İhtiyaç Kredilerinde En Çok Sorulan Soru Ve Cevapları


71
694 Paylaşım, 71 points

İhtiyaç kredilerinde en çok sorulan 10 soru ve cevapları başlıklı bu yazımızda vermiş olduğumuz soru ve cevaplar hakkında bilgi sahibi olmak, kredi çekerken ya da çektikten sonra, bu süreci daha sağlıklı bir şekilde yönetmenize imkan tanıyacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların, müşterilerini değerlendirmek için kullanmış oldukları bir puanlama sistemidir. 1 ile 900 arasında değişen puan sisteminde, bankalar müşterilerine kredi ya da kredi kartı kullandırırken, bu puanlama sistemini baz almaktadırlar. Kredi notunun düşük olması kredi ve kredi kartı kullanma ihtimalinizi azaltırken yüksek olması ise, fazla teminat göstermeden rahat bir şekilde yüksek meblağlarda kredi çekebilmenize olanak tanımaktadır.

Kredi Başvurusu Yaptım, Bana Neden Kredi Çıkmıyor?

İhtiyaç kredileri de dahil olmak üzere bankaların sunmuş olduğu tüm krediler için, bir takım kriterleri sağlıyor olmanız gerekmektedir. Burada genel bir kavram olarak en temel şart, yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notudur. Kredi çıkmamasının nedeni, genel bir ifade ile kredi notunun az olmasından kaynaklanmaktadır. Bankalarla olan geçmiş ilişkileriniz, mevcut borçlarınız, geri ödeme alışkanlıklarınız gibi bir çok kriter, kredi notuna olumlu ya da olumsuz etki eden faktörler arasında yer almaktadır.Bu nedenle şayet kredi başvurusu yaptınız ve olumsuz cevap aldınızsa, bir süre bekleyerek bu süreç içerisinde kredi notunuzu yükseltmeye çalışarak, sonra tekrar başvurmanız kredinizin büyük ihtimalle onaylanmasına yardımcı olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Alabilmek İçin, Kaç Aylık SGK Gereklidir?

Bankalar kredi kullandırırken başvuru sahibinin düzenli olarak çalışıp çalışmadığını da, dikkate almaktadır. Özellikle SGK’lı çalışan olmak, kredi çekebilmek için önemli etkenlerden birisidir. Şayet kredi notunuz çok yüksek değilse ve kuvvetli bir gelire sahip değilseniz, en azından 6 aylık SGK’lı çalışan olmanız gerekmektedir.

Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Mevcut kredi notunuzu yükseltmek için, bankalara olan borcunuzun geri ödemesi konusunda hassas olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda farklı bankalardan küçük miktarlarda da olsa vadeli mevduat hesapları açabilir, bankaya otomatik fatura ödeme talimatı verebilir ya da kredi kartınız yoksa düşük limitli kredi kartı alarak, ödemelerini gününde yapmak suretiyle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz

 – Nakit Avans Mı Yoksa İhtiyaç Kredisini Mi Tercih Etmeliyim?

Aslında bu sorunun cevabını en iyi verecek kişi, yine sizsiniz. Çünkü ihtiyaç durumunuza göre, bu iki seçenek arasında karar vermeniz gerekmektedir. Faizleri yaklaşık olarak aynı olan nakit avans ya da ihtiyaç kredisi, ihtiyacınıza göre seçim yapabileceğiniz iki farklı seçenektir. Düşük tutarlar için nakit avansı tercih ederek, ihtiyacınız olan nakdi hemen alabilirsiniz. Ancak nakit avans seçeneğinin üst limitinden daha fazla paraya ihtiyacınız varsa, ihtiyaç kredisini tercih etmeniz gerekmektedir.

Nakit avansın ihtiyaç kredisi ne göre bir diğer avantajı da, dilediğiniz an çekebileceğiniz hazır bir kredi olarak kullanılmasıdır.

Banka Kefil İstiyor, Kimi Göstermeliyim?

Bankanın kefil istemesi demek, çekeceğiniz tutarı da bağlı olarak kredi notunuzun düşük olduğu anlamına gelir. Yani banka sizi riskli kişiler arasında görmektedir. Banka kefil istiyorsa, özellikle yüksek gelire sahip memur tanıdıklarınızdan birini kefil göstererek, daha rahat kredi alma imkânına sahip olabilirsiniz.

Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veriliyor Mu?

Bankalar arasındaki rekabetin çok yüksek düzeye gelmesinin nedeni ile, birçok banka çok düşük masraflarla ya da masrafsız bir şekilde kredi vermektedir. Yani masrafsız ihtiyaç kredisi, bankaların sunduğu hizmetler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle bankaların hangi krediler için masrafsız hizmet sağladığını, bankaların internet sitelerinden ya da şubelerinden direkt olarak öğrenmeniz mümkündür.

Başkası Adına Kredi Çekmem Mümkün Mü?

Başkası adına kredi çekmek, bankaların kabul edebileceği bir durum değildir. Ancak sizin için kredi çekecek kişi ile anlaşarak şayet size kredi çıkmıyorsa o kişinin kredi çekmesini sağlayabilirsiniz. Sizin de kefil olacağınız bu işlem sonrasında, ödemeleri yine sizin yapmanız mümkündür. Ancak resmi olarak bankalarda, başkalarının adına kredi çekmek gibi bir prosedür bulunmamaktadır. Yani bu işlemi yapabilmek, tamamen sizin aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak gelişecek bir durumdur.

İnternetten kredi başvurusu yapmak ne kadar güvenli?

Online başvuruda diyebileceğimiz internet üzerinden kredi başvurusu yapmak, herhangi bir güven sorunu teşkil etmemektedir. Burada önemli olan başvuru yaptığınız internet adresinin, bankanın gerçek internet adresi olduğuna dikkat etmenizdir. Aynı zamanda karşılaştırma siteleri üzerinden de, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yine bu sitelerinde güvenli siteler olduğundan, emin olmanız gerekir.

Başkası Kredi Çekerken Kefil Olmam, Benim Kredi Başvurumu Etkiler Mi?

Böyle bir durumda kefil olduğunuz kişinin çekmiş olduğu krediyi, düzenli bir şekilde ödüyor olması halinde herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Ancak kefil olduğunuz kişinin kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödememesi, sizin kredi notunuza olumsuz etki yapacaktır. Ayrıca bu kredi borcu bitene kadar, aynı borç bankalar gözünde sizin de borcunuz olarak kabul edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir