İcralık Olan Arabalar Nasıl Alınır, İcradan Araç Alma Süreci Nasıl İşler?


96
966 Paylaşım, 96 points

İcralık olarak satışa çıkartılan arabalar, normal fiyatının çok daha altında alıcı bulmaktadır. Bu nedenle araba alma düşüncesinde olanlar ellerindeki paraya daha iyi modelde araba alabilmek için icralık araba satışlarını takip ederler. Bu yazımızda icralık olan arabaların nasıl alınabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

İcralık Olan Araba Nasıl Alınır?

İcra ihalelerine çıkan arabalar, piyasa değerinin yarı fiyatına kadar satılabilmektedir. İcralık olan araçların modellerine göre fiyatlarının çok uygun olması, bu araçlara devlet tarafından güvence verilmesi ve 2. El araç alımı konusunda çok daha güvenilir olması nedeni ile birçok kişi icralık arabaları tercih etmektedir. İcralık olan arabaları almak için ihalelere girmek gerekmektedir.

 İcralık Olan Araba İhalelerine Nasıl Katılırım?

İcralık olan arabaların satışı için düzenlenen ihalelere katılmak için kişinin sadece nüfus cüzdanına ve ihale katılım bedelini ödemeye ihtiyacı vardır. İhale öncesinde belirlenmiş olan banka şubesine ihaleye katılım ücretini ödeyen ve teminat mektubu alan herkes icralık araba ihalelerine girebilmektedir.İcralık Olan Araba İhaleleri Nasıl Gerçekleşir?

İcralık araba ihaleleri, Yediemin otoparklarında gerçekleştirilmektedir. İhale sırasında icra müdürü, Yediemin otopark yetkilileri, tellal ve gerekli durumlarda polis de ihalelere katılmaktadır. İhalelerin gerçekleştirildiği alanlar 24 saat kamera ile izlenmektedir. Bunun başlıca nedeni ihalelerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlamaktır. İhalelerin güvenliği tamamen devlet sorumluluğundadır ve bu ihalelere fesat karıştırmaya çalıştığı tespit edilen kişiler hakkında hapis cezası verilmektedir.

İcralık Araç Hakkında Verilen Bilgi Yeterli midir?

İcralık araç ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler, ihale sırasında bu bilgilere sahip olabilmektedir. İhale sonrası satışın ardından araç ile ilgili herhangi bir eksiklik, arıza ya da farklı bir bilgi sahibi olan kişi talep etmesi halinde anlaşmanın feshini isteyerek aracın satışını iptal edebilmektedir.

İcralık Araç Satışını İptal Edersem Paramı Ne Zaman Alabilirim?

İcralık araç ihale satısı sonrasında araçta beklenmedik bir sorunla karşılaştığı için satışı iptal eden bir kişi, sözleşmeyi fesih ettikten sonra 7 iş günü içerisinde yaptığı ödemeyi geri alma hakkına sahiptir. Ödemenin gecikmesi durumunda, paranın devlette her kaldığı gün başına kişiye faiz ödemesi yapılacaktır.

İcralık Olan Arabayı Alma Şartları nelerdir?

İcralık olan arabayı alma şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İhaleye katılmak için teminat yatırmış olmak
 • İhale katılım formunu doldurmak

İcralık Olan Arabayı Alma İşlemi nasıl Gerçekleşir?

İcralık olan arabayı alma işlemleri maddeler halinde sırasıyla şu şekilde olacaktır;

 • İcra müdürlüğü tarafından ilan edilen icralık araba satış dosya numarası not edilir
 • İhale şartnamesi okunur
 • İhaleye katılmak için gerekli olan belgeler hazırlanır
 • İcra müdürlüklerinden teminat istenir ve hazırlanır
 • İcralık olan araba ihaleleri 5 gün ara ile 2 kez tekrarlanır
 • İlk ihalede araç değerinin %60’ı bedelle satışa çıkartılır. Bu ihalede satılamayan araç ikinci kez %40 bedelle satışa çıkartılır
 • İcralık olan arabayı almak için ihale detayları ve araba özelliklerinin eşit olup olmadığına mutlaka bakılır
 • İhaleler açık artırma yöntemiyle yapılır. İhaleye katılan herkes araç için bir teklifte bulunur
 • Ederinin üzerinde verilen tekliflere karşı dikkatli olunması gerekmektedir
 • İhaleye çıkmış aracın borcu olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir
 • İcralık araca ait KDV mutlaka alıcı tarafından ödenmelidir

İcradan Alınan Araç Kaç Günde Teslim Edilir?

İcradan alınan aracın teslim süresi ortalama 15 günü bulmaktadır. İhaleyi kazanan kişi, aracın parasını ihalenin ardından gelen 10 gün içerisinde yapmak zorundadır. Ödemenin ardından aracın ihale işlemlerinin tamamlanması ve otoparktan çıkartılması 15 gün sürmektedir. İhale ile araç alan kişinin ödemeyi verdiği süre içerisinde gerçekleştirmemesi sonucunda vermiş olduğu teminat yanacaktır.

İcradan Alınan Aracın Masrafı Çıkar mı?

İcradan alınan araç için KDV ödemek gerekmektedir. İcralık araç KDV’si alıcı kişi tarafından ödenir. Bu vergi ödemesi ticari araçlar için %18, binek araçlar için %1 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra icralık araç damga vergisi de alıcı tarafından karşılanır. Damga vergisi ortalama 150 – 200 TL gibi bir rakam tutacaktır.

İcralık olan araçlarda genel olarak ruhsat ve anahtar bulunmamaktadır. Aracı alan kişinin bu nedenle yeniden ruhsat çıkarttırması gerekecektir. Bunun için de icralık araç muayenesi gereklidir. İcralık araç muayene ücreti cezası hariç alıcı tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında kalan tüm masraflar borçlunun parasından kesilecektir.

İcradan Araba Alma Riskli Midir?

İcradan araba almak riskli midir sorusunun cevabı tam olarak verilemez. Bu durum araca göre değişecektir. İcralık araba almadan önce şartname mutlaka okunmalıdır. Şartname ihale öncesinde cüzi bir ödeme karşılığında icra müdürlüğünden alınabilir. Aracın otoparkta kaldığı sürece başına gelebilecek herhangi bir olaydan (çizilme, parça çalınması gibi) otopark sorumlu değildir. Bu tür konularda asla alıcıya garanti verilmez. Bu nedenle ihaleye girmeden önce alınacak olan aracın iyice incelenmesi en akıllıca hareket olacaktır. Satışlar tamamen devlet güvencesinde gerçekleşeceği için bu konuda herhangi bir sorun yaşanması mümkün değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
966 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
50
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
126
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba icradan alınan aracın trafik borçları kime ait ödenmesi filan gerekiyor mu muaye sırasında sıkıntı olur mu