İlk Kez Ev Alacaklara Devletten 25 Bin TL Hibe Desteği


72
690 Paylaşım, 72 points

Bir ev sahibi olmak herkesin hayalleri arasında yer alır. Ancak günümüz koşulları ne yazık ki ev almak isteyenlerin bu hayaline ulaşmasına engel olmaktadır. Devlet ise ev almak isteyenlere her türlü desteği sağlamak için çeşitli projeler geliştirmektedir. Devletin yeni hazırladığı projeler arasında ilk kez ev sahibi olacaklar için 25 Bin TL devlet Hibe Desteği bulunmaktadır. Devletin sağladığı 25 bin TL Hibe desteği hakkında merak ettiğiniz her şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet, Ekonomi Bakanlığı desteği ile ilk kez ev alacaklara özel bir proje hazırladı. Konut Hesabı Uygulaması isimli proje kapsamında ev almak isteyenlere 25 Bin TL Hibe desteği sağlanacak. Daha önceki projelerinde ev almak isteyenlere 15 bin TL tutarında destek kredisi veren devletin bu yeni 25 bin liralık hibe desteği, ev alma hayali kuranları heyecanlandırmaya yetti.

İlk Kez Ev Alacaklara 25 Bin Liralık Konut Destek Hesabı

Daha önce bir ev sahibi olmamış ve ev almak isteyenlere yönelik olarak hazırlanmış olan Konut Destek Hesabı projesi kapsamında şartlara uyan vatandaşlara hibe desteği sağlanacak. Bunun için öncelikle ev alacak olan kişinin anlaşmalı bankalara giderek Türk Lirası cinsinden bir konut hesabı açtırması gerekiyor.Konut Destek Hesabı açtıran kişiler, ev almak için bu hesaba ister aylık ister 3 aylık olmak koşulu ile para yatırmaya başlayacak. Para yatırma işleminin düzenli olarak yapılması ise en büyük şartlardan birisi. Ödemelerini yıl içerisinde birden fazla kez yapmayan kişiler, devletin vereceği 25 Bin liralık destekten yararlanma hakkını kaybedecek.

Konut Destek Hesabı Nasıl Kullanılır?

Anlaşmalı bankaya giderek konut destek hesabı açtıran kişiler, hesabın açılışıyla birlikte hesaplarına 37 bin 645 liraya kadar para yatırma hakkına sahip olacak. Bu toplu para yatırmanın dışında hesaba aylık ya da 3 aylık periyodlar halinde belirli bir ücret yatırmak gerekecek. Aylık ödeme seçenler her ay 313.72  – 3137 TL arası, 3 aylık ödeme seçenler ise 941.16 – 9411 TL arasında hesaplarına para yatıracak. Bu ödemelerin düzenli olması durumunda devlet kişiye 25 bin liralık hibe desteğinde bulunacak. Ödemelerini düzenli yapmayanlar ise devlet desteğinden mahrum kalacak.

Devlet Desteği Almak için 60 Ay Şartı

Konut destek hesabı açtıran kişilerin bu hesaba en az 3 yıl boyunca para yatırması gerekecek. Devlet desteğinden yararlanmak için ise 5 yıl boyunca hesaba para yatırılması gerekecek.  Proje kapsamında yapılacak devlet destekleri ise şu şekilde;

 • 36 – 47 ay ödeme yapanlara 16 bin 313 TL devlet desteği
 • 48 – 59 ay ödeme yapanlara 17 bin 568 TL devlet desteği
 • 60 ay ve üzeri ödeme yapanlara 25 bin TL devlet desteği

Konut Hesabından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Konut destek hesabı açtırarak devlet desteği almak isteyenlerde aranan şartlar;

 • Konut aldıktan sonra 6 ay içerisinde bankaya başvurmuş olmak
 • Satın alınan ev dışında başka bir ev almamış olmak
 • Ödemelerin düzenli olarak yapılmış olması
 • En az 3 yıl birikim yapmış olmak

Devletin ilk kez ev alanlara sağladığı 25 Bin Hibe desteğinden yararlanmak için öncelik dar gelirli vatandaşlara verilecek. Dar gelirli vatandaşlara hibe desteğinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan düşük faiz oranlı ev kredisi imkânı da sunulacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
690 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
63
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
63
Helal Olsun!
lol lol
98
lol
Aşk Aşk
92
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Özel bir şirkette kaydım ve ödemem var bazen taksitlerle sıkıntı çekiyorum devlet katkısından yararlanabilirmiyim

  1. Mehmet Bey yazımızda devlet desteğinden yararlanmanız için şartlar belirtilmiştir. Düzenli ödeme yapmak ve ev almak için hesap açmanız gerekmektedir.

 2. yurtdışından yazıyorum türkiyede n ev almak istiyorum ön ödeme yapicam kredi desteği bizede oluyor mu