İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar mı? İşte Cevabı!


71
694 Paylaşım, 71 points

Tamamlanmak üzere olan inşaat halindeki bir evi konut kredisiyle satın almak isteyen insanların en fazla sorduğu sorulardan birisi olan inşaat halindeki eve kredi çıkar mı? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, aynı zamanda ilgili soruyla alakalı konulara da değindik.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Konut kredisine başvurmadan önce yapılması gereken ilk iş, öncelikle almaya düşündüğünüz eve kredi verilip verilmeyeceği hakkında bilgi edinmek olmalıdır. Çünkü onaylanmayan kredi başvurularının, kredi notunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ayrıca zaman kaybı yaşamamak öncelikle inşaat halindeki eve kredi çıkar mı? Sorusunun cevabı hakkında doğru bilgiler edinmeniz gerekmektedir.Kira öder gibi ev sahibi olmak için alınan konut kredilerine başvurmadan önce, bir miktar birikiminizin de olması gerekmektedir. Çünkü konut kredisi onaylanmış olsa dahi, almak istediğiniz evin toplam tutarını karşılamamaktadır. Kredi başvurusu yapmanız halinde banka eksper göndererek almak istediğiniz evi yerinde inceleyerek bir değer biçmekte ve kredi onaylanması halinde evin toplam tutarının %20’sini sizin karşılamanız gerekmektedir.

İnşaat halindeki eve kredi çıkar mı? Sorusunun cevabı da, aslında yine eksperler tarafından belirlenmektedir. Ancak bankaların kat irtifak tapusu bulunan ve inşaatının %80’i tamamlanan yerlere, konut kredisi verdiği bilinmektedir. Lakin bu imkan her banka tarafından sağlanmamakla birlikte, ekspertizin inşaatın %80 den fazlasının tamamlanmış olduğunu rapor etmesi gerekmektedir.

Proje Evler İçin Konut Kredisi

Yine %80’den fazlası tamamlanmış olan proje evler için konu kredisi verilmektedir. Şayet projeyi yapan firma herhangi bir banka ile inşaatın belirli süreci tamamladıktan sonra kredi anlaşması yapılmışsa, o sürecin tamamlanmasının ardından inşaat bitmemiş olsa dahi konut kredisi verilmektedir.

Arsa Tapulu Dairelere Kredi Veriliyor mu?

Maalesef ki arsa tapulu dairelere, konut kredisi verilememektedir. Bunun nedeni ise, bankaların evi ipotek edebilmeleri için, evin arsa tapusu şeklinde değil, daire tapusu şeklinde düzenlenmiş bir tapuya ihtiyaç duymalarıdır.

Konut Kredisi Alma Koşulları

Öncelikle konut kredisi alabilmek için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Sonrasında almak istediğiniz evin önemli bölümü tamamlanmış olmalı ve daire tapusunun mevcut olması gerekir. Bunların yanı sıra düzenli ve ortalamanın üzerinde bir gelire sahip olunmalı ve ekspertiz raporuyla alacağınız daireye biçilen fiyatın en az %20’sini peşin ödeyebilecek birikime sahip olmanız gerekmektedir.

Kredi notu, normal kredilerde olduğu gibi konut kredilerinde de belirleyici etkiye sahiptir. Diğer şartları yerine getirmiş olsanız dahi kredi notunuzun yetersiz olması durumunda banka hiç kredi vermeyebilir ya da farklı ek teminatlar isteyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir