İlk Kez Ev Alana Devletten 25 Bin Lira Hibe Para Desteği!


73
717 Paylaşım, 73 points

Ev alma niyetinde olanlara devletten önemli bir destek geldi. Yapılan açıklamada, ilk kez ev alacaklara devletten 25 bin TL hibe para desteği verileceği açıklandı. Bu yazımızda ilk kez ev alacaklara devletten 25 bin TL hibe desteği parası hakkında detayları anlayacağız.

Günümüz ekonomik şartları, ne yazık ki birçok kişinin ev sahibi olmasına izin vermiyor. Ev sahibi olmak fikri sadece hayalinde kalan kişiler için devlet sunduğu desteklerle bu hayali gerçeğe çevirmeye çalışıyor. Devletten sürekli olarak sağlanan desteklerden sonuncusu ev almak isteyenlere geldi. İlk kez ev sahibi olma kararı veren kişilere devletten 25 bin TL hibe desteği sağlanacak. İLK KEZ EV ALANLARA DEVLETTEN 25 BİN TL HİBE PARA DESTEĞİ NASIL VERİLECEK?

Daha önce hiç ev almamış ve bu isteğini ilk kez yerine getirecek olan kişilere devlet tarafından destek sağlanacak. Devlet tarafından sağlanan bu özel kampanya kapsamında ev almak isteyenler gerekli şartlara uygun olmaları halinde açtıracakları konut hesabında en az 3 sene para biriktirmek zorunda.

Devlet desteğinin amacının, ev almak isteyen kişilere zorunlu birikim yaptırmak olduğu belirtildi. Herhangi bir banka şubesine giderek açtırılacak olan konut hesabı üzerinden para biriktiren kişilere devlette katkıda bulunacak.

EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ NE KADAR OLACAK?

Konut hesabı açtıran kişilere verilecek olan devlet desteği ise en fazla 25 bin TL olacak. Verilecek olan devlet desteği miktarı, belirlenen birikim sürelerine göre değişiklik gösterecek. Buna göre, ev alacaklara devlet desteği miktarları şu şekilde olacak;

  • 36 – 47 ay arası birikim yapan kişilere biriktirdikleri paranın %15’i oranında devlet katkısı sağlanacak. Bu kapsamda verilecek olan azami tutar; 16,313 TL olacak.
  • 48 – 59 ay arası birikim yapan kişilere biriktirdikleri paranın %18’i oranında devlet katkısı sağlanacak. Bu kapsamda verilecek olan azami tutar; 17,568 TL olacak.
  • 60 ay ve üzerinde birikim yapan kişilere biriktirdikleri paranın 525’i oranında devlet katkısı sağlanacak. Bu kapsamda verilecek olan azami tutar; 24,746 TL olacak.

KONUT HESABINA DEVLET KATKISI NASIL ALINIR?

Konut hesabı açtırarak ilk kez ev alacaklara devletten 25 bin TL hibe desteği almak için gerekli şartlar şu şekilde;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 07,04,2015 tarihi itibari ile adına kayıtlı herhangi bir konut bulunmaması
  • Konut satın almadan önce en az 36 ay olmak şartı ile bir bankada konut hesabı açtırmış ve düzenli para yatırmış olmak
  • Konut satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde gereken belgeleri hazırlayarak banka hesabının bulunduğu bankaya başvuruda bulunmuş olmak
  • İlk kez ev alanlara devlet desteğinden yararlanabilmek için hesapta düzenli olarak para biriktirmek
  • Daha önce herhangi bir ev sahibi olmamış olmak

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
717 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
18
Başarısız
Komik Komik
123
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
51
Helal Olsun!
lol lol
89
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir