IMEI Sorgulama, Telefon IMEI Numarası Öğrenme


63
610 Paylaşım, 63 points

Cep telefonu kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli bilgiler arasında telefonun IMEI numarası gelmektedir. Telefonla ilgili yaşanabilecek olan her türlü sıkıntılı durumun çözümü, IMEI numarasından geçmektedir. Bu yazımızda IMEI sorgulamasının nasıl yapılacağını ve telefon IMEI numarası öğrenme yollarını detaylı olarak anlatacağız.

IMEI Numarası Nedir?

Cep telefonlarında bulunan oldukça önemli bir numaradır. Bir nevi cep telefonu T.C. kimlik numarası olarak da söylenebilmektedir. Açık adı International Mobile Equipment Identity olarak bilinmektedir. IMEI numarası, telefonun uluslararası kimlik numarasıdır. Özellikle telefon kayıp ve çalıntı gibi durumlarda mutlaka IMEI numarasının bilinmesi gerekmektedir.

IMEI Numarasının Gizli Tutulması Önemli Midir?

IMEI numarası her telefona özel olarak verilmektedir. Bu nedenle telefon kullanıcısının IMEI numarasını gizli tutması büyük önem taşır. Bu numara üzerinden birçok yasa dışı iş yapmak mümkündür. Özellikle yurt dışından getirilmiş olan telefonların kaydı sırasında IMEI numarası ihtiyacı duyulur. Telefona ait olan IMEI numarasının başka bir telefon kaydı için kullanılması, numara sahibi telefonun arızalanmasına neden olacaktır.Çalıntı Telefonların Bulunması için IMEI Numarası Gerekli midir?

Cep telefonlarının çalışması durumu sık sık yaşanmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişi, telefonunu bulmak için IMEI numarasını kullanabilir. Karakola ya da savcılığa suç duyurusunda bulunan kişi, telefonuna ait olan IMEI numarasını mutlaka vermelidir. BTK, telefonun IMEI numarası üzerinden takip sistemi başlatarak çok kısa sürede telefona ulaşım sağlayabilmektedir.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarasını bilmeyen telefon sahipleri, oldukça kolay bir işlem sonucunda bu numaraya erişebilir. Telefon sahibi, cep telefonundan *#06# tuşlayıp arama yaparsa ekrana IMEI numarası gelecektir. Bu numara, telefonla ilgili birçok işlemde gerekli olacaktır. MEI numarası 14 haneli sayıdan oluşmaktadır. Başına getirilen 2 haneli SV kodu ile birlikte toplamda 16 haneli bir numara olmaktadır.

IMEI Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cep telefonuna ait olan IMEI numarasının sorgulanması için e – devlet kullanılabilir. E – devlet sistemine şifre ile giriş yaptıktan sonra IMEI Sorgulama sayfasından telefona ait IMEI numarası yazılır. Sorgulama sonucunda telefona ait numaranın kayıtlı olup olmadığı hemen öğrenilecektir. Telefon IMEI numarası ve modelinin birbirine uyması gerekmektedir. IMEI numarası kayıtlı telefon sistemde farklı gözüküyor ise bir sorun olduğundan söz etmek yanlış olmayacaktır.

IMEI Numara Sorgulama Neden Önemlidir?

Her telefonun mutlaka bir IMEI numarası olmalıdır. Telefon üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemlerinde IMEI numarası çıkmaması kişi için büyük bir sorun anlamına gelecektir. IMEI numarası olmayan bir telefon, ülkemizde kullanılamamaktadır. Telefonun kapanmaması için mutlaka IMEI numarası olması gerekir. Bu nedenle telefon alırken IMEI numarası olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Orijinal telefonlarda sıkıntı yaşanmamasına karşılık çakma diye tabir edilen telefonlarda, piyasada değerinin çok altında fiyatla satışta olan telefonlarda ve ikinci el telefonlarda bu tür sıkıntılarla karşılaşmak mümkündür. IMEI numarası sorgulaması ile telefonda sıkıntı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Kontrol sonucunda IMEI numarası olmayan bir telefon tespit edilmesi durumunda telefonun alındığı yerle iletişime geçmek akıllıca olacaktır. Böylece alınan telefonun bir süre sonra kullanılamaz hale gelmesi engellenmiş olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
610 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
53
Başarısız
Komik Komik
43
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
87
Helal Olsun!
lol lol
122
lol
Aşk Aşk
112
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
103
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
51
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir