İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?


68
664 Paylaşım, 68 points

İhtiyaç kredisi günlük hayatta en çok kullandığımız kredi içerikleri arasında yer alır. Bu sebeple sizlere bu yazımızda İhtiyaç kredileri ile ilgili genel bilgiler verirken aynı zamanda ihtiyaç kredisi alırken istenen belgelerin ne olduğu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Krediler bireysel ve ticari krediler olmak üzere ikiye ayrılır. Bireysel krediler;  eğitim kredisi, tatil kredisi, konut kredisi, araç kredisi olmak üzere alt dallara ayrılır. İş kurmak, hazır işi geliştirmek için firmalara sağlanan krediler ticari kredilerdir. Bankalar kampanyalarını bu alt başlıklar altında sunarlar. İhtiyaç kredilerini en fazla 60 ay vade ile çekebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için bankaların bazı şartları vardır. Bu şartları yerine getirmezseniz ihtiyaç kredisi çekemezsiniz. İhtiyaç kredisi çekebilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notu gelir durumunuza ve bankalarla yapmış olduğunuz etkileşime bağlı olarak belirlenir. İyi bir gelire sahipseniz, ödemelerinizi düzenli olarak zamanında eksiksiz yapmışsanız kredi notunuz yüksektir.

Bu durumda ihtiyaç kredisi çekerken krediniz hemen onaylanır. Kredi notunuz yüksekse kefil, ipotek göstermenize gerek yoktur. Kredi notunuz orta seviyedeyse kredi çekerken sizden kefil istenir. Kefil şartını yerine getirmezseniz kredi çekemezsiniz. Kredi notunuz çok düşükse bu sefer sizi kefil de kurtaramaz. İpotek göstererek ancak kredi çekebilirsiniz. Değerli bir malınızı bankaya ipotek ettirerek kredinizi çekebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Genel Başvuru Şartları

İhtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için şu şartları sağlamanız gerekir. Aksi takdirde kredi başvurunuz onaylanmaz.

  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Bu şartı bazı bankalar 20 yaşına çekebilir.
  • Bankadan kredi çekebilmeniz için düzenli bir gelire sahip olduğunuzu gösteren bir belgeniz olmalıdır. Çalışanların mutlaka ssk kaydı olmalıdır. Dükkan sahipleri vergi levhası ile ihtiyaç kredisine başvurabilir. Bankadan kredi çekebilmek için vergi levhanızda kar gözükmelidir. Zarar eden dükkan sahiplerinin kredi başvurusu onaylanmaz. Ssk kaydınız son iş yerinde en az 3 ay doldurmuş olmalıdır.
  • İyi bir kredi notuna sahip olmalısınız. Bankaya borcunuzun olmaması, borcunuz varsa da düzenli ödeme yapmış olmanız gerekir. Borcunuzu eksik ödemeniz, zamanında ödememeniz, hali hazırda kredilerinizin bulunması kredi notunuzu olumsuz etkileyecek kredi başvurunuza ret cevabı almanıza neden olacaktır.
  • Kefil ve ipotek taleplerini karşılamalısınız. Kredi notunuz istenen seviyede değilse banka sizden kefil isteyebilir. Bu durumda kendinize bir kefil bulmazsanız kredi çekemezsiniz. Kefil ve ipotek şartını banka kredi notu düşük olanlardan ister. Kredi notunuz yüksekse böyle bir şeye ihtiyaç duymazsınız.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurularında istenen belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgesi
  • İkametgâh ya da son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi (memurlar maaş bordrosu, emekliler için emekli hesap cüzdanı, dükkân sahipleri vergi levhası)

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir