İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır, Değiştirmeme Cezası Ne Kadar?


90
884 Paylaşım, 90 points

Oturduğu adreste değişiklik yapan kişilerin mutlaka İkametgah değişiklik işlemini yapması gerekir. İkametgah değişikliği yapmayan kişiler, değiştirmeme cezası alacaktır. Yasalara göre ikametgah değişme süresi 20 iş günüdür. Bu yazımızda ikametgah değişikliği nasıl yapılır, ikametgah değiştirmeme cezası ne kadar gibi sorulara cevap vereceğiz.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

İkametgah değişikliği, bir kişinin adres değişikliği yaptığını ve yeni oturduğu yerin bilgilerini resmi kurumlara bildirmesi anlamına gelir. Kişinin adres değişikliği yapması durumunda mutlaka ikametgah değişikliği de yapması yani yeni oturduğu yere kaydını alması gerekir. İkametgah değişikliği yapmayan kişiler, para cezası ödemek zorunda kalır.İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİM SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

Adres değişikliği yapan kişinin bu değişikliği bildirmesi için 20 iş günü süresi bulunur. Hafta sonlar ve resmi tatil günleri bu süreye dahil değildir. 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği yapmayan kişiler para cezası alır.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kişinin bulunduğu adresten başka yere taşınması durumunda ikametgah değişikliği yapması gerekir. İkametgah değişikliği için nüfus Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmak gerekecektir. İkametgah değişikliği, adrese dayalı işlemlerin yapıldığı kurumlar üzerinden gerçekleştirilir. Ancak en rahat ve kısa sürede işlem yapılabilecek yer Nüfus Müdürlükleri olarak bilinir.

İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN NELER GEREKİR?

İkametgah değişikliği için bazı belgelerin hazırlanması gerekir. İkamet değişikliği için istenenler şunlardır;

  • Beyan edilen adres boş konut ise bir belgeye gerek yoktur. Kullanıcının her ihtimale karşı yanında eve ait bir elektrik – doğalgaz – su gibi bir fatura götürmesi akıllıca olacaktır.
  • Beyan edilecek adres daha önce başkası tarafından beyan edilmiş ise dolu gözükme ihtimali olabilir. Bu durumda yeni adrese ait bir faturanın götürülmesi gerekecektir.
  • Birlikte oturma gerekçesi ile taşınma söz konusu ise başvurunun oturulacak kişi ile birlikte yapılması gerekir. Bu mümkün değilse apartmanla ilgili görevli bir kişinin yazılı beyanı alınmalıdır.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRMEME CEZASI NEDİR?

İkametgah değişikliği yaptığı halde bu değişiklik ile ilgili bir beyanda bulunmayan kişiler para cezası ödemek zorundadır. İkametgah değiştirmeme cezası güncel olarak 71 TL olarak ücretlendirilir. Söz konusu ceza, gerçeğe aykırı adres değişikliği bildirimi yapılması durumunda 1469 TL olarak tahsil edilecektir.

Gerçeğe aykırı adres değişikliği bildirimi en fazla okula kaydettirme zamanlarında kullanılır. Çocuğunu iyi bir okula kaydettirmek isteyen velilerin çocuğu farklı bir adres üzerinde gösterdiği tespit edildiğinde 1469 TL ceza alınacaktır.

E – DEVLET ÜZERİNDEN İKAMET DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR Mİ?

Birçok işlemin kolaylıkla yapılabildiği e – devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapmak da mümkündür. Ancak e – devlet sistemi üzerinden ikamet değişikliği yapabilmek için öncelikle Mobil imzaya sahip olmak gerekir. Mobil imza süreci biraz uğraştırıcı ve ücretli bir hizmettir. Bu nedenle vatandaşların birçoğu mobil imza almayı gerekli görmez. Mobil imza olmaması durumunda e – devlet üzerinden ikametgah değişikliği yapmak mümkün olmayacaktır.

Mobil imza sahibi olan kişiler ise e – devlet sistemi üzerinden çok kolay ve kısa sürede ikametgah değişikliği işlemini gerçekleştirebilecektir. İkametgah değişikliği için kullanılabilecek en kolay yol yine de nüfus müdürlükleri olarak gösterilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
884 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir