İhtiyaç Kredisi mi yoksa Nakit Avans mı daha Avantajlı?


73
714 Paylaşım, 73 points

Nakit ihtiyacınızı gidermek istiyorsunuz fakat bu konuda ciddi ikileme düştünüz. Nakit avans mı kullanmalı yoksa ihtiyaç kredisi mi çekmeliyim. Sizi bu ikilemden kurtarmak için ekip olarak sizler için bu konuyu araştırdık. Hangisinin daha avantajlı olduğunu belirleyerek sizlere yol göstermek istedik. Gelin hep beraber ikisini de karşılaştıralım. Karşılaştırma sonrası seçimi size bırakalım.

İhtiyaç kredisi – Nakit avans karşılaştırması

İhtiyaç kredisinin faiz oranları nakit avansa göre her zaman daha uygundur. Bankaların en yüksek faize sahip ürünü nakit avanstır. Nakit avans çekimi kolaydır. Evrak, kayıt, kürek yoktur. Otomatik olarak kullanabilirsiniz. Nakit avans tarafınıza yüklenmiş bir kredidir. Dilediğiniz an kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi için bankaya gitmeniz gerekebilir. Kredi notunuz yüksekse bankaya gitmeden kefil, ipotek göstermeden krediyi çekebilirsiniz. Kredi notunuz düşükse bankaya gidip kefil ipotek göstermelisiniz. Kredi notunuz çok düşükse banka size kredi bile vermeyebilir.

Nakit avansı kapatmak daha kolaydır. Nakit ihtiyacınızı yerine koyduğunuz an otomatik olarak borcunuz silinir. Kullandığınız gün kadar faiz ödersiniz. 1000 lira nakit ihtiyacınız var. 7 gün sonra bu parayı yerine koyabilirsiniz. Bu durumda nakit avans çekmek daha avantajlıdır. 7 gün için 10 lira faiz ödeyerek sıkıntınızı giderebilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekseniz de en az 3 aylık vadeyle kredi çekebilirsiniz. Dosya masrafı sigorta kesintisi ve 3 aylık faiz oranı hesaplandığında 1000 lirada kaybınız 80-90 lirayı bulur.Vade süreniz kısaysa hemen krediyi kapatabilecekseniz nakit avans avantajlıdır. Borcunuzu kısa sürede kapatamayacaksanız 1000 lira için aylık ortalama 25 lira faiz ödersiniz. 1000 lirayı 8 ayda kapattığınızı düşünürseniz 8 ay boyunca her ay 25 lira ödeyerek 200 lira faiz ödersiniz. 8 aylık 1000 lira kredi çekseniz ödeyeceğiniz faiz oranı 120 lirayı geçmez. Hangisinin avantajlı olduğu çekeceğiniz kredi miktarına ve ödeme süresine bağlıdır.

İhtiyaç kredilerinde ilk ay ödediğiniz taksitlerde önce faiz tahsil edilir sonra anaparaya geçilir. 12 ay 1000 lira vadeli kredi çektiğinizde aylık 120 lira taksit ödersiniz. 120 liralık taksitin 70 lirası faizdir 50 lirası anaparadır. Yani borcunuzu 2.ay kapatmak istediğinizde banka borcunuzdan 50 lira düşmüştür. Yani borcunuz 950 lira kalmıştır. 70 lira faiz ödemiş olursunuz. İhtiyaç kredisini mümkün olduğunca kısa vadede çekmelisiniz. 1-2 aylık kısa vadeli ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi yerine nakit avans çekmeniz daha avantajlıdır.

Nakit Avans Kullanacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

KMH ya da nakit avans olarak anılan kredi ürünü ise ihtiyaç kredisine oranla daha kolay bir sürece sahip. Eğer bir bankada maaş hesabınız ya da vadesiz/vadeli hesabınız varsa bir dilekçe ile KMH hesabı açtırabiliyorsunuz.

Kredi kartı başvurularında ve ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında da bankalar size KMH hesabını bir opsiyon olarak sunarlar. KMH hesabındaki parayı kullanmadığınız sürece size bir ücret yansımaz.

İkisini bir arada kullanabilir miyiz?

Bu konuda birçok banka hem ihtiyaç kredisi hem de nakit avansı bir arada kullandırtmaktadır. Yani ihtiyaç kredisi hem de nakit avans bu şekilde kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi ya da nakit avans kullanırken yazımızda belirttiğimiz noktaları gözden geçirin. İkisine de başvurmadan önce karşılaştırın ve başvurunuzu çeşitli değerlendirmeler sonrasında yapın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir