Instagram’da Sahte Hesap Nasıl Şikayet Edilir?


64
624 Paylaşım, 64 points

Instagram kullanıcılarının özellikle son yıllarda en fazla şikayet ettiği durum, sahte hesaplardır. Sahte hesaplar, oldukça popüler olan sosyal medya uygulamasının güvenilirliğini tehlikeye düşürmektedir. Bir hesabın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayamayan kullanıcılar ise bu durumdan fazlasıyla rahatsızlık duyarlar. Bu yazımızda Instagram’ da Sahte Hesap Nasıl Şikayet Edilir sorusuna cevap vereceğiz.

Instagram kullanıcıları, kendileri ya da sahip oldukları kurum adına açılan sahte hesaplarla birlikte sahte olduğunu tespit ettikleri hesapları da şikayet etme hakkına sahiptir. şikayet sonucunda hesap üzerinde yapılan inceleme ile Instagram yöneticileri bu hesapları kullanıma kapatacaklardır.INSTAGRAM’DA SAHTE HESAP NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Instagramda bir hesabın adını, bilgilerini, resimlerini ya da profil fotoğrafını kullandığını tespit eden Instagram kullanıcıları, bu hesabı şikayet etme hakkına sahiptir. şikayet etmek için öncelikle “Taklit Hesap Formu” doldurmak gerekir. Formun doldurulmasının ardından şikayet edilen hesabın 24 saat içerisinde kişiye ait kullandığı tüm bilgileri silmesi uyarısı yapılır. Bu uyarıya uymayan sahte hesaplar kalıcı olarak kapatılır. Instagram sahte hesap şikayet etmenin iki yolu vardır. Instagram sahte hesap şikayet yolları şu şekildedir;

 • Instagram sahte hesap formu doldurarak şikayet etmek
 • Instagram sahte hesap üzerinden şikayet etmek

INSTAGRAM SAHTE HESAP FORMU NASIL KULLANILIR?

Instagram’ da sahte hesap şikayeti için öncelikle sahte hesap formu doldurmak zorundadır. Sahte hesap şikayet formu üzerinde kullanıcıya şikayet talebi ile ilgili sorular yöneltilir. Kullanıcı, şikayet sebebine göre uygun şıkları işaretleyerek göndermek zorundadır. Instagram sahte hesap şikayet seçenekleri şu şekildedir;

 • Birisi işletmem veya kuruluşum için hesap açmış
 • Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış
 • Birisi temsil ettiğim birini (ör. çocuğumu) taklit eden bir hesap açmış

Şikayet için geçerli olan sebep işaretlendikten sonra “Gönder” butonuna basarak şikayet etme işlemi tamamlanmış olur. sahte hesap, şikayetin ardından kısa sürede çaldığı bilgileri kullanmayı bırakmak zorundadır. Bu bilgilerin kullanıma devam edilmesi, sahte hesabın kapatılmasına neden olacaktır. Insragtam kullanıcıları, kendi ya da tanıdıklarının bilgileri ile açılan tüm sahte hesapları şikayet ederek kısa sürede kapatılmasını sağlayabilir.

INSTAGRAM’ DA SAHTE HESAP ÜZERİNDEN ŞİKAYET NASIL EDİLİR?

Instagram sahte hesap şikayet etmenin bir diğer yolu ise hesap üzerinden şikayet etmektir. Instagram sahte hesap üzerinden şikayet etmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Sahte hesabın profil sayfasına girilir.

 • İkinci Adım

Profil sayfasının sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Açılan menüden “Şikayet Et” yazan kısma tıklanır.

 • Dördüncü Adım

Açılacak ekran üzerinden “uygunsuz” seçeneğine basılır.

 • Beşinci Adım

“bu hesabın topluluk kurallarını ihlal ettiğini düşünüyorum” seçeneği işaretlenir.

 • Altıncı Adım

Seçeneğin ardından “ Hesabı Şikayet Et” butonuna basılır.

 • Yedinci Adım

Açılacak ekranda “ Bu profil bir başkasını taklit ediyor” seçeneği işaretlenir.

 • Sekizinci Adım

Açılan yeni ekranda “Beni – Tanıdığım Birini – Bir Ünlü ya da Tanınmış Kişiyi” seçeneklerinden uygun olan işaretlenir ve şikayet etme işlemi tamamlanmış olur.

Bu iki yoldan istenilen kullanılarak Instagram sahte hesaplar şikayet edilebilir. Instagrama gönderilen sahte hesap şikayet formu sonrasında yetkililerce bu hesaplar incelemeye alınır. İnceleme sırasında sahte olduğu tespit edilen hesaplara bir uyarı mesajı gönderilerek başkasına ait kullanılan tüm verilerin kaldırılması istenir. Sahte hesap kullanıcısı 24 saat içerisinde bu verileri hesaptan silmek zorundadır. Hesaptan silinmemesi durumunda Instagram, söz konusu sahte hesabı bir daha kullanılamayacak şekilde kalıcı olarak silecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir