Instagram’da Para Kazanan Fenomenlere Vergi Geliyor


67
654 Paylaşım, 67 points

Instagram fenomenleri, platform üzerinden en çok para kazanan kişiler olarak gösterilebilir. Sahip oldukları Instagram hesabında çok fazla takipçiye sahip olan ve takipçileri sayesinde kazanç elde eden fenomenlere kötü bir haber geldi. Bu yazımızda Instagram’ da Para Kazanan Fenomenlere Vergi Geliyor başlığının detaylarını anlatacağız.

Maliye Bakanlığı’ndan Instagram fenomenlerinin moralini bozacak bir karar açıklaması geldi. Instagram hesabı üzerinden ürün tanıtımı yapan ve bu tanıtımlar sayesinde para kazanan Instagram fenomenleri artık vergiye tabi tutulacak.INSTAGRAM’ DA PARA KAZANAN FENOMENLERE VERGİ GELİYOR

Instagram üzerinden çok fazla takipçiye sahip olan ve Fenomen olarak isimlendirilen birçok isim hesaplarından ürün tanıtarak para kazanıyor. Instagram üzerinden oldukça yüksek gelir elde eden bu fenomenler için önemli bir karar alındı.

Karar ile ilgili açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal’ dan geldi. Ağbal, Instagram üzerinden reklam alma, video çekme, ürün tanıtma gibi işlemler karşılığında gelir elde eden tüm kullanıcılardan artık vergi alınacağını açıkladı.

INSTAGRAM ÜZERİNDEN PARA KAZANAN VERGİ ÖDEYECEK

Maliye Bakanı açıklamasında; “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” şeklinde aldıkları yeni kararı açıkladı.

Bakanlık tarafından alınan yeni karar kapsamında sosyal medya hesapları tek tek incelemeye alınacak. Yeni kurulacak Risk Analiz Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek inceleme sonucunda sosyal medya hesabı üzerinden kazanç elde ettiği belirlenen hesap sahipleri vergi ödemek zorunda kalacak.

FENOMENLERİN HESAPLARI TEK TEK TARANIYOR

Fenomenlerin hesaplarını incelemeye alan Maliye Bakanlığı, kim olursa olsun sosyal medya hesabı üzerinden faaliyet yürüten ve yaptıkları üzerinden para kazanan kişilerin kendiliğinden vergi dairesine giderek mükellef olmak için başvuruda bulunması gerektiğini açıkladı.

Instagram üzerinden para kazandığı halde mükellef olmak için başvuruda bulunmayacak olan fenomenler ise inceleme sonucunda belirlenerek vergi mükellefi olmaları sağlanacak. Vergi mükellefi olan Instagram fenomenleri, sosyal medya hesapları üzerinden elde edecekleri kazanç üzerinden vergi ödemeye başlayacak.

INSTAGRAM FENOMENLERİNİN TAKİPÇİ SAYILARI NE KADAR?

Instagram fenomeni olarak tanınan ve milyonlarca kişinin takip ettiği belirli isimler özellikle yüksek kazanç elde ediyorlar. Bu isimlerin hesapları üzerinden yaptıkları tüm ürün tanıtımları ve paylaşımlar üzerinden yüksek gelir kazanmaları söz konusu oluyor.

Instagram fenomenlerinin takipçi sayıları şu şekilde sıralanıyor;

  • Enes Batur: 6,974,361 kişi
  • Orkun Işıtmak: 4,675,626 kişi
  • Kafalar (Atakan Özyurt – Fatih Yasin – Bilal Hancı): 3,508,000 kişi
  • Danla Bilic: 1,684,435 kişi
  • Kerimcan Durmaz: 2,400,000 kişi

Söz konusu fenomenler başta olmak üzere sosyal medya hesapları üzerinden kazanç elde eden tüm kullanıcılar tek tek belirlendikten sonra düzenli olarak vergi ödemesi yapmaları sağlanacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir