Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Nedir, Neden Olur?


70
684 Paylaşım, 70 points

Instagram’ ın kullanıcılarına sunduğu özelliklerden birisi de hassas içerik kısıtlama özelliğidir. Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği, tüm kullanıcılar için otomatik olarak devreye sokulmaktadır. Bu yazımızda Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Nedir, Neden Olur? Sorularına cevap vereceğiz.

Instagram birçok özelliği ile kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu özelliklerden birisi daha son dönemlerde ilgi görmeye başladı. Instagram kullanıcılarının birçoğu takip ettiği sayfalar arasında hassas içerik uyarısı ile görüntünün gizlendiğini görmektedir.INSTAGRAM HASSAS İÇERİK KISITLAMA NEDİR?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama, sosyal medya platformu içerisinde bazı hesapların yaptıkları paylaşımların hassas içerik olarak nitelendirilebilecek seviyede olması durumunda devreye sokulan özelliktir.

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği sayesinde özellikle kullanıcılar için hassas olarak değerlendirilebilecek ve +18 içeriklerin herkesin görebileceği şekilde paylaşılması engellenmiş olmaktadır. Bu özellik, hemen her yaştan kullanıcının yer aldığı bu platformda birçok kullanıcının hassas içeriklerden etkilenmelerini engellemek için hazırlanmıştır.

INSTAGRAM HASSAS İÇERİK KISITLAMA NEDEN OLUR?

Instagram hassas içerik kısıtlama neden olur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Instagram üzerinden herhangi bir hesaptan yapılan ve içerisinde şiddet, cinsellik ya da hassas farklı bir görüntünün, videonun bulunduğu paylaşımlar, Instagram tarafından otomatik olarak kısıtlanır.

Kısıtlanmış olan içeriklerin temel nedeni, farklı yaş gruplarından kullanıcıların kendileri için uygun olmayan bu içeriği ilk bakışta görüntülememeleridir. Hassas içerik olarak kısıtlanmış olan bir görüntü, Instagram tarafından “Hassas İçerik! Bu fotoğrafta, bazı insanların saldırgan, kırıcı veya rahatsız edici bulabileceği hassas içerikler var” uyarısı ile yayınlanır. Bu uyarıya rağmen içeriği görüntülemek isteyen kullanıcılar, uyarının alt kısmında bulunan “İçeriği (fotoğraf) gör” yazan kısma tıklayarak içeriğin görüntülenmesini sağlayabilirler.

INSTAGRAM HASSAS İÇERİK KISITLAMA ÖZELLİĞİ NASIL AKTİF EDİLİR?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliğini aktif hale getirmek için abonelerin yapması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Eski güncellemelerde Instagram hassas içerik konusunda kullanıcıların taleplerini göz önünde bulundururken, son güncelleme ile bu özellik otomatik bir hale getirilmiştir.

Instagram, kullanıcıların hesapları üzerinden paylaşılan içeriklerin hassas olduğunu düşündüğü anda otomatik olarak hassas içerik kısıtlamasını devreye sokmaktadır. Bu özelliğin aktif hale getirilmesi için herhangi bir işleme gerek kalmamaktadır.

INSTAGRAM HASSAS İÇERİK KISITLAMASINA HANGİ PAYLAŞIMLAR GİRMEKTEDİR?

Instagram hassas içerik kısıtlamasına hangi paylaşımlar girmektedir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Instagram platformu, genel olarak kullanıcıların psikolojik ya da farklı bir şekilde etkilenebileceği tüm görüntüleri kısıtlamaya dahil etmektedir.

Örneğin; ülkemizde Kurban Bayramı’nda yapılan kurban kesimlerine ait görüntüler, Instagram tarafından hassas içerik olarak kabul edilir. Çünkü Avrupa ve Amerika ülkelerinde bu tür işlemler hassa içerik sınıfına girmektedir. Aynı şekilde cinsel içeriği olan, her yaş grubuna uygun olmayan görüntüler de otomatik olarak hassas içerik sınıfına alınmaktadır.

INSTAGRAM HASSAS İÇERİK VE NEFRET İÇERİĞİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Instagram üzerinden hassas içerik paylaşımları ile birlikte nefret içeren paylaşımlar da sıklıkla yapılmaktadır. Bu iki içeriğin farklını belirlemek ve ona göre kısıtlamaya tabi tutmak platformun görevidir.

Instagram hassas içerik ve nefret içeriği arasındaki farkı anlamak için belirli etkenlere bakmaktadır. Instagram hassas içerik ve nefret içeriği arasındaki farklar şu şekilde sıralanır;

  • Paylaşımın amacı
  • Paylaşımın hedef kitlesi
  • Paylaşıma yapılan yorumlar
  • Paylaşımı şikayet eden kişi sayısı

Bu farklar göz önünde bulundurulduğu zaman içeriğin hassas mı yoksa nefret içeriğine mi sahip olduğu kolaylıkla belirlenebilir. Instagram bu ayrımı yaptıktan sonra hassas olarak nitelendirdiği içerikleri otomatik olarak kısıtlamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir