İnternet Bağlantı Hızı Nasıl Arttırılır, En Etkili Yöntemler…


81
856 Paylaşım, 81 points

Günümüzde internet olmayan ev yok desek abartmış olmayız. Evlerde kullanılan internetler için genel olarak farklı servis sağlayıcılar bulunmaktadır. İnternet kullanıcıları kimi zaman Ethernet kablosu ile kimi zamansa kablosuz modemler ile internet bağlantısı sağlamaktadır. Ancak bazı zamanlarda internet hızında yavaşlamalar gözlemlenebilir. Bu yazımızda internet hızı düşük olan kullanıcılar için internet bağlantı hızını artırmak için kullanılan yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

İNTERNET BAĞLANTI HIZIMI NASIL ARTIRABİLİRİM?

İnternet bağlantı hızını artırmak için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak ev internetini daha da hızlandırmak mümkündür. İnternet bağlantı hızını artıracak yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Servis Sağlayıcının Doğru Hizmet Verdiğinden Emin OlunÜlkemizde internet hızını etkileyen en önemli faktörlerin başında genel servis sağlayıcı problemleri gelmektedir. Bu problemlerin kaynağında düzenli denetleme yapılmaması gelir. İnternet satışı sırasında hızın ne kadar olduğunun açık bir dille belirtilmemesi, servis sağlayıcıların istedikleri gibi internet hızı ile oynamasına olanak sunuyor. Bu bakımdan internet hızını artırmak için öncelikle bağlantı analizi yapmak gerekmektedir. Bağlantı analizi ile servis sağlayıcıdan kaynaklı hız sorunları hemen görülebilecektir. Servis sağlayıcıdan kaynaklı yavaşlamalar için internet servis sağlayıcısı ile görüşmek gerekmektedir.

İnternet Dağıtıcının Doğru Yerde Olduğundan Emin Olun

Evde kullanılan internet için en pratik cihazlar, kablosuz modemlerdir. Modemin en doğru yerde olması, internet hızını doğrudan etkilemektedir. İnternet hızını artırmak için öncelikle modemin doğru konumlandırılması gerekir. İnternet kullanılan cihaz ile modem arasında herhangi bir duvar, kapı ya da benzer bir engel olmaması gerekmektedir. Bu tür engeller, internetin daha yavaş olmasına neden olacaktır.

Modeme Doğru Kanaldan Bağlanıldığına Emin olun

Günümüzde aynı bina üzerinde birden fazla kablosuz modem kullanımı vardır. Her kullanıcı kendisine ait modem üzerinden internete bağlanmaktadır. Ancak birden fazla kablosuz modemin bir arada olması, modem sinyallerinin birbirine karışmasına neden olacaktır. Sinyallerin birbirine karışması sonucunda bağlantı hızı düşmektedir. İnternete hızlı bağlanmak için kablosuz modemin doğru kanaldan bağlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Doğru bağlantı kanalını bulmak için Wifi Info View kanalı kullanılabilir.

Ağı Kullanan Yazılımları ve Cihazları Tespit Edin

İnternet hızının düşmesinin başlıca nedenlerinden birisi bağlantının gereksiz yere yazılım ve cihazlar tarafından kullanılıyor olmasıdır. Bilgisayar kullanımında arka planda kullanıcının haber olmadan yazılım eşitleme ve güncelleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemleri kontrol altında tutarak bağlantı hızının artması sağlanabilir.

Ağ Donanım Sürücülerinin Güncel Olduğuna Emin olun

Kullanılan modem kablolu ya da kablosuz olsun hiç fark etmez, kullanılan sürücülerin güncel olması gerekmektedir. Güncel sürücüler, internet bağlantı hızının artmasını sağlayacaktır. İnternet hızını artırmak isteyen bir kullanıcı, sürücülerini güncelleyerek hızını artırabilir.

Mümkünse Ethernet Kablosu ile Bağlantıyı Tercih Edin

Bağlantı kablosu kullanılarak internete bağlanmak, her zaman daha hızlı internet anlamına gelmektedir. Kablosuz bağlantılar kolay kurulum sağlamasına karşılık, bağlantı konusunda daha yavaş performans sergilemektedir. Kablosuz bağlantılarda sinyalin gitmesi durumunda internet bağlantısı kesilmektedir. Bu nedenle kesintisiz internet için kablolu bağlantı tercih edilmelidir.

Kablosuz Bağlantılarda Adaptör Seçimine Dikkat Edin

Kablosuz modem kullanımlarında doğru adaptörü seçmek de internet hızını artırmak için bir seçenektir. Piyasada bulunan bazı adaptörler, temel internet bağlantısını çok daha hızlı şekilde bilgisayarlara yönlendirmektedir. Adaptör kullanımı özellikle çok bilgisayar kullanılan alanlarda daha hızlı internet için tercih edilmektedir. Bilgisayarların daha hızlı internete bağlanması için 2 ya da daha fazla adaptör kullanımı sayesinde bilgisayardan alınan verim çok daha fazla artış gösterecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
856 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
124
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
122
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir