İhbar Web Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?


68
664 Paylaşım, 68 points

İnternet üzerinden hemen her türlü site bulmak mümkün. İnterneti faydalı bir şekilde kullanan kişilerle birlikte art niyetle ve kötülük için de kullanan birçok kişi bulunmaktadır. Bu tür sitelerle mücadele etmek için bir ihbar sitesi kuruldu. Bu yazımızda İhbar Web Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar sorularına cevap vereceğiz.

Günümüzde hemen herkes internet kullanıyor. İnternet üzerinden keyifli vakit geçirmek ne kadar mümkünse zararlı sitelerle karşılaşmak da o kadar mümkün. Ne yazık ki internet üzerinden yüzlerce zararlı site ile karşılaşılabiliyor. Bu tür siteler, kişilerin tüm bilgilerini ele geçirerek büyük zararlara neden olabiliyor.İHBAR WEB NEDİR?

İhbar web, internet üzerinden kişilerin haklarını ihlal ettiği düşünülen sitelerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ihbar edilmesini sağlayan platformdur. BTK tarafından hazırlanan bu platform üzerinden zararlı olduğu tahmin edilen tüm siteler şikayet edilebiliyor.

İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun kapsamında hazırlanan İhbar web, kişisel bilgileri çaldığı düşünülen tüm sitelerin ve sosyal medya hesaplarının şikayet edilmesini sağlamaktadır.

İHBAR WEB NASIL KULLANILIR?

İhbar Web kullanarak internet üzerinden zararlı olan birçok siteyi şikâyet etmek mümkündür. şikayetler BTK tarafından alındıktan sonra gerekli incelemenin yapılmasıyla birlikte gerekli görüldüğü durumlarda site tamamen kullanıma kapatılabilir.

İhbar web şikayet hattına bildirilen konular şu şekildedir;

 • İntihara yönlendirme
 • Çocukların cinsel istismarı
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımının kolaylaştırılması
 • Sağlık için tehlikeli madde temini
 • Müstehcenlik
 • Fuhuş
 • Kumar oynanması için yer ve imkan sağlanması
 • Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile ilgili yeterli şüpheye sahip olduğunuz içerikleri

İHBAR WEB NE İŞE YARAR?

İnternet, kişilerin işini kolaylaştırmak, eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak ve her türlü bilgiye ulaşmaları için hazırlanmış bir teknoloji ürünüdür. Ancak ne yazık ki bu ortamı kötü amaçla kullanan çok sayıda kişi bulunmaktadır. İnternet üzerinden normal gibi görünen birçok site, arka planda kişileri hiç girmek istemeyecekleri kötü içerikli sitelere yönlendirmektedir. Bu durum özellikle para kazanmanın yollarını arayan kişilerin ziyaret ettikleri sitelerde görülür.

İnternet ortamında gezerken zararlı ve kötü içeriğe sahip olan siteleri görenlerin İhbar Web sitesine girerek siteyi şikayet etmesi gerekir. ihbar web sitesi ne işe yarar sorusuna cevap olarak Facebook, Twitter, Whatsapp, Gmail başta olmak üzere birçok sitede görülen zararlı durumların şikayet edilmesini sağlayan site olarak gösterilebilir.

İHBAR WEB NASIL KULLANILIR?

İhbar web hattı, yukarıda saydığımız konularda sıkıntılı görülen tüm sitelerin şikayeti için kullanılabilir. Bu şikayet sayesinde sitelerde istenmeyen durumların gerçekleşmesi, kişisel hakların ihlal edilmesi, çocuk istismarı, uyuşturucu kullanımı gibi kötü amaçlı sitelerin önüne geçilmesine katkı sağlanabilir.

İhbar web nasıl kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

İhbar web sitesine girilir.

İhbar Web sitesine gitmek için TIKLAYIN

 • İkinci Adım

Sitenin ana sayfasında yer alan 5651 sayılı yasanın 8. Maddesinde yer alan içerik listesi yer alır. Bu listeden şikayet konusu seçilir.

 • Üçüncü Adım

Seçimin ardından açılan sayfada suçun tanımı eksiksiz şekilde yapılır. Bu tanımın altında yer alan form, şikayet sahibi tarafından eksiksiz doldurulmalıdır.

 • Dördüncü Adım

Formun doldurulmasının ardından ihbar ile ilgili dönüş almak için kişinin e – posta adresini ve telefon numarasını girmek gerekir.

 • Beşinci Adım

Tüm bilgilerin girilmesinin ardından en altta yer alan “Gönder” butonuna basılır.

 • Altıncı Adım

İhbarın gönderilmesinden sonra ekrana  “İhbarınız başarı ile kaydedilmiştir” yazısı gelir.

 • Yedinci Adım

BTK tarafından alınan ihbar, hemen değerlendirme sürecine girer. Değerlendirme sonucunda gerçekten sorun tespit edilen siteler 4 saat içerisinde erişime kapatılır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir