Instagram Kullanıcıları Dikkat! Hesabınız Yakında Kapanabilir


81
794 Paylaşım, 81 points

Instagram her gün yeni bir özellik ve alınan yeni bir karar ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Yeni alınan karar ise birçok Instagram kullanıcısını üzeceğe benziyor. Bu yazımızda Instagram Kullanıcıları Dikkat! Hesabınız Yakında Kapanabilir başlığının detaylarını anlatacağız.

Instagram sosyal medya kullanımının her geçen gün artması ve her yaştan kullanıcısı olması nedeni ile güvenlik konusunda yeni adımlar atmaya karar veriyor. Sosyal paylaşım platformunun yeni aldığı karar kapsamında bazı Instagram hesapları tehlikeye girmiş durumda.INSTAGRAM KULLANICILARI DİKKAT! HESABINIZ YAKINDA KAPANABİLİR

Instagram kullanıcıları için yeni yapılan düzenleme kapsamında bazı Instagram hesaplarının kapatılması gündeme geldi. Sosyal platformun aldığı karar kapsamında 18 yaşın altında olan kullanıcıların hesapları kısıtlanacak ya da hesapları kapatılacak.

Özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin farkında olan Instagram geliştiricileri, yeni aldıkları karar kapsamında 18 yaş altında olan kullanıcılarını gözden geçirecek. Yapılacak inceleme sonucunda 18 yaşın altında olan hesaplar yüz tanıma özelliği sonrasında kısıtlanacak.

INSTAGRAM YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ NEDİR?

Instagram yüz tanıma özelliği, 18 yaşından küçük Instagram kullanıcılarına yönelik hazırlanmış bir özellik.  Bu özellik kapsamında Instagram artık kullanıcılarının 18 yaşından büyük mü yoksa küçük mü olduğuna bakacak.

Yüz tanıma sistemi üzerinden kullanılacak olan yeni özellik kapsamında kullanıcıların yaşları belirlenecek. 18 yaşından küçük olan kullanıcıların hesapları ise belirli kısıtlamalar sonrasında kullanılabilecek.

İlk olarak ABD’ de başlayan Instagram yüz tanıma özelliği sayesinde kullanıcılar 18 yaşından büyük olduklarını kanıtlamak zorunda olacaklar. 18 yaşından büyük olmayan kullanıcıların hesapları ise otomatik olarak kendilerine zarar verebilecek hesaplara gizlenecek, tanımadıkları yetişkinlerin ulaşması engellenecek ve reklam seçenekleri sınırlandırılacak.

INSTAGRAM YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ NASIL KULLANILIR?

Instagram yüz tanıma özelliğini kullanmak isteyen genç kullanıcılar, bu özellik üzerinden kimliklerin tanıtarak ve 18 yaş üstü olduklarını kanıtlayacak bir kısa tanıtım videosu hazırlayarak Instagram’ a göndermek zorunda olacak.

Kimlik bilgilerinin yanı sıra yaşlarını gösteren video da çekecek olan Instagram kullanıcılarının tüm bilgileri küresel kimlik ve biyometrik teknoloji şirketi olan Yoti isimli İngiltere merkezli şirket tarafından saklanacak. Şirket, söz konusu kimlik bilgilerini ve videoları sadece yaş belirlemek için kullanma hakkına sahip olacak.

Çekilen video ve kimlik bilgilerinin paylaşılması sonrasında 18 yaşından küçük olduğu tespit edilen hesaplar, birçok kullanıcılara ve reklamlara karşı kısıtlanarak küçük kullanıcıların daha güvenli şekilde Instagram kullanabilmeleri sağlanacak.

INSTAGRAM KAYDOLMA YAŞI NEDİR?

Instagram kaydolma yaşı, 13 olarak belirlenmiştir. 13 yaş üzerindeki tüm kullanıcılar Instagram hesabına sahip olabilmektedir. 13 – 17 yaş arası Instagram kullanıcıları otomatik olarak birçok hesaba karşı gizlenmekte ve reklamları kısıtlı olarak görebilmektedir.

Instagram yüz tanıma özelliği sonrasında Instagram aboneliği sırasında 18 yaş altında olan gençlerin bir hesap açabilmesi için bir kefil göstermeleri gerekmektedir. Yine Instagram kullanıcısı olan ve 18 yaşından büyük bu kefilin söz konusu hesabın 13 – 17 yaş, 18 – 20 yaş ya da  21 yaş ve üzeri şeklinde seçeneklerden birisini belirlemesi ve bu kullanıcının hesabını doğrulaması gerekmektedir.

Instagram yüz tanıma özelliği kapsamında yaşı onaylanan kullanıcıların Yoti şirketine gönderilen kimlik bilgileri ve videoları silinecektir. Instagram tarafından geliştirilen bu yepyeni özellik Instagram yüz tanıma özelliği sayesinde artık genç kullanıcıları platformu herhangi bir tehlike ile karşılaşmadan güvenli bir şekilde kullanabilecekler.

Ailelerden büyük beğeni toplayan Instagram yüz tanıma özelliği, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde deneme aşamasında. Özelliğin gerekli ilgiyi görmesi sonrasında tüm dünyada Instagram kullanıcılarına uygulanması bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir