İhtiyaç Sahibi Olup Başvuran Tüm Hanelere Karşılıksız Devlet Desteği!


89
912 Paylaşım, 89 points

İhtiyaç sahibi olan ailelere yönelik hazırlanan devlet yardımlarına bir yenisi daha eklendi. İhtiyaç sahibi olan ve devlet yardımı almak için başvuruda bulunan tüm ailelere karşılıksız yardım ödemesi yapılacak. Bu yazımızda İhtiyaç Sahibi Olup Başvuran Tüm Hanelere Karşılıksız Devlet Desteği! Başlığının detaylarını anlatacağız.

İhtiyaç sahibi ailelere karşı sunulan devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Türkiye genelinde bulunan binlerce ihtiyaç sahibi aileye yönelik yeni devlet yardımı kısa süre önce açıklandı.   Yeni devlet yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere karşılıksız olarak 1798 TL devlet ödemesi yapılacak.İHTİYAÇ SAHİBİ OLUP BAŞVURAN TÜM HANELERE KARŞILIKSIZ DEVLET DESTEĞİ!

Evde bakım parası olarak verilecek olan bu devlet desteği, başvuruda bulunan tüm ihtiyaç sahibi ailelere karşılıksız olarak verilecek. Yarım ödemesi olan 1798 TL, her sene toplamda 12 defa olacak şekilde ailelere ödenecek.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen evde bakım parasını almak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin başvuruda bulunması ve şartları taşıyor olmaları gerekiyor. Şartlara uygun olan ailelere devlet tarafından her ay düzenli olarak yardım ödemesi gerçekleştirilecek.

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Evde bakım parası, evinde bakıma muhtaç ve engelli bir birey bulunan, aylık hane içinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı asgari ücretin 2/3’ ünden az olan ailelere verilen bir yardım ödemesidir. Evde bakım parası almak isteyen ailelerin evinde bakmakla yükümlü oldukları en az %50 engelli bir bireyin bulunması gerekmektedir.

Evde bakım parası almak isteyen ailelerin başvuru öncesinde belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekir. Uygun olan ailelere başvuruları karşılığında her ay baktıkları bireye karşılık devlet tarafından yardım ödemesi yapılmaktadır.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım parası almak için devlet tarafından belirlenmiş bazı şartlara uygun olmak gerekmektedir. Evde bakım parası başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Evde bakıma muhtaç bir bireyin yaşıyor olması
  • Evde bakımı yapılan kişinin ağır engelli raporuna sahip olması
  • Evde bakımı yapılan kişinin sağlık raporunda “Ağır engelli” ifadesinin yer alıyor olması
  • Evde bakımı yapılan kişinin bakıma muhtaç olduğunun sağlık raporunda belirtiliyor olması
  • Evde bakım parası alacak olan ailede hanede kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması. (Bu yıl için bu sınır 1,705 TL olarak belirlendi)

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Evde bakım parası başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor;

  • T.C. kimlik numarası beyanı
  • Bakıma muhtaç kişinin engelli durumunu belirten Özürlü sağlık kurulu raporu
  • Bakmakla yükümlü bulunan bireylerin gelir ve mal durumunu gösteren belge
  • 18 yaşını tamamlamış ve bakıma muhtaç olan kişilerde ilgili mahkemeden alınmış vesayet altına alınma ve vasi atanması kararı

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım parası alma hakkı kazanmış olan ihtiyaç sahibi ailelerin bu devlet yardımını alabilmesi için öncelikle başvuruda bulunması gerekmektedir. Evde bakım parası başvurusu e – devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

E – devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra arama motoru kısmına “engelli evde bakım yardımı başvurusu” yazarak çıkan sayfa üzerinden formu doldurmak ve başvuru işlemini tamamlamak gerekmektedir. Başvuru sonrasında başvuruda bulunan aile üzerinde yapılacak inceleme sonrasında uygun olan ailelere evde bakım parası olarak aylık 1798 TL devlet yardımı ödemesi başlatılmaktadır.

Evde bakım parası başvurusunu elden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar ise gerekli evrakları hazırlayarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı tüm il ve ilçe temsilciliklerine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir.

EVDE BAKIM PARASI NASIL ALINIR?

Evde bakım yardım başvurusu kabul edilen aileler ödemelerini banka hesapları üzerinden kolaylıkla alabilmektedir. Her ay düzenli olarak yapılan 1798 TL tutarındaki yardım ödemesi, yardım almaya hak kazanmış olan ailelerin banka hesaplarına belirlenen günlerde otomatik olarak yatırılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

89
912 Paylaşım, 89 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
124
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
37
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
62
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
37
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
121
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir