İhtiyaç Sahibi Ailelere Müjde, 1300 TL Nakit Para Yardım Yapılacak!


83
872 Paylaşım, 83 points

İhtiyaç sahibi ailelerin maddi sıkıntılarını ortadan kaldıracak yeni bir devlet yardımı haber geldi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine 1300 TL para yardımı yapılacağını açıkladı. Bu yazımızda İhtiyaç Sahibi Ailelere Müjde! 1300 TL Para Yardım Yapılacak başlığının detaylarını anlatacağız.

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik devlet yardımlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu yardımlardan sonuncusu bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı.İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE MÜJDE! 1300 TL PARA YARDIM YAPILACAK

Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi aileler için 1300 TL tutarında yeni bir yardım ödemesi hazırladıklarını açıkladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacak olan yardım ödemesinden tüm ihtiyaç sahibi aileler yararlanabilecekler.

Özellikle Corona virüs süreci nedeniyle zor günlerin yaşandığı son bir yılda ihtiyaç sahiplerinin sayısının artması ile devlet tarafından yapılan yardımların da sayısı artırıldı. Bu kapsamda bu zorlu süreci rahat geçirmesi için ihtiyaç sahibi ailelere 1300 TL devlet yardımı ödemesi yapılmasına karar verildi.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 1300 TL DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan 1300 TL devlet yardımından faydalanan ihtiyaç sahibi ailelerin başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları üzerinden yapılacak.

İhtiyaç sahibi aileler, bağlı bulundukları il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfı üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirerek devlet tarafından verilecek olan 1300 TL yardımı alma şansına sahip olacak.

İhtiyaç sahiplerine verilecek 1300 TL devlet yardımı başvurusunda bulunmak için e – devlet sistemi de kullanılabilecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlar T.C. kimlik numaralarının son hanesi göz önünde bulundurularak devlet desteği ödemelerini belirlenen günde alabilecekler.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 1300 TL DEVLET YARDIMI ÖDEMESİNİ KİMLER ALAMAZ?

İhtiyaç sahiplerine yönelik olarak bakanlık tarafından verilecek olan 1300 TL devlet yardımını almak için başvuracak ihtiyaç sahiplerinin belirli özellikleri taşıması gerekiyor. Belirlenmiş şartlara uymayan ihtiyaç sahipleri, 1300 TL devlet yardımı ödemesini alamayacaklar.

İhtiyaç sahiplerine 1300 TL devlet yardımı ödemesini kimler alamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Daha önce devlet tarafından verilmiş pandemi destek ödemesinden faydalanmış olanlar
 • Kamu işçileri
 • Devlet memurları
 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gelir sahibi olanlar ve emekliler
 • İşsizlik ödeneğinden faydalananlar
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 1300 TL DEVLET YARDIMI BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

İhtiyaç sahiplerine 1300 TL devlet yardımı başvurusu için ihtiyaç sahibi ailelerin bazı belgeleri hazırlayarak sunması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerine 1300 TL devlet yardımı başvuru belgeleri şu şekilde sıralanır;

 • Dilekçe
 • T. C. kimlik numarası beyanı
 • Gerekli durumlarda sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi
 • İŞKUR ve meslek kurslarına başvuru belgesi

KİMLER 1300 TL DEVLET YARDIMINDAN FAYDALANABİLİRLER?

1300 TL devlet yardımından faydalanmak için başvuruda bulunacak ihtiyaç sahiplerinin belirli özellikleri taşıması gerekmektedir. Kimler 1300 TL devlet yardımından faydalanabilirler sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
 • Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 • Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
872 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
50
Şaşkın
Başarısız Başarısız
18
Başarısız
Komik Komik
131
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
57
Helal Olsun!
lol lol
90
lol
Aşk Aşk
78
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
50
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
16
Kazandım!
Pinar

6 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Esim hamile ona bir hediye sözüm var fakat kaza yaptım 8 bin TL ceza yedim yardimci olursanız memnun olurum var olun iyisi sizden zaten

  1. Valla keyfi yardim yapmiyorlar, ama gercek iihtiyaç sahibiyseniz yardim alirsiniz. Ayrica burasi yardim başvuru yeri degil. Burdan basvuru yapilmiyor. Ya E-devlet üzerinden ,yada kaymakamliga giderek yapmaniz gerekiyor. ..