İkiz, Üçüz veya Dördüz Doğumlarda Devletin Ailelere Yaptığı Yardımlar Nelerdir?


105
1k Paylaşım, 105 points

Hamilelik sonrası genel olarak çiftler bir bebek sahibi olurlar. Ancak bazı hamileliklerde bebek sayısı daha fazla olabilir. İkiz, üçüz ve dördüz hamilelikler çok sık olmamakla birlikte birçok ailede görülmektedir. Hamilelikte bebek sayısının artmasına bağlı olarak, devletten bazı yardımlar da gelmeye başlar. Bu yazımızda ikiz, üçüz ve dördüz doğumlarda devletin ailelere yaptığı yardımlar hakkında bilgi vereceğiz.

Bir bebeğin bakımı oldukça masraflı ve çok zor bir iştir. Tek doğumda bebek sayısının artması ise işin daha içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olur. Bir bebeğin masrafında bile zorlanan aileler, ikiz, üçüz hatta dördüz gebeliklerde yaşanan masrafların üstesinden gelemezler. Bu durumda devreye devlet yardımları girer. Devlet, ikiz, üçüz ve dördüz doğumlarda anne ve babanın maddi sıkıntı yaşamaması için ailelere yardımda bulunur.İKİZ, ÜÇÜZ VEYA DÖRDÜZ DOĞUMLARDA DEVLETİN AİLELERE YAPTIĞI YARDIMLAR NELERDİR?

Çoklu gebeliklerde devlet tarafından ailenin maddi sıkıntılarını gidermek amacıyla bazı yardımlar yapılır. İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda ailelerin maddi zorluk çekmemesi adına, çocuklar 2 yaşına gelene kadar devletten destek ödemesi yapılır. Bu ödeme, çocuk başına 150 TL olarak gerçekleştirilir. Devlet tarafından verilen çoğul doğum yardım parası her ay düzenli olarak verilir. Çocukların bakımı için 2 yıl boyunca bu ödemeyi almak mümkündür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan proje kapsamında ikiz, üçüz veya dördüz doğumlarda iki yıl boyunca verilen bu devlet desteğinden yararlanmak için öncelikle ailelerin başvuruda bulunması gerekir.

İKİZ, ÜÇÜZ YA DA DÖRDÜZ DOĞUMLARDA DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda devlet yardımı başvurusu, ailenin yaşadığı ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğü’ne gidilerek yapılır. Aile, müdürlükten alacağı başvuru formunu eksiksiz doldurmak ve istenilen evrakları hazırlamak zorundadır.

Formun doldurulması ve istenilen belgelerin hazırlanmasının ardından başvuru işlemi tamamlanır ve aileye devlet tarafından çocuk başına 150 TL olmak üzere aylık ödeme yapılmaya başlar.

İKİZ, ÜÇÜZ YA DA DÖRDÜZ DOĞUMLARDA DEVLET YARDIMI BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda devlet yardımı başvurusu için hazırlanması gereken belgeler şu şekilde sıralanır;

  • Anneye ait kimlik belgesi
  • Çocuklara ait kimlik belgesi
  • Doğum belgesi

İKİZ, ÜÇÜZ YA DA DÖRDÜZ DOĞUMLARDA DEVLET YARDIMI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda devlet yardımı sorgulaması e – devlet sistemi üzerinden ya da telefon üzerinden arama ile yapılabilir. Telefon ile sorgulama için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattı olarak bilinen Alo 144 numarası üzerinden gerçekleştirilir.

E – DEVLET ÜZERİNDEN DOĞUM YARDIMI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda e – devlet üzerinden doğum yardımı sorgulama işlemi şu şekilde yapılır;

  • Birinci Adım

Öncelikle e – devlet sistemine giriş yapılır. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir.

  • İkinci Adım

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna “Aile ve sosyal politikalar bakanlığı doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama” yazılır.

  • Üçüncü Adım

Sorgulama işlemi sonucunda başvurunun ne durumda olduğu hemen görüntülenebilir.

İKİZ, ÜÇÜZ YA DA DÖRDÜZ DOĞUMLARDA DEVLET YARDIMI ÖDEMESİ NEREYE YAPILIR?

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlarda alınacak devlet yardımı, aylık olarak çocuk başına 150 TL olarak belirlenmiştir. Başvurunun ardından aileye, başvuruda verdikleri cep telefonu üzerinden SMS ile bilgi verilir. Devlet desteği almaya hak kazananlar SMS ile başvurularının olumlu sonuçlandığı bilgisini aldıktan sonra ödemeyi almaya gidebilirler.

İkiz, üçüz ya da dördüz doğumlar için yapılan devlet desteği ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ya da PTT şubeleri üzerinden yapılır. Çoklu doğum devlet yardımı ister annenin ister babanın üzerine yatırılabilir. Bu ödemeyi kimlik belgesi ile giderek almak mümkün olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

105
1k Paylaşım, 105 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir