İlaç Raporu Sorgulama, İlaç Kullanım Süresi Öğrenme


73
714 Paylaşım, 73 points

Sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişiler, ilaçlarının kullanım süresinin ne zaman biteceğini öğrenmek için sorgulama yapmak zorundadır. İlaç raporu sorgulama işlemi sonucunda kullanılan ilaçların ne zaman biteceği kolayca görülebilir. Bu yazımızda ilaç raporu sorgulama nasıl yapılır, ilaç kullanım süresi öğrenmek nasıl olur sorularına cevap vereceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan anlaşma kapsamında artık sağlık ile ilgili tün bilgilere internet üzerinden erişmek mümkün. Bu bilgiler arasında ilaç raporu sorgulamak da yer alıyor. Kronik rahatsızlığından dolayı sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, ilaçlarının biteceği zamanı sorgulama işlemi ile kolaylıkla öğrenebilirler.İLAÇ KULLANIM SÜRESİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişiler, ilaçlarını ne zaman biteceğini düzenli olarak takip etmek zorundadır. İlacını bitmeden almak zorunda olan hastalar, sorgulama işlemi ile ilaç kullanım süreleri hakkında kolaylıkla bilgi alabilirler. İlaç kullanım süresi sorgulama işlemi şu şekilde gerçekleştirilir.

 • Birinci Adım

İlaç kullanım süresi sorgulaması e – devlet sistemi üzerinden yapılır. E – devlet ilaç kullanım süresi sorgulaması için T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir.

 • İkinci Adım

Sayfaya giriş yaptıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girilir.

 • Üçüncü Adım

Sayfa üzerinden SGK ilaç sorgulama servisinin olduğu bölüme girilir.

 • Dördüncü Adım

Sorgulama işlemi sonucunda sayfada e – devlet sayfasının sahibi olan kişiye ait alınmış tüm ilaçlar ile ilgili bilgiler görüntülenecektir.

 • Beşinci Bölüm

4A – 4B – 4C ilaç sorgulama ekranı üzerinden ilaçlarını aldığı ve son kullanma süresinin olduğu tarihi görmek mümkündür.

 • İlaç kullanım süresi sorgulama sayfasından öğrenilecek bilgiler şu şekildedir;

Reçete numarası

Reçete tarihi

Reçeteyi veren doktorun çalıştığı sağlık tesisi

İlacın alındığı eczane

İlacın adı

İlacın kutu sayısı

İlacın dozu ve periyodu

İlacın alım tarihi

İlacın doz bitiş tarihi

 • Altıncı Adım

İlaç kullanım süresi sorgulama işlemi bu adımların takip edilmesi ile kolaylıkla yapılmaktadır.

İLAÇ RAPORU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kronik rahatsızlığa sahip olan kişiler, düzenli olarak kullandıkları ilaçlarını doktor tarafından verilen bir rapor sayesinde almaktadır. Hastaların düzenli olarak ilaç alabilmesi için raporlarının bulunması ve geçerli olması çok önemlidir. İlaç raporunun düzenli olarak takip edilmesi ile raporun bitmesi ve ilaç alamama gibi olumsuz durumlarla karşılaşılması engellenebilir.

İlaç raporu sorgulama işlemi şu şekilde yapılır;

 • Birinci Adım

İlaç raporu sorgulaması için e – devlet sistemi kullanılır. E – devlet ilaç raporu sorgulama işlemi için öncelikle sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekir.

 • İkinci Adım

Açılan sayfanın arama motoru bölümüne “SGK İlaç Raporu Sorgulama” yazılır.

 • Üçüncü Adım

E – devlet sahibi kişinin daha önceden alınmış bir raporu olmaması durumunda ekrana uyarı mesajı gelecektir.

 • Dördüncü Adım

Raporlu hastalar açılacak sayfa üzerinden son raporlarını görüntüleyebilir. Bu görüntüleme sırasında son alınan raporun ne zaman alındığı, ne kadar geçerli olduğu ve ne zaman sona ereceği ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilir.

 • Beşinci Adım

Hasta geçmişe dönük raporlarını da görüntülemek istiyorsa ilaç raporları bölümünden “Tüm ilaç raporlarım” yazısına tıklayarak raporların tamamını görüntüleyebilir.

İLAÇ RAPORU NE İŞE YARAR?

İlaç raporu, bir hastanın sürekli olarak kullanması gereken ilaçlar için uzman doktor tarafından verilen resmi bir belgedir. Bu rapor sayesinde hastalar 3 aylık tedavilerine yetecek kadar ilaç alma hakkına sahip olurlar. Rapor sayesinde hastalar bu ilaçların ücretini de ödemek zorunluluğundan kurtulmuş olurlar. İlaç raporu, belirli dönemde verilen bir rapordur. Kullanım tarihinin dolmasıyla birlikte hastanın tekrar rapor çıkarttırması gerekir. Bazı hastalıklar için doktorlar ömürlük rapor çıkartma hakkına da sahiptir.

İLAÇ RAPORU NASIL ÇIKARTILIR?

İlaç raporu çıkartmak için kronik hastalığa sahip olan kişinin doktora giderek belirli tahlil ve tetkikleri yaptırması gerekir. Bu tahlillerin ardından  doktor gerekli gördüğü takdirde ilaç alınabilmesi için bir rapor düzenleyerek hastaya verecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir