Instagram Hesap Sahipleri Nasıl Para Kazanıyor, Ne Kadar Kazanıyor?


81
825 Paylaşım, 81 points

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından birisi şüphesiz Instagram. Her gün binlerce yeni hesabın eklendiği platform üzerinden birçok hesap sahibi para kazanmayı başarmış durumda. Instagram hesapları üzerinden oldukça iyi kazançlar elde edilebiliyor. Bu yazımızda Instagram hesap sahipleri nasıl para kazanıyor, Instagram hesap sahipleri ne kadar kazanıyor gibi sorulara cevap vereceğiz.

INSTAGRAM ÜZERİNDEN PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

Instagram kullanıcıları genel olarak paylaşım yapmak ve diğer hesapları takip etmek amacı ile bu sosyal medya platformunu kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Instagram ’ı bir kazanç kapısı haline getirmiş çok sayıda insan da bulunmaktadır. Instagram üzerinden para kazanmak mümkün mü sorusuna elbette ki evet şeklinde cevap verilebilecektir.INSTAGRAM HESAP SAHİPLERİ NASIL PARA KAZANIYOR?

Instagram hesabı bulunan bir kişinin bu sosyal medya platformu üzerinden para kazanması için öncelikle takipçi sayısını artırması gerekmektedir. Takipçi sayısı ne kadar yüksek olursa, para kazanma oranı da o kadar artmaktadır. Takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılar, özellikle tanıtım yapmak isteyen firmaların ilgi odağı haline gelmektedir. Firmalar, sürekli aktif olarak paylaşımda bulunan ve yoğun şekilde takip edilen tüm hesaplara ücretli olarak reklam verme suretiyle kolaylıkla tanıtım yapabilmektedir. Hesabından tanıtım yapmaya başlamış olan hesap sahipleri, bu sayede Instagram üzerinden para kazanmaya başlamaktadır.

INSTAGRAM HESAP SAHİPLERİ NE KADAR PARA KAZANIYOR?

Instagram üzerinden popüler olmayı başarmış olan kişiler, firmalar üzerinden aldıkları reklam işleri sayesinde paylaşım başına 500 TL – 1000 TL gibi ücretler almaktadır. Bu oranda kazanç elde etmek için hesap sahibinin takipçi sayısının %5 – %10’u oranında yorum ve beğeni alıyor olması gerekmektedir. Dikkati çekmeyi başarmış ve çok fazla yorum – beğeni alan hesap sahiplerinin paylaşım başına 3,500 TL ve üzerinde bir para kazandığı da bilinmektedir.

INSTAGRAM’DA PARA KAZANMAK İÇİN KAÇ TAKİPÇİ GEREKİR?

Instagram üzerinden para kazanmak için hesap sahiplerinin belirli bir oranın üzerinde takipçi sayısına sahip olması gerekmektedir. Ancak burada asıl önemli olan takipçi sayısından çok, hesap sahibinin takipçileri üzerinde ne kadar etkili olduğu kısmıdır. 1000 takipçisi olan bir kişi ile 500 bin takipçisi olan bir kişi arasında kıyaslama yapıldığı zaman, takipçilerine tanıttığı ürünle en fazla yorum, ilgi ve beğeni alan hesap sahibinin daha fazla kazanç elde edeceği söylenebilmektedir.

Takipçi sayısı, sadece para kazanma oranı üzerinde etkilidir. Firmalar daha fazla kişiye ulaşmak için takipçisi yüksek hesaplara öncelik vermektedir. Ancak bunun yanı sıra takipçilerine daha fazla ulaşabilen hesapları da göz ardı etmemek gerekmektedir.

INSTAGRAM HESAP SAHİPLERİ REKLAM BAŞINA NE KADAR ÜCRET ALIR?

Instagram hesap sahiplerinin reklam için talep edecekleri ücretler, genel olarak takipçi sayıları ile orantılı olarak artış göstermektedir. 700 bin kişinin üzerinde takipçisi olan bir hesap sahibi reklam başına 3,500 TL ve üzerinde rakamlar talep ederken, 50 bin takipçiye sahip hesap sahipleri ise reklam başına 250 – 500 TL gibi daha uygun rakamlar talep edecektir.

Reklam ücreti talebinin yanında yapılan reklamı takipçilerinden kaç yüzdelikle takip edildiği de çok önemlidir. 700 bin takipçili bir sayfa yüksek rakamlarla aldığı reklamı sayfasında takipçi sayısının %5’lik kısmından daha düşük ilgi görmesi durumunda firma tarafından etkili görülmeyecek ve bir daha reklam verilmeyecektir. Bununla birlikte 50 bin takipçisi olan ve takipçilerinin %5’inden fazlasının ürüne ilgi ve yorum göstermesi karşısında firma bu hesap sahibi ile çalışmaya devam edecektir.

INSTAGRAM HESAP SAHİPLERİ NASIL REKLAM ALIR?

Instagram hesap sahipleri reklam alma işine başladıkları anda dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunacaktır. Çok yüksek takipçiye sahip hesaplarda genelde herhangi bir işleme gerek yoktur. Firmalar yüksek takipçili sayfaları kendiliklerinden bularak özel mesaj ya da internet sitesi üzerinden iletişime geçecektir. Ancak çok yüksek takipçi sayısına sahip olmayan bir hesap sahibinin fark edilme oranı daha düşük olacaktır. Bu kişilerin kendilerini firmalara göstermesi gerekmektedir. Sayfasından reklam yaparak para kazanmak isteyen Instagram hesap sahiplerinin firmalarla özel iletişime geçerek bu taleplerini iletmeleri gerekecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
825 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
83
Şaşkın
Başarısız Başarısız
38
Başarısız
Komik Komik
26
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
75
Helal Olsun!
lol lol
110
lol
Aşk Aşk
100
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
78
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
38
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir