Instagram Çekiliş Nedir, Nasıl Yapılır?


58
565 Paylaşım, 58 points

Instagram üzerinden birçok bireysel kullanıcı ve firmalar, hesaplarını daha popüler hale getirebilmek ve takipçi sayısını artırabilmek adına çekiliş düzenlemektedir. Instagram çekilişi sayesinde hem takipçilere çeşitli hediyeler dağıtmak hem de popüler bir hesaba sahip olmak mümkündür. Bu yazımızda Instagram Çekiliş Nedir, Nasıl Yapılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Instagram hesabı üzerinden çekiliş yapmak, birçok kullanıcının sıklıkla tercih ettiği işlemlerden birisidir. Instagram çekilişi yapmak için öncelikle belirli konularda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu bilgilerin ardından kolaylıkla çekiliş yapmak mümkün olacaktır.INSTAGRAM ÇEKİLİŞ NEDİR?

Instagram çekiliş, Instagram kullanıcılarının yeni takipçi kazanmak, markalarının popülerliğini artırmak ve dikkat çekmek için yaptıkları bir pazarlama çalışmasıdır. Birçok firma, Instagram hesabı üzerinden çekiliş düzenleyerek hem ürünlerinin tanıtımını yapmakta hem de satışlarını artırmaktadır.

Instagram çekiliş yapan firmalar ve bireysel kullanıcılar, takipçilerinin katıldıkları çekiliş sonucunda kazanan kişiye vaat ettikleri hediyeyi göndermektedir. Instagram çekilişleri kullanıcılar tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILIR?

Instagram çekilişi yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle belirli adımları izlemesi gerekmektedir. Instagram çekilişi nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Çekiliş amacını belirlemek
 • Çekiliş ödülünü belirlemek
 • Katılım koşullarını belirlemek
 • Çekiliş süresini belirlemek
 • Çekiliş tanıtımını yapmak
 • Doğru hashtagleri kullanmak
 • Adil çekiliş yapmak

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN ÇEKİLİŞ AMACINI BELİRLEMEK

Instagram çekilişi yaparken çekiliş amacını belirlemek gerekmektedir. Instagram kullanıcısının öncelikle çekilişi ne için yaptığını belirlemesi gerekir. Instagram çekilişi farklı amaçlar ile yapılabilmektedir. Instagram çekilişi farklı amaçlar için yapılabilir. Bu amaçlar;

 • Instagram takipçisi kazanmak
 • Instagram beğeni ve yorum almak
 • Instagram e – posta abonesi kazanmak
 • Instagram blog içeriklerine yönlendirme yapmak
 • Instagram üzerinden web sayfasına trafik çekmek

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN ÇEKİLİŞ ÖDÜLÜNÜ BELİRLEMEK

Instagram çekilişi yaparken çekiliş ödülünü belirlemek gerekmektedir. Instagram çekilişinin ilgi görmesi için öncelikle dikkat çeken bir ödül konmuş olması gerekmektedir. Çekilişe katılımın artması için ödülün çok ilgi görecek türden olması ve çekiliş öncesinde takipçilerle bu ödülün paylaşılması gerekmektedir. Instagram çekiliş ödülü için belirli bir ürün sunmanın yanı sıra sahip olunan web sitesi üzerinden ücretsiz ya da indirimli alışveriş gibi haklar da sunulabilecektir.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN KATILIM KOŞULLARINI BELİRLEMEK

Instagram çekilişi yaparken katılım koşullarını belirlemek gerekmektedir. Instagram çekiliş katılım koşullarının mümkün olduğunca basit tutulması gerekmektedir. Koşullar ne kadar ayrıntılı ve zorlayıcı olursa katılan takipçi sayısı da o oranda az olacaktır. Instagram çekiliş katılım kurallarını en basit seviyede tutarak daha fazla takipçinin katılması sağlanarak kısa sürede hem hesabı hem de çekilişi daha popüler hale getirmek mümkündür.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN ÇEKİLİŞ SÜRESİNİ BELİRLEMEK

Instagram çekilişi yaparken çekiliş süresini belirlemek gerekmektedir. Çekiliş süresinin çok uzun tutulması en büyük hatalardan birisi olacaktır. Instagram kullanıcıları katıldıkları çekilişin kısa süre içerisinde sonuçlanmasını isteyecektir. Uzun süren çekilişler kullanıcıların soğumasına, çekilişi unutmasına ve katılmaktan vazgeçmesine neden olacaktır. Instagram çekiliş süresi ortalama 1 – 3 gün ile sınırlı tutulmalıdır.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN ÇEKİLİŞİN TANITIMINI YAPMAK

Instagram çekilişi yaparken çekilişin tanıtımını yapmak gerekmektedir. Tanıtımı iyi yapılmamış olan bir Instagram çekilişine çok fazla katılım olmayacaktır. Bu nedenle çekiliş öncesinde belirli bir süre tanıtımının iyi şekilde yapılması akıllıca olacaktır. Instagram çekilişi yapacak olan kişi ya da firma, bu çekilişi birkaç gün öncesinden tüm sosyal medya platformlarından duyurarak çekilişe katılım oranını kolaylıkla artırabilecektir.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN DOĞRU HASHTAGLERİ KULLANMAK

Instagram çekilişi yaparken doğru hashtagleri kullanmak gerekmektedir. Sosyal medya platformları üzerinden doğru hashtagler ile işlem yapmak her zaman kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Instagram çekilişi yaparken doğru hashtagleri kullanan bir kişi, kısa sürede daha fazla takipçiye ulaşma şansına sahip olacaktır. Doğru hashtagler kullanılmadığı zaman alakasız kişilere ulaşmak ve çekilişin istenilen etkiyi yaratmaması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilecektir.

INSTAGRAM ÇEKİLİŞİ YAPARKEN ADİL ÇEKİLİŞ YAPMAK

 Instagram çekilişi yaparken adil çekiliş yapmak gerekmektedir. Instagram üzerinden çekiliş düzenlemiş olan bir kullanıcı ya da firma, çekiliş sonucunda adil olarak gerçekten kazanan kişiye ödülünü vermelidir. Rastgele bir çekiliş yapılması ve sonucun tüm katılımcılar ile ekran görüntüsü alarak paylaşılması doğru olacaktır. Aksi halde yapılan çekilişler güven vermediği için bir sonraki çekilişe katılım daha az olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
565 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir