fatura ödeme merkezi aramak zorunda kalmamak ve mesai saati gibi kavramları unutmak, internet bankacılığının faydaları arasındadır. Ayrıca özellikle faturalarınız için vereceğiniz otomatik ödeme talimatları sayesinde, faturalarınızın son ödeme gününde otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Cebe Havale İşlemleri

İnternet bankacığında neler yapılabilir? Sorusunun en güzel bir diğer cevabıysa, cebe havale işlemleridir. İnternet bankacılığı cepbank işlemiyle, cep telefonu bulunan herkese 10 TL ve katları şeklinde para transferi yapmak mümkündür. Üstelik cebe havale gönderimi yapacağınız kişinin, herhangi bir banka müşterisi olmasına gerek kalmadan bu işlemi yapabilirsiniz. Cep telefonu numarasına para gönderdiğiniz kişi, sizin müşterisi olduğunuz banka ATM’lerinden, kendisine gelen şifreyle gönderilen tutarı çekebilmektedir.

Bu işlemi kartınızı unuttuğunuz ya da kaybettiğiniz durumlarda, bir yakınınız üzerinden yaparak çekebilir olmanız, en güzel yanlarından birisidir. Cebe havale işlemini yapabilmek için, herhangi bir saat sınırlaması bulunmamaktadır.

 • Kredi Kartı ve Kredi Başvurusu

Kredi ve kredi kartı başvurusu da, internet bankacılığında yapılan işlemler arasında en sık tercih edilen işlemlerden birisidir. Bankaların internet şubelerinde bulunan ilgili alanları doldurarak, çok rahat bir şekilde kredi ve kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir.

İnternet Şubesinden Yapılabilecek Diğer İşlemler

 • Döviz, altın, hisse senedi ve bono gibi tüm yatırım araçlarını alıp satabilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.
 • Vadeli ve vadesiz mevduat hesapları açabilirsiniz.
 • Findeks kredi notu raporu alabilirsiniz.
 • Kredi kartı limit artırımı başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Hesabınız üzerindeki para giriş çıkışlarını kontrol edebilirsiniz.
 • Şans oyunları ödemelerini yapabilirsiniz.

Görüldüğü gibi ATM ve fiziki şubeler üzerinden yapabileceğiniz işlemlerin neredeyse tamamını, internet bankacılığı üzerinden yapmanız mümkündür.

İnternet Bankacığının Avantajları Nelerdir?

Yukarıdaki işlemler başlı başına internet bankacılığın avantajları arasındayken, internet bankacılığının diğer avantajları ise aşağıdaki gibidir.

 • İnternet bankacılığında, mesai kavramı bulunmamaktadır. Yani her türlü işlemi, 7/24 saat yapmak mümkündür.
 • ATM ya da fiziki şubelerde olduğu gibi, sıra bekleme derdi bulunmamaktadır. Tüm işlemleri, oturduğunuz yerden birkaç tıkla yapmak mümkündür.
 • Fatura ödemeleri için gişe arama ya da mesai saatinde yetiştirme derdi yoktur. Dilediğiniz zaman faturalarınızı, rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz.
 • Havanın soğuk ya da sıcak olmasının da, sizin için hiçbir önemi yok.
 • İnternet şubesinden yapılan tüm işlemlere ait işlem ücretleri, ATM ve fiziki şubelerden yapacağınız aynı işleme göre çok daha uygundur. Hatta bazı bankalar, internet şubesi üzerinden yapılan kimi işlemler için ücret dahi almamaktadır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
605 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir