Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?


57
554 Paylaşım, 57 points

Instagram her gün yeni bir özelliği ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Talepleri göz önünde bulundurarak kendisini sürekli güncelleyen platformun yeni özelliği Instagram Reels özelliği oldu. Bu yazımızda Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Instagram dünya genelinde 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Kullanıcılarının talep ve isteklerini her zaman ön planda tutan sosyal paylaşım platformu, yine kullanıcılarından gelen bir isteği yerine getirecek bir özellik hazırladı.INSTAGRAM REELS NEDİR?

Fotoğraf paylaşım uygulaması olarak hayata geçirilen ancak zamanla kendisine birçok özellik ekleyen Instagram’ ın son özelliği Instagram Reels oldu. Instagram Reels, Tik Tok’ a rakip olmak amacıyla hazırlanmış bir özellik olarak gösterilebilir.

Instagram Reels özelliği sayesinde kullanıcılar 15 saniyelik videolar çekerek platform üzerinden paylaşma şansına sahip olacaklar. Hazırlanan bu 15 saniyelik videolara farklı efektler eklenebilecek.  Kullanıcılar videolarına istedikleri müziği ya da kendi seslerini de ekleyebilecek.

INSTAGRAM REELS NASIL KULLANILIR?

Instagram reels öelliğini kullanmak için öncelikle uygulamanın güncel olması gerekir. Güncellemeyi yapmayan kullanıcıların bu özelliği kullanması mümkün olmayacaktır. Instagram Reels nasıl kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Instagram uygulamasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.

 • İkinci Adım

Instagram profiline girilir ve fotoğrafların hemen üzerinde bulunan video simgesine tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Açılan sayfada sunulan Canlı, Hikaye ve Reels seçenekleri arasında Reels yazan seçenek işaretlenir.

 • Dördüncü Adım

Reels seçeneğinin belirlenmesinin ardından ekranda yer alan “Başla” butonuna basılır.

 • Beşinci Adım

Başla butonuna basıldığı anda video çekimine başlanabilir. Bu alanda 15 saniyelik videolar çekmek mümkün olacaktır.

 • Altıncı Adım

Video çekme işlemi sırasında ses butonuna basılarak çıkan listeden müzik ya da ses seçilebilir. Bunun yanı sıra hız butonuna basılarak videonun hızlı ya da yavaş olması ayarlanabilir.

 • Yedinci Adım

Instagram kullanıcıları, video çekme işlemi sırasında istedikleri efektleri kullanabilme ve videolarına GIF ya da sticker ekleme hakkına sahiptir.

 • Sekizinci Adım

Video çekiminin tamamlanmasının ardından video için bir kapak fotoğrafı çekildikten sonra yayınlama işlemine geçilebilir.

INSTAGTAM REELS DÜZENLEME ARAÇLARI NELERDİR?

Instagram Reels özelliği üzerinden birçok düzenleme aracı kullanmak mümkündür. Özellik ile birlikte kullanıcılara çok sayıda araç da sunulmaktadır. Bu araçlar sayesinde kullanıcılar çekecekleri 15 saniyelik videolar üzerinden istedikleri gibi düzenleme yapma hakkına sahip olurlar. Instagram Reels düzenleme araçları şu şekildedir;

 • Hız: Instagram Reels videolarının istenilen bölümlerini hızlandırmak ya da yavaşlatmak için kullanılan araçtır.
 • Ses: Instagram Reels videolarında müzik kütüphanesinden istenilen müziklerin seçilerek videoya eklenmesini sağlaya araçtır. Bu araç sayesinde kullanıcılar kendi seslerini de istedikleri zaman videolarına ekleyebilirler.
 • AR Efektleri: Instagram Reels videolarında kullanılabilecek artırılmış gerçeklik efektlerini içeriğinde barındıran araçtır. Bu araç sayesinde videoda her türlü efekti kullanmak mümkündür.
 • Hizalama: Instagram Reels videolarında iki klibin birleştirilmesi ve bu iki video arasında pürüzsüz bir geçiş sağlanması için kullanılan araçtır.
 • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Instagram Reels videolarında video çekimi sırasında zamanlama özelliğini kullanmak ve istenilen zamanda geri sayım yapmak özelliklerinin kullanılmasını sağlayan bir özelliktir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir