İmanın Şartları Nelerdir, İmanın 6 Temel Şartı


68
664 Paylaşım, 68 points

İslam dinine mensup olan Müslümanlar, Allah’ın tüm emir ve şartlarına uymak zorundadır. İslam dininde Müslümanlara verilmiş olan vazifeler iki farklı kategoride incelenir. Bunlar İslam’ın şartları ve İmanın şartlarıdır. Bu yazımızda İmanın şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Müslümanlar, inandıkları din gereğince Allah’ın varlığına ve birliğine inanırlar. Bunun yanı sıra Allah tarafından verilmiş görevleri de yerine getirmek zorundadırlar. İslam dininde Müslümanlara sunulmuş bazı görev ve şartlar bulunur. Bunlardan birisi de İmanın şartlarıdır.İMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Dinimizce Allah’ın verdiği görev ve şartlardan birisi de imanın şartlarıdır. İmanın şartları 6 tanedir. İmanın şartları şunlardır;

  • Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak
  • Meleklere inanmak
  • Allah’ın kitaplarına inanmak
  • Peygamberlere inanmak
  • Ahiret gününe inanmak
  • Kadere inanmak

ALLAH’IN VARLIĞINA VE BİRLİĞİNE İNANMAK NEDİR?

Allah, eşi ve benzeri olmayandır. Biriciktir ve tektir. Kainatta ondan başka ilah yoktur. Tek yaratıcı Allah’tır. İmanın bu şartında Allah’ın varlığı ve birliğine, onun tek olduğuna inanılır.

ALLAH’IN MELEKLERİNE İNANMAK NEDİR?

Allah’ın meleklerine inanmak, imanın şartlarından birisidir. Allah’ın sayısız meleği vardır. Bu melekler farklı şekilde görevlendirilmiştir. Meleklerin de tıpkı insanlar gibi akıl ve hayat sahibidir. Allah’ın kendilerine buyurmuş olduğu emir ve görevleri yerine getirirler. Melekler oldukça kıymetli varlıklardır. Gözle görülmeleri imkansızdır. Melekler asla günah işlemezler. Bu yönleri ile insanlardan ayrılırlar.

ALLAH’IN KİTAPLARINA İNANMAK NEDİR?

Dinimizde Suhuf adı verilen 100 küçük kitap ve Kur’an – ı Kerim başta olmak üzere toplamda 4 büyük kitap vardır. Bu kitapların tamamı Allah tarafından yeryüzüne gönderilmiştir. İmanın şartlarından birisi de Allah’ın kitaplarına inanmaktır. Müslümanlar, Allah tarafından gönderilmiş olan kitapların hepsine inanmak zorundadır.

ALLAH’IN PEYGAMBERLERİNE İNANMAK NEDİR?

Allah’ın peygamberlerine inanmak, İmanın şartlarından birisidir. Allah tarafından yaratılmış ilk peygamber Hz. Adem, son peygamber ise Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’dir. Bu iki önemli peygamberin arasında yeryüzüne yüzlerce peygamber gelmiştir. Müslümanlar, Allah tarafından yeryüzüne gönderilen tüm peygamberlere inanmak zorundadır.

AHİRET GÜNÜNE İNANMA NEDİR?

Dünya hayatının sona ermesiyle birlikte ahiret hayatı başlayacaktır. Ahiret hayatı, sonsuz sürecek bir hayatın varlığını gösterir. İslam dininde ahiret gününde tüm insanlığın dünya hayatının sona ereceği ve ardından yeniden dirileceklerine inanılır. Dirilmenin ardından Allah’a hesap verecek olan Müslümanlar, dünyadaki yaşayışlarına, kişiliklerine ve ibadetlerini yerine getirmelerine bakılarak cennete ya da cehenneme gönderilecektir. Ahiret gününe inanmak, imanın şartlarından birisidir.

KADERE İNANMAK NEDİR?

Kadere inanmak, tüm hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmaktır. Müslümanlar dünya hayatlarında başlarına gelen her türlü hayrın ve şerrin tamamının Allah’tan geldiğine inanırlar. Allah, kullarının gerçekleştireceği işlerin tamamını önceden bilmekte ve dilemektedir. Olan her şey Allah’ın takdirinde meydana gelmektedir. Kadere yani tüm hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak imanın şartlarından birisidir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
124
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
98
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir