Instagram’dan Para Kazanmak ve Butik Hesap Stratejileri


73
676 Paylaşım, 73 points

Instagram hali hazırda en popüler sosyal ağlar arasında birinci sırada yer alıyor. Böylesine büyük bir dünyanın getiriside büyük olacaktır. İnternetten para kazanma stratejileri arasında Instagram üzerinden satış yaparak gelir elde etmek büyük bir ilgi uyandırıyor. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu ve açık bir pazar halindeki Instagram’ı bir dükkan olarak kullanabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. E-ticaret statejileri arasında önemli bir paya sahip sosyal medya pazarlaması ciddi gelirler sağlayan bir iş kolu. Bu iş kolunu doğru biçimde kullanmanız size müşteri ve buna paralel olarak satış olarak geri dönecektir. Bu yazımızda sizlere Instagram üzerinde butik açmayı ve bu butik hesap üzerinden satış yapmayı anlatacağız.

Ürün ve Kategori Seçimi

Mağaza hesabı oluşturmak, detayları ayarlamak ve müşteri kitlesi yakalamak kavramlarından önce ürün ve kategoriniz belli olmalıdır. Yani “bir butik hesabı oluşturuyoruz fakat bu butik hesap üzerinden ne satmak istiyoruz?” bu önemlidir. Instagram bazı kişiler kendi ürettiği ürünleri satsada çoğu kişi ithal ettiği ürünleri satıyor. Yani yurtdışından getirdiği ürünleri Instagram üzerinden kullanıcılar ile buluşturarak gelir elde ediyor. Sizde buna karar vermeli ve bu anlamda hareket etmelisiniz. Unutmayın doğru strateji her zaman kazandırır.

Kullanıcı Adı ve Butik İsmi

Butik hesabını oluştururken kullanıcı adı seçimi çok önemlidir. Instagram profillerinde ilk göze batan etkenlerden bir tanesi hesabın kullanıcı adıdır. Kullanıcı adınız ne kadar akılda kalıcı ve özgün olursa butik hesabınız o kadar ön plana çıkacaktır. İnsanların aklından çıkmayan ve sizi hatırlamasına yardımcı olacak bir kullanıcı adı seçmeniz bu işe başlarken izlenemin gereken ilk strateji. Kullanıcı adınızı seçerken satacağınız ürün yelpazesini ve hitap edeceğiniz kullanıcı grubununuda göz önünde bulundurmalısınız. Butik hesabınız tek bir ürün üzerine mi olacak yoksa birden fazla ürün satışı yapılacak mı? gibi etkenler kullanıcı adı açısından önem taşır. Özgün ve akılda kalıcı bir kullanıcı adı belirliyoruz ve devam ediyoruz.Farklılık Oluşturmak ve Rakip Analizi

Oluşturduğunuz butik mağaza ve satacağınız ürünün birden fazla rakibi olacak. Unutmayın sizin gibi birçok kişi Instagram üzerinden satış yapıyor ve sizden daha önce bu işe başladılar. Bu nedenle iyi bir rakip analizi yapmalı ve butik mağazanızda müşterileriniz için bir farklılık oluşturmalısınız.

Rakip analizi yaparak rakiplerinizin izlediği stratejileri inceleyin. Takipçi sayısı, aldıkları yorumlar, yaptıkları satışlar ve takipçilerine hitap ediş biçimleri size birçok alanda yol gösterici olacaktır. Daha önce sektörde ilerlemiş kişilerin stratejileri başarıya doğrudan ulaşmak için bir anahtar görevindedir. Bu analizi akıllıca yapmak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Açık Profil ve Stratejik Hashtag

Mağazanızın profili herkese açık konumda olmalıdır. Profilinize giriş yapan kişiler tüm içeriklerinizi görmeli ve onları satın almaya teşvik etmelisiniz. Potansiyel müşterilere ulaşmak içinde stratejik hashtag kullanımı önemlidir. Bildiğiniz üzere kullanıcılar keşfet üzerinden size ulaşacak. Keşfet üzerinden insanlara ulaşmak için hedef hashtagler belirlemeli ve bu alanda gelişmelisiniz. Böylece farkedilir olcaksınız ve belirli bir müşteri kitlesi yakalayacaksınız.

İlk Adımda Takipçi Kazanmak ve Bilinirlik

Mağazanızı açtınız ve sıfır takipçiye sahipsiniz. Eğer ücretli reklamlar vererek yolunuza devam etmeyecekseniz belirli bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekiyor. Bunu sağlamak için insanlara takipçi isteği yollamak en kesin çözüm olacaktır. Fark edilmek ve insanların sizi takip etmesi için ilk etapta onlara takipçi isteği gönderin ve onlarında sizi takip etmesine olanak sağlayın. Belirli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra daha statejik bir biçimde ilerleyebilirsiniz.

Profilinizi Düzenleyin ve Bilgilerinizi Oluşturun

Profilinizi kullanıcıların anlayabileceği bir biçimde düzenleyin. İnternet alışverişlerinde güven çok önemlidir bunu unutmayın. İlk izlenimde potansiyel müşterilerinize güven vermelisiniz. Bu nedenle takipçilerinizin size ulaşabileceği bir telefon numarası, mail adresi ve açık adres gibi kriterleri profilinizde bulundurun. Kargo hakkında bilgilendirmeler ve ürünleriniz hakkındaki detaylar kesin bir dille profilinizde yansıtılmalıdır.

İletişimi Elden Bırakmayın

Müşteri ile iletişim çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde birebir temas olmadığından dolayı kullanıcılar kendilerine özel yapılan hitap biçimlerini sever. Bir ürün satışı yaptıktan sonra kullanıcıyla tekrar iletişim kurmanız onun hoşuna gidecektir. Ürün kullanıcıya ulaştığında ürünü hakkında bir sorun olup olmadığını sormanız veya ürün hakkında bilgilendirme yapmanız size devamlı müşteriler kazandıracaktır.

Viral Reklam Uygulaması

Viral reklam yapmak Instagram üzerinden hatırı sayılır kitlelere ulaşmanızı sağlar. Örneğin ünlülere gönderdiğiniz ücretsiz ürünler ve onların bu ürünleri, sizin butik hesabınızı paylaşması insanların sizi farketmesini sağlar. Bu nedenle belli bir takipçi kitlesine sahip kişiler ile iletişime geçerek onlara ürünlerinizde göndermek Instagram üzerinde en iyi reklamlardan bir tanesi olacaktır.

Sonuç

  • Mantıklı stratejiler izleyerek verimli çalışmanız halinde başarıyı yakalayacaksınız. Fakat bu iş sabır ve disiplin işidir. Sabırsızlık başarısızlık getirir bunu unutmayın. Kısa sürede ciddi satış rakamları yakalayamazsınız, bu nedenle sabırlı ve istikrarlı biçimde çalışın.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
676 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir